Vapaj Mile Martića iz zatvora: Lista njegovih pritužbi
Milan Martić je kronični bolesnik, više od 15 godina je na inzulinu, a u Estoniji ga liječi liječnik opće prakse koji nadzire zdravstveno stanje svih zatvorenika. S njim komunicira bez prevoditelja, pa zamislite kako mu može objasniti kakve ima tegobe i koliko ga liječnik uopće razumije. Dugogodišnji dijabetes mu izaziva brojne probleme, ali se pravo stanje i ne zna jer ga tamo nikad nisu poslali na temeljite pretrage", zavapio je Predrag Milovančević za 'Novosti', branitelj srpskog ratnog zločinca.
Stanje bivšeg "predsjednika" tzv. Republike Srpske Krajine, osuđenog u Haagu na 35 godina zatvora, Milovančević opisuje katastrofalnim. Martić svoju kaznu već deset godina izdržava u zatvoru u Tartuu u Estoniji.
Odvjetnik smatra da je Martiću od zdravstvenih čak veći problem potpuni izostanak resocijalizacije u toj baltičkoj zemlji:
"Ne daju mu da radi, ne može zaraditi ni deset dolara mjesečno za brisanje hodnika, a mora plaćati struju, hranu, kao i higijenske potrepštine. Ne prima novine, ne dopuštaju mu ni čitanje knjiga na srpskom. Potpuno je izoliran i izopćen", govori Milovančević.
"Kad mu dođe netko od obitelji, pretresu ih do gole kože i zaključaju s njim u ćeliju, pa tri dana, koliko traje posjeta, ne mogu izaći iz zatvora."
U Ministarstvu pravde navode da su u Estoniji ova dvojica zatvorenika potpuno odsječena od svijeta jer ne govore jezik zemlje u kojoj služe kaznu, ne mogu ni sa kim razgovarati, ne mogu se informirati, ne mogu raditi, a obitelji im ne mogu uplaćivati novac za osnovne higijenske potrepštine. Rijetko ih obilaze i zbog udaljenosti i kompliciranih prometnih veza do Tartua.
Čak su i predstavnici Crvenog križa obilazili Srbe u Estoniji i ukazali na iznimno teške uvjete u kojima je srpski dvojac, zahtijevajući u Haagu da poduzmu neke mjere kako bi im se poboljšala situacija.
Za nedavnog posjeta Srbiji, predsjednik suda u Haagu Theodor Meron rekao je da se Mehanizam ne protivi inicijativi da srpski haaški osuđenici kazne izdržavaju u matičnoj zemlji i preporučio je da se zahtjev usmjeri prema Savjetu za sigurnost UN-a, koji je i osnovao Tribunal. Međutim, isto tako proteklih godina predsjednik suda u Haagu odbijao je zahtjeve Martića i Miloševića za prebacivanjem u neku drugu europsku državu, navodeći da spomenute pritužbe nisu dovoljan razlog. Nije uzeto u obzir ni izjava Finske koja je bila voljna preuzeti ih u svoj zatvor.
U zatvorima europskih država trenutno 14 srpskih državljana osuđenih pred Haškim tribunalom, izdržava višedesetljetne zatvorske kazne i to između 20 i 40 godina, a dvojica doživotne. Srbija već 10 godina traži da svi oni budu prebačeni u srpske zatvore.
Po odluci Haaškog tribunala, čiji je rad naslijedio Mehanizam za krivične sudove, osuđeni Srbi kazne izdržavaju uglavnom u zatvorima Njemačkoj, zatim u Poljskoj, Danskoj, Estoniji, Finskoj i Francuskoj. Srpska ministrica Kuburović kaže da Martić i Milošević u Estoniji nisu tretirani ni bolje ni lošije od ostalih zatvorenika. No, tražili su da budu sami u ćelijama, ali im to ne dozvoljavaju.
"Vlada je još prije godinu dana dala garancije i one ostaju na snazi", navela je Kuburović.
Ona je ukazala da je u tijeku postupak ponovnog vještačenja Mladićevog zdravstvenog stanja, pa ostaje da se vidi kakvi će biti rezultati.
"I ovaj put pregledali su ga liječnici koji nisu iz Srbije. U pitanju su eksperti iz inozemstva, ali je Srbija prihvatila inicijativu njegovih odvjetnika da pomogne kad bude novo medicinsko vještačenje", kaže ministrica.
-
SPAŠAVANJE DIVAGlavni izvrši direktor Volkswagena: Otpuštanje 35.000 radnika dobro je za tvrtku
-
NAJBOGATIJI JE MUSKNjima je 2024. bila odlična: Lista milijardera koji se se najviše obogatili
-
FELJTON: HITLEROVO CARSTVO (1)Führerovo ludilo: Židovi sele na Madagaskar! Do kraja '43. razapet ćemo šatore u Iranu
-
IMPERIJALISTIČKI SAN?Trump bi kupio Grenland, 'priključio' Kanadu, zatražio od Paname da preda kanal SAD-u...
-
SKUHALI 250 KG RIBEKulinarska revolucija u Splitu! U bakalar umjesto krumpira stavili grah i tjesteninu, sve su smazali