Grade plutajuće otoke za bijeg od klimatskih promjena

Screenshot/Blue Frontiers
Nagrađuju kompaniju koja će im omogućiti lokaciju za razvoj projekta sa 100.000 dolara
Vidi originalni članak

Jedna je kompanija pronašla nov način prilagodbe na klimatske promjene i odlučila prodavati umjetne, plutajuće otoke. Sad nude 100.000 dolara startupovima i poduzetnicima koji uvjere vlade svojih država da umjetne otoke izgrade u svojim morima. 

Kompanija Blue Frontiers pregovarala je sa Francuskom Polinezijom o izgradnji prototipa plovećeg otoka na njihovom teritoriju. No nakon prosvjeda i oštrog odbijanja opozicije najavili su kako više neće pokušati realizirati taj projekt u tom dijelu svijeta. Sad su pokrenuli gotovo očajničku svjetsku kampanju kako bi pronašli novog domaćina koji će im dozvoliti izgradnju održivih zajednica plovećih otoka, koje promoviraju kao rješenje globalne prenapučenosti i prijetnji podizanja razine mora, piše The Guardian.

Koncept su kritizirali stručnjaci koji se bave održivim razvojem koji kažu kako su otoci namijenjeni privilegiranima i bogatima, i da će zapravo kreirati "apartheid najgore vrste". 

Koncept i filozofija pokreta postala je poznata kao "seasteading", a te ploveće zajednice trebale bi imati jedinstvene oblike vlade, neovisne od zemlje domaćina. Staklenici, restorani, kuće, hoteli i uredi izgradit će se na tim otocima. Suosnivač PayPala sa Novog Zelenda Peter Thiel donirao je sredstva Seasteading Institutu, koji je pokrenuo Blue Frontiers. 

"Između cyberspacea i dalekog svemira postoji mogućnost naseljavanja oceana", napisao je Thiel u svom eseju iz 2009. godine. 

Kako bi mogli konkurirati na natječaju, poduzetnici moraju osigurati "pozivno pismo vladinog ureda" iz njihove matične zemlje, kao i fotografije i videa predloženog mjesta na kojem bi se izgradili ploveći otoci, i proći provjeru. Oni koji uđu među top 10 bit će pozvani u njihovo središte u Rotterdamu, a pobjednik će biti izabran "kada zemlja domaćina pokaže pravnu dokumentaciju implementacije pilot projekta, i bit će nagrađeni sa 100.000 Varyona (kriptovaluta) odmah, te sa 100.000 dolara nakon izgradnje pilot projekta". 

Ploveći otoci mogli bi zemlji domaćinu donijeti 60 milijardi dolara investicija, kako su rekli iz Blue Frontiers. Dosad su se prijavili poduzetnici iz Kambodže, Maldiva, Vijetnama, Kolumbije i Meksika, između ostalih. 

Potop Jadran osuđen: Led s Antarktike potapa Dalmaciju

"Sedamdeset posto planeta prekriveno je vodom, i nije naseljeno. Jeste li spremni graditi na novoj granici?", stoji u njihovom videu. 

O plovećim otocima kao potencijalnom odgovoru na klimatske promjene raspravlja se neko vrijeme, posebno na otočju Južnog Pacifika. Predsjednik Kiribatija Anote Tong još je 2011. godine rekao kako ozbiljno razmišlja o tome da cijelu populaciju svoje zemlje, njih 100.000, preseli na ploveće otoke, koji su izgledom slični naftnim platformama. 

"Posljednji put kada sam vidio ove modele, bio sam oduševljen i mislilo kako izgledaju poput nečega iz svemira, ili kao iz SF filma. Tako su moderni, ja ne znam mogu li naši ljudi živjeti na njima", tada je naglasio Tong. 

"Ali što ćete učiniti za svoje unuke? Ako vam prijeti mogućnost da budete potopljeni, i vi i vaše obitelji, da li bi skočili na naftnu platformu poput takvih? Mislim da je odgovor - da", naglasio je Tong.

Diljem svijeta zemlje poput Nizozemske i Japana, te Dubai i Hong Kong izgradili su umjetne otoke poput ovih na kojima su pronašli mjesta za aerodrome ili nove stambene lokacije. 

Posjeti Express