Stižu GMO bebe: Roditelji počeli birati kakvu djecu žele
Znanstvenici su uspjeli prvi puta preurediti gene u ranom stadiju razvoja ljudskih embrija u cilju zaustavljanja prenošenja nasljedne srčane bolesti kroz generacije obitelji, pokazuje studija objavljena u srijedu. Proučavali su mutaciju gena koji uzrokuje hipertrofičnu kardiomiopatiju, najčešći uzrok iznenadne smrti kod inače zdravih sportaša.
Njihov rad, opisan u časopisu Nature, suradnja je Salk Instituta iz Kalifornije, Sveučilišta za zdravstvo i znanost iz Oregona i korejskog instituta za bazičnu znanost, prenosi Hina.
Oni su spermatozoide muškarca s hipertrofičnom kardiomiopatijom korigirali koristeći tehnologiju uređivanja gena CRISPR, a potom su njima oplodili zdravo jajašce IVF tehnikom.
Embriji su se smjeli razvijati samo nekoliko dana i nisu trebali biti implantirani. Uspjeh nije postignut u svim slučajevima ali 72 posto embrija oslobođeno je mutacija koje donose tu bolest. Kada osoba nosi mutaciju tog gena ima šanse 50-50 da prenese bolest na potomstvo. Ta bolest pogađa prosječno jednu osobu na 500.
Znanost prolazi kroz zlatno doba uređivanja DNK zahvaljujući novoj tehnologiji CRISPR što pruža velike izglede za budućnost, ali i uzrokuje duboka pitanja o tome što je moralno ispravno.
"Ja vjerujem, a i ovaj znanstveni rad to pokazuje, da možemo na siguran način uređivati gene ljudskih embrija. Postavlja se zatim pitanje, ako nešto možemo uraditi, trebamo li to stvarno i raditi'", pita se George Daley, dekan Harvard Medical School.
Najveći strah stručnjaka je da će uređivanje gena ljudskih embrija dovesti do nastanka 'dizajnerske djece' gdje bi roditelji određivali kako će to dijete kasnije izgledati.
"Vjerujem da uređivanje gena može pomoći bolesnim ljudima, ali korištenje iste tehnologije za stvaranje nekih novih generacija, tu moramo povući jasnu crtu", ispričala je Marcy Darnovsky, ravnateljica Centra za genetiku i društva. za New York Post.
Ona je uvjerena da trenutačna tehnologija kontrole embrija prilikom in vitro oplodnje već sada pomaže roditeljima da zaustave nasljeđivanje genetskih bolesti.
"Već sada možete spriječiti nasljeđivanje bolesti, ako ste stvarno tako zabrinuti zbog toga", dodaje ona.
David King, iz britanskog udruženja Human Genetics Alert, ima alarmantnija upozorenja i on kaže da se vlasti moraju probuditi i zabraniti stvaranje genetski modificirane djece prije nego postane prekasno.
"Svijet bi se uskoro mogao suočiti s prvim genetski modificiranim bebama ne zaustavimo li neodgovorne znanstvenike", govori King.
Međutim, autor istraživanja, Shoukhrat Mitalipov, kaže da nisu ništa ni mijenjali. Kako je ranije spomenuto, CRISPR tehnologijom su znanstvenici uklonili gene odgovorne za urođenu bolest i iznenadilo ih je da su u većini slučajevi nastali zdravi embriji nakon što je stanica preuzela zdrave gene iz jajašca.
"Embriji u stvarnosti samo traže genetski nacrt. Otkrili smo da se embriji sami popravi kad im damo zdravu kopiju gena", otkriva Mitalipov.
On se nada da će tehnologija uskoro dovoljno uznapredovati da se može koristiti za sprječavanje nasljeđivanja brojnih bolesti kao što je cistična fibroza ili Huntingtonova bolest.
Usprkos mogućim pozitivnim primjenama i dalje postoje brojni opravdani strahovi od preciznog uređivanja gena budućih generacija. Američke vlasti ne dopuštaju financiranje takvih istraživanja iz državnog proračuna, agencija za sigurnost hrane (FDA) ne dopušta bilo kakve eksperimente s genetski modificiranim ljudskim embrijima i sav novac za istraživanja dolazi iz privatnih džepova.
Zbog svojevrsnog pravnog limba u kojem se nalazi ta tehnologija, Mitalipov upozorava da bi se sve moglo okrenuti u područja koja su i samim znanstvenicima pomalo sumnjiva. Etičari upozoravaju i da nije riješeno pitanje mogućih patenata nad tehnologijom te pravnih smjernica za uređivanje ljudskih gena. Hipotetski gledano, mogli bi znanstvenici otkriti lijek za rak, ali zbog visokih troškova licenciranja tehnologije bi to bilo potpuno nedostupno velikoj većini čovječanstva.