Glazba u operacijskim dvoranama ipak smeta
Treba li biti glazbe u operacijskim dvoranama ili ne? Novo istraživanje objavljeno u Journal of Advanced Nursing donosi ocjenu kako ona može ometati liječnike dok rade jer dok svira, osoblju se često i po nekoliko puta, primjerice, mora ponoviti što da radi, odnosno koji instrument treba dodati.
Znanstvenici su promatrali 20 snimki operacija u dvije britanske bolnice u kojima su kamere bile postavljene na strateška mjesta uokolo operacijske dvorane. Promatrala se verbalna i neverbalna komunikacija između osoblja, piše BBC.
Glazba je svirala na 16 od 20 promatranih snimaka, a u 35 snimljenih sati pokazalo se kako obično stariji liječnici u timu odlučuju o tome hoće li u pozadini biti glazbe, a ne medicinske sestre.
Plesna glazba s basevima i bubnjevima često je glasna, a uz popularne pjesme teško je i razgovarati.
U nekoliko slučajeva, medicinske sestre su se borile s glazbom kako bi čule upute kirurga, a tijekom jedne operacije sestra je zamolila da se glazba ugasi jer joj je bilo teško brojati koliko briseva mora napraviti.
No, s Royal College of Surgeons kažu kako taj problem nije rasprostranjen u državnim bolnicama, ali poručuju kako glazba tijekom operacija ne smije biti uznemirujuća te da brojne studije sugeriraju kako upravo ona pomaže kirurzima da ostanu mirni i usredotočeni na ono što rade.
"Glazba može biti od pomoći osoblju koje radi u operacijskim dvoranama u kojima je često puno pozadinske buke kao i drugih uznemirujućih stvari, pa može poboljšati koncentraciju", kaže voditeljica istraživanja Sharon-Marie Weldon iz Odjela za Operacije i rakove u Imperial College London te napominje kako bi se unutar operacijskih timova više trebalo raspravljati o vrsti i glasnoći glazbe.