Ispod ledenjaka traže čudovišta iz dubina
Nakon što se od Antarktike odvojio ledenjak veličine Like prošloga ljeta znanstvenici biju bitku s vremenom kako bi stigli detaljno istražiti morsku floru i faunu koja se 'skrivala' ispod ledenjaka prije no što sunce i novi uvjeti učine svoje.
- Odvajanje ledenjaka A-68 daje nam jedinstvenu priliku da istražimo oceanski život i kako reagira na dramatičnu promjenu uvjeta i staništa. Jako je važno da tamo dođemo čim prije kako bi zatekli ekosustav kojeg još nisu kolonizirale nove vrste - rekla je jedna od znanstvenica koja će sudjelovati u trotjednoj ekpediciji brodom.
Kao u kakvom holivudskom filmu ekipa će imati priliku istražiti bizarna bića iz tamne dubine, a nadaju se i nekim revolucionarnim otkrićima i novim vrstama. Tako su tijekom 2017. u dubinama krajnjeg juga otkriveni i Eulagisca gigantea te Lyssianasid amphipod.
Gigantea je, laički rečeno, crv kojeg su pisci opisali kao nešto što 'obitava u najgorim noćnim morama Tima Burtona, kao božićni ukras iz pakla'. Crv ima rese i 'pokretno' grlo koje je oboružano zubima.
Znanstvenici koji kreću s Falklandskog otočja planiraju uzimati uzorke s morskog dna, mikroba, planktona i drugih stanovnika ekosustava koji će sada po prvi puta, doslovno, vidjeti svjetlo dana. Posljedni puta kada su se odlomili veliki komadi leda i pružili priliku da se istraži nepoznati svijet, 1994. godine i 2002., njemačkim je znanstvenicima trebalo između pet do 12 godina da dođu do lokacije što je radikalno ugrozilo rezultate jer je naprosto prošlo previše vremena.