Vlada mu se i bez oporbe raspada, što tek slijedi u 2018.?
Protekla godina trebala je biti godina stabilnosti. Pa pogledajte što se sve dogodilo: pao je Agrokor, pala je Vlada, presložila se većina, pale su arbitraže i haške presude, pala je čak i jedna žrtva haške presude. Nova godina trebala bi biti još jedna godina stabilnosti. A navodno i godina reformi. Pa što bi tu uopće moglo poći po krivu?
Ako je Andrej Plenković prve godine premijerskog mandata obećavao stabilnost, a servirao metež, kaos, nesigurnost, uključujući i tanku saborsku većinu koja visi na jednom optuženiku, što možemo očekivati u godini reformi? Skoro bismo se mogli kladiti da će tu biti svega, samo ne reformi. Jednom se HDZ već zaklinjao u reforme, uz asistenciju Mosta kao jamca provedbe tih istih reformi.
Na koncu je Most odlepršao iz Vlade taman kad je HDZ reforme pretvorio u jeftini politički sarkazam. Zašto bismo sad nasjeli na stari trik s reformama? Za reforme treba prvo stvoriti neke preduvjete. Recimo, komfornu većinu u Hrvatskom saboru. Plenković se te većine odrekao onog jutra kad je dao tajnici da pripremi razrješenja Mostovih ministara.
Sad se za svaku odluku u Saboru mora pošteno oznojiti. Kako će tek biti s reformama? Nadalje, za reforme je potrebno idejno, programsko, pa i svjetonazorsko slaganje koalicijskih partnera. Plenković je uplovio u savez s HNS-om koji je godinama programski prkosio HDZ-u i gurao potpuno drugačije viđenje Hrvatske. A oslanja se i na manjine koje više gledaju u svoj džep nego u budućnost.
Kakve će to reforme svi skupa provoditi? S druge strane, Plenkoviću na ruku ide činjenica da u idućoj godini neće biti nikakvih izbora, pa stoga ni obaveze da se kupuje naklonost birača. Ide mu na ruku i činjenica da njegova Vlada praktički nema oporbu. Pa ipak, čak i ta kilava oporba, jednaka roju komaraca usmjerenih na slonovu stražnjicu, uspijeva svakoga mjeseca otvoriti pitanje povjerenja nekom od Plenkovićevih ministara.
I kad smo kod ministara, garantira li ova ekipa iz Banskih dvora da je zaista sposobna provoditi obećane reforme? Oni ministri malo većeg kalibra načeti su optužbama za sukob interesa i sumnjive rabote. Ostali su na granici parodije. Ima li Plenković potrebnu podršku predsjednice države? I najvažnije, ima li Vlada podršku građana?
Tri četvrtine građana u anketama već godinama tvrdi da Vlada vodi državu u krivom smjeru. Umjesto dragocjenog političkog kapitala, Plenković je proteklih godinu dana akumulirao nepovjerenje građana. Tu veliku ulogu igra i njegov liderski kapacitet. Je li Plenković pokazao da je uvjerljiv i samostalan lider, odlučan i kompetentan? Je li dorastao reformskim izazovima ili pukom preživljavanju na vlasti? Do sada Plenković nije bio sklon ispunjavanju obećanja, od podržavljenja Ine do obećane stabilnosti. Što se sada promijenilo?
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije