Kako je Melania natjerala Trumpa u Bijelu kuću
Razumjeti najzagonentniju "prvu damu" u povijesti SAD-a, najneobičniji brak u političkoj povijesti, zaći duboko u tajnovito Istočno krilo Melanije Trump pokušala je Sarah Ellison za Vanity Fair.
"Nije moja stvar"
Kada je 2014. Donald Trump razmišljao, opet, o tome da se kandidira za predsjednika SAD-a, ispitivao je svoje prijatelje i savjetnike što da učini. Prošao je kroz dugotrajan proces, poigrao se u utrci za guvernera New Yorka i predomišljao. Trumpova razmišljanja o politici sežu još od 1987. godine, kada je promovirao knjigu "The art of the deal". Kako bi promovirao knjigu (i samog sebe) kupovao je prostor za "otvorena pisma" u velikim novinama, kritizirajući američku vanjsku politiku.
Potom je helikopterom odjurio u New Hampshire (koji je po običaju domaćin prvih američkih predsjedničkih predizbora) kako bi održao jako posjećen govor u lokalnom Rotary klubu. Trump se ozbiljno zabavljao izborima iz 2012., protiv Mitta Romneyja, kako bi ga konačno prihvatio, ali i nedugo potom povukao. Roger Stone, republikanski veteran, tradicionalni troublemaker i rani savjetnik Trumpa nedavno mi je rekao da je Trump imao "iznenadni napadaj kajanja zbog kojega se povukao iz utrke" te godine.
U 2014. godini Trump je bio još ozbiljniji i na kraju se savjetovao s jednim od njegovih najdjelotvornijih savjetnika – s njegovom suprugom, Melanijom. "Ona je očito bila ona koja mu je rekla: 'Ili se natječi ili se nemoj natjecati'", objasnio je Stone. Nastavio je parafrazirajući Melaniju: "Tvoji prijatelji su umorni od ovog striptiza. Svake četiri godine govoriš o tome." Malo je vjerojatno da bi Melania Trump koristila točno takav jezik.
No, jedan je drugi izvor podupire Stoneove tvrdnje: da je barem djelomično to bila Melanijina nestrpljivost koja je dovela do odluke Trumpa da proglasi svoju kandidaturu. "Znala je da mu je to u krvi", rekao je Stone. "On se uvijek htio kandidirati. A ona je bila ona koja ga je gurnula da se kandidira, rekavši mu neka se napokon kandidira ili neka se naprosto ne kandidira. Mislim da zbog toga nikada nije bila previše sretna." Znala je da joj se suprug želi kandidirati za predsjednika.
A znala je i to da, ako ne bude, vjerojatno će ići od vrata do vrata u Trump Toweru, gunđajući o tome kako je to trebao učiniti." Prema riječima Stonea, ona je rekla: "To nije moja stvar. To je Donaldova stvar. Trump je proglasio svoju kandidaturu, a odluka je gurnula Melanie Trump u ulogu koju nikada nije tražila.
"Iza svake uspješne žene, stoji muškarac u šoku", napisala je Ivana Trump u svojim nedavno objavljenim memoarima "Raising Trump" o svom 13-godišnjem braku s čovjekom koji je sada predsjednik, te o svom iskustvu u odgoju troje djece. Ona je preuzela aktivnu ulogu u upravljanju Trump Organization, a neki od Trumpovih suradnika rekli su mi da je bila riječ o Ivani, a ne o Donaldu, kao mozgu koji je stajao iza te operacije. "Bila sam previše uspješna za biti gospođa Trump", piše Ivana u svojoj knjizi.
"U našem braku nisu mogle postojati dvije zvijezde. Tako je jedno od nas moralo otići." Trump i Ivana su se razveli 1990. godine, dok je on bio u vezi s Marlom Maples, a kojom se oženio 1993. i koja je majka uglavnom medijski nepopraćene (možda i na njeno olakšanje) Tiffany Trump. Zatim se 2005. oženio s Melanie. Na jednoj zabavi 2015. Ivana Trump je čula razgovor o izgledima bivšeg supruga kao predsjedničkog kandidata.
Prema New York Daily Newsu, Ivana je tada podrugljivo komentirala: "Da, ali problem je što će učiniti s trećom suprugom? Ona ne može razgovarati, ne može održati govor, ne odlazi na događaje, čini se da ne želi biti uključena." Melania Trump je neobična prva dama. Ona je tek druga u povijesti SAD-a koja nije rođena u SAD-u (prva je bila Louisa Adams, supruga Johna Quincyja, bila je rođena u Engleskoj). Ona je jedina koja je odrasla u komunističkoj zemlji.
Ona je jedina prva dama koja se dvoumila o odlasku sa suprugom u Bijelu kuću, sve do pet mjeseci nakon inauguracije. Ona je jedina koja je već treća supruga predsjednika i jedina koja je ikad pozirala bez odjeće za javno objavljivanje u medijima. Žestoko je zaštitnički raspoložena prema sinu, ali, za razliku od ostalih prvih dama, njeno misteriozno svakodnevno kretanje potiče glasine da u Bijeloj kući provodi manje vremena nego što je bio slučaj s ranijim suprugama predsjednika.
Kako bih razumjela što ona radi u Istočnom krilu, razgovarala sam sa sadašnjim i bivšim osobljem Bijele kuće, uključujući i bivše savjetnike Istočnog krila, kao i prijatelje i savjetnike Melanie i Donalda Trumpa. Melania Trump je odbila zahtjev za intervjuom, kao i njezin tajnik za tisak. Njeno Istočno krilo uglavnom je vrlo slabo posjećeno. Možda nikada nije bila predsjednikove supruge koja bi bila manje spremna ili prikladna za tu ulogu.
"To nije nešto što je htjela i nije nešto što je ikada pomislila da će dobiti", rekao mi je jedan dugogodišnji prijatelj Trumpovih. "Nije to htjela svaku cijenu, smatram da nije mislila da bi se to doista moglo dogoditi."
Odvojeni životi?
Istočno krilo Bijele kuće, ovakvo kakvo je danas, izgrađeno je 1942. godine tijekom Drugog svjetskog rata, u velikoj mjeri kako bi služilo kao Centar za hitne intervencije predsjednika (PEOC), kao podzemni bunker osmišljen kako bi zaštitio tadašnjeg predsjednika Franklina Roosevelta i drugog ključnog osoblja u slučaju napada. U PEOC je 11. rujna 2001. slavno pobjegao potpredsjednik Dick Cheney.
Da su uredi supruge predsjednika SAD-a trebaju služiti kao zaklon predsjedniku u hitnim slučajevima, jedna je od onih povijesnih činjenica koje vrište kao metafora. Melania Trump čini se da je vrlo usamljena na svom položaju. Njezin East Wing ima samo devet zaposlenih, manje od polovice zaposlenih od Michelle Obame i Laure Bush. Javni obilasci Bijele kuće počinju u Istočnom krilu, kroz staklena trostruka vrata. No usprkos blizine javnosti, velik dio života Melanie Trump ostao je u sjeni.
Ona je čuvar mnogih tajni svog supruga i može se zamisliti da ono što povezuje njih dvoje jest da je i on vrlo dobar čuvar nekih njezinih. U prizemlju Istočnog krila, unutar glavnog ulaza i pored Ureda za posjetitelje, nalaze se predsjednički vojni pomoćnici koji se brinu o "nuklearnom prekidaču".
Odmah pored toga nalazi se prijemna soba, opremljena sofama i portretima prethodnih prvih dama. Na katu je ured predsjednikove supruge, kao i uredi njezinog šefa osoblja i kaligrafa koji obrađuju pozivnice koje dolaze iz njenog ureda. Budući da je Istočno krilo otvoreno za javnost pet dana u tjednu, logistički je podvig upravljati svim tim prostorom, barem tako tvrdi bivše osoblje tog dijela Bijele kuće.
Jutarnji obilasci počinju u 7.30 i, ovisno o danu, traju nekad do 11.30, a nekad do 13.30, kada izvršno osoblje "okreće kuću", zatvarajući javne obilaske, te se počinje pripremati za sve zakazane službene događaje koji će se održati na Istočnom krilu. Jedan bivši savjetnik Obame, također i dio osoblja Istočnog krila tijekom prijelaznog razdoblja ka administraciji Trumpa, rekao je da bi u tom dijelu dana naprosto sjedili i čekali da ih nazovu telefonom. "Zapravo smo imali vrlo malo posla", rekla je ta osoba.
Melania i njezin sin, najmlađi Trump, Barron, nisu preselili u Bijelu kuću sve do lipnja, kada mu je završila školska godina. Melaniju su u Washingtonu pratili njeni roditelji. Tri bivša službenika Obame rekla su mi da stalno osoblje Bijele kuće obožava Trumpovu prvu damu. Dio razloga za tu ljubav može biti činjenica da je Melania, za razliku od Obame, navikla na rad s osobljem. No, teško je ne primijetiti koliko joj je nelagodno na njenom položaju. Bez obzira na svoje snage, Melania nije vješt komunikator.
Njezin engleski nije savršen, a nikada nije tražila istaknutu ulogu u javnom životu (osim tijekom njezinih godina manekenstva). U društvenim krugovima New Yorka rijetko ju se primjećuje, za razliku od javno izrazito pojavne Ivane Trump. Neke od njezinih filantropskih aktivnosti iz New Yorka (Boys’ Club of New York, Američki Crveni križ, Love Our Children USA, American Heart Association) navedene su u biografiji u Bijeloj kući.
Njihov popis na internetskoj stranici Bijele kuće slijedi tek nakon popisa naslovnica modnih časopisa na kojima se pojavila. Njeni prijatelji kažu da se naprosto polako zagrijava na posao. No, morala je tako često pokazivati da je nezavisna od svog supruga da je to teško ne vidjeti kao udaljavanje od njene funkcije, ili čak i od njega. To ne znači da bi ona ikada aktivno ustajala protiv njega. Ona je, primjerice, imigrantica, pa ipak nikada nije pronašla razlog za zauzeti se za useljenike protiv kojih se bori Donald Trump.
Prva dama uvijek je bila u mogućnosti odabrati područje, cilj kojim će se baviti tijekom svog radnog vremena. Za Michelle Obama to je bila dječja pretilost i obrazovanje djevojaka. Za Lauru Bush to je bila pismenost. (Supruga Stockarda Channinga, dr. Abbey Bartlet u "Zapadnom krilu", volontirala je u klinici u siromašnoj četvrti u Washingtonu, dajući cjepiva.) U slučaju Melanije Trump izbor je pao na - nevjerojatno - internetsko zlostavljanje.
Ironično s obzirom na naviku Trumpa da koristi Twitter pri maltretiranju ne samo političkih protivniha već i članova svoje stranke, pa čak i službenike iz vlastite vlade. Internetsko zlostavljanje nije moglo biti ideja Donalda Trumpa. Malo je vjerojatno, ali je moguće da je Melanija to odabrala kao način trolanja vlastitog supruga. ("Ne bi li to bilo sjajno?", komentirao je jedan bivši Obamin savjetnik.)
U Melanijinom Istočnom krilu uredi osoblja su donekle sivi i jednolični sve dok se ne stigne do njenih prostora. Od tog mjesta sve postaje "apsolutno zapanjujuće i prekrasno", rekao mi je jedan nedavni posjetitelj, dugogodišnji obiteljski prijatelj. "Vrlo je elegantno, s antiknim namještajem." Ovaj opis je u suprotnosti s onim što mi je bivši član Istočnog krila rekao o uredu Michelle Obame, da je "vrlo topao i na neki način vrlo opušten". Na istom katu su i uredi za šefa osoblja Melanie i za zamjenika šefa osoblja.
Donald Trump do te mjere nije imao pojma o poslu koji je trebao preuzeti da je vjerovao da će naslijediti vladu s popunjenim svim položajima. Stotine ključnih pozicija ostale su nepopunjene. Melania Trump nije imenovala glavnog šefa osoblja sve do 1. veljače, kada je odabrala Lindsaya Reynoldsa, koji je radio kao direktor ureda za posjetitelje Bijele kuće u istočnom krilu Laure Bush.
Dugogodišnja prijateljica Melanijine obitelji rekla mi je da je nakon političke kampanje, tijekom koje se čulo hvalisanje Barronovog oca o napadima na žene, tijekom koje su se pojavile gole fotografije njegove majke na naslovnici New Yorka Post, Melaniju zanimalo uglavnom samo to da zaštiti svog sina od neprijateljskog okruženja u Washingtonu. Povjerila je i to da je godinama navikla na "vozače i osiguranje", te je još rekla prijateljici: "Ali, sada imam tajnu službu ispred vlastitih vrata."
No moglo je biti i drugih razloga zbog kojih je Melania odgodila preseljenje u Washington. Nakon puštanja poznate Billy Busheve trake, bilo je gotovo konvencionalno očekivati da Melania napusti supruga. Ne trebate provoditi preopširno pretraživanje na Googleu da biste pronašli glasine o predstojećem razvodu.
Nastavak na sljedećoj stranici...
Usprkos sugestivnim javnim dokazima, tijekom ceremonije otvaranja, drvenog držanja tijekom inauguralne procedure i više od jedne videosnimke koja pokazuje da Donald pokušava držati ruku supruge koja mu je izmiče - Melanijini prijatelji podijeljeni su oko toga što ona osjeća prema svom suprugu. Jedan mi je rekao da je "stara vijest" da ona i njezin suprug žive bitno odvojenim životima.
A što on osjeća za nju? To što par puno vremena provodi razdvojen, može biti jedan od razloga za loše ponašanje Donalda Trumpa. "Melanija je ona koja ima najveću kontrolu nad Donaldom, 100 posto", kaže Thomas Barrack Jr., jedan od najstarijih prijatelja Trumpa. "On je sluša i obožava."
"The Ogle Office"
A što čini Melania sa svojim vremenom? U rujnu - skoro godinu dana od izbora - dala je prve javne komentare o svojoj dugoočekivanoj kampanji protiv nasilničkog ponašanja kada je posjetila Ujedinjene narode i održala ručak sa suprugama i supruzima svjetskih čelnika pri američkoj misiji u UN-u. "Djecu moramo poučiti vlastitim primjerom da budu dobri upravitelji svijeta koji će naslijediti ", pročitala je polako s ekrana.
"Moramo se stalno prisjećati da oni gledaju i slušaju... Kao odrasle osobe mi nismo samo odgovorni. Mi snosimo odgovornost." Melania, u ružičastoj haljini od 3000 dolara tako je govorila tijekom istog posjeta UN-u u kojem je njezin suprug nazvao Kima Jong-una "raketnim čovjekom"i zaprijetio da će "potpuno uništiti Sjevernu Koreju".
Usporedite Melanijin raspored sa sklekovima koje je Michelle Obama činila s Jimmyjem Fallonom ili njezinim stalnim nastupima u "The Ellen DeGeneres Showu" i mnogim drugima, ili s Laurom Bush i njezinim lansiranjem prvog Nacionalnog festivala knjiga 2001. godine. Hillary Clinton, uvelike na štetu njezine popularnosti, bacila se pak u spornu raspravu o zdravstvenoj zaštiti. Barbara Bush podupirala je Amandman za jednaka prava, ulazeći u sukob s konzervativnim krilom političke stranke vlastitog supruga.
Melania je oduvijek držala do privatnosti. Rođena kao Melanija Knavs, 1970., u malom gradiću u Sevnici, u Sloveniji koja je još bila dio Jugoslavije. Njeni roditelji, Amalija i Viktor Knavs, vodili su privilegirani život u usporedbi s ostalima. Amalija, moderna žena koja je odrasla na farmi, imala je karijeru u tvornici odjeće, dok joj je suprug Viktor, član Slovenske komunističke partije, prodavao automobile za automobilsku tvrtku u državnom vlasništvu.
Melanijini roditelji odselili su u SAD kako bi živjeli u Trump Toweru. Blizu su Barronu, svom unuku, koji govori i slovenski i engleski. ("Ima li on naglasak?", pitao je Larry King Trumpa 2010., kada je Barron imao samo četiri godine.) Melanijini roditelji provode vrijeme na području gdje Barron pohađa privatnu školu, kaže bivši pomoćnik Zapadnog krila.
Ideja je vjerojatno da će na taj način Barronu pružiti stabilnost koju su Obamini tražili za svoje kćeri, pozivajući majku Michelle Obame Marian Robinson da živi s njima u Bijeloj kući. Pomoćnik mi je također rekao da, otkad je Melanie preselila uglavni grad, njezin "fokus" bio je na Barronovoj školi. Pomoćnik Istočnog krila mi je rekao i da, osim školskih događaja njezinog sina, Melania ne provodi mnogo vremena izvan Bijele kuće.
Nije uvijek bila politička pojava. Melania je u političke vijesti upala 2016. godine kada je objavljena njena fotografija iz siječnja 2000., kako leži na krznu u Trumpovom privatnom zrakoplovu, noseći samo lisičine i dijamante. Kasnije u kampanji, New York Post je objavio goleme fotografije Melanie iz njezinih godina manekenstva na naslovnici novina, s naslovom THE OGLE OFFICE.
Činilo se da nije bila spremna za toliku pozornost koja se stala gomilati oko nje. Kao kad je nosila 10 centimetara visoke štikle na svom posjetu Teksasu nakon uragana Harvey ili kad je odjenula 51.500 dolara vrijedan Dolce&Gabbana kaput na putovanju u Italiju. Tijekom posjeta Trumpovih Izraelu u svibnju lokalna TV-zvijezda čula je Saru Netanyahu kako tješi Melaniju riječima: "Znate, u Izraelu nas svi ljudi vole. Mediji nas mrze, ali ljudi nas vole. Kao i tebe."
Ipak, na tom istom prekomorskom putovanju, Melanija je bila ta koja je primila najtopliji prijem kod pape Franje, kojega je Donald Trump nazvao "sramotnim". Franjo je imao samo ljubazne riječi za Melaniju. Pitao ju je je li hranila Trumpa "poticom", slovenskim kruhom od orašca - vjerojatno se referirajući na Trumpovu debljinu. "Bio je vrlo ljubazan s njom, ali ne i s ostatkom obitelji", brifirao me je netko o tom putovanju.
U rijetkim govorima koje je održala tijekom kampanje svog supruga, u travnju 2016., Melania Trump došla je na pozornicu u Wisconsinu. "Divno je biti ovdje danas s vama i s mojim suprugom", počela je. "Vrlo sam ponosna na njega. On je vrijedan radnik. Vrlo je ljubazan. Ima veliko srce. Čvrst je. Pametan je. On je izvrstan komunikator. On je dobar pregovarač. On govori istinu. On je veliki vođa. On je pošten." Prema riječima Donalda, Melania je sama napisala taj govor.
Čini se da je od tada izabrala koristiti vlastitog službenika za pisanje govora za one prigode kada se javno obraća na bilo koji način, osobno ili pisano. Nedavno je Ivana Trump, predstavljajući svoju knjigu na ABC-ovom Good Morning America, rekla da, iako ima izravni privatni broj za Bijelu kuću, ne naziva svog bivšeg supruga "jer Melania je tu i ne želi izazvati nikakve vrste ljubomore ili nešto slično." Nastavila je: "Jer suštinski ja sam prva Trumpova supruga, OK? Ja sam prva dama, OK?"
Bilo je to lagano komentiranje, a Melanija je izabrala odgovoriti preko službenika za komuniciranje koji je odaslao ovakvu poruku: "Gospođa Trump je Bijelu kuću učinila domom za Barrona i predsjednika. Ona voli živjeti u Washington DC i počašćena je ulogom sebe kao prve dame SAD-a. Planira koristiti svoj naslov kako bi pomagala djeci, a ne prodavala knjige."
Što ona želi
Paolo Zampolli upravo je proveo prva dva sata u Istočnom krilu kad sam razgovarala s njim početkom studenog. Veleposlanik UN-a u Dominici i bivši vlasnik agencije za manekenstvo bio je zadovoljan plijenom svojih starih prijatelja Donalda i Melanije Trump, koje je slavno uveo prije skoro 20 godina na Fashion Week party koji je bio organizirao u Kit Kat Clubu u New Yorku.
Trumpovi su pozvali njega i njegovog mladog sina na godišnji događaj Bijele kuće. Tog jutra protiv dva bivša dužnosnika kampanje Trumap podignuta je optužnica, a treći, bivši savjetnik za kampanju, izjasnio se krivim za laganje u FBI-u o povezanosti Trumpove kampanje s Rusijom.
Tog jutra Trump je ostao na katu, gledajući televizijske vijesti o optužnicama. Ali to nikada ne biste mogli naslutiti gledajući kako Melania pozdravlja kostimiranu djecu kasnije tog istog dana na Južnom travnjaku. "Mediji su bili žestoki prema njoj", rekao mi je Zampolli. Ali, osjetio je i da se naknadno nešto promijenilo. "Ankete također pokazuju da je ona cjenjenija od predsjednika ili prve kćeri".
Nedavna anketa CNN-a pokazala je da je Melania Trump popularnija od njezinog supruga, 44 posto ispitanika o njoj misli pozitivno, u odnosu na 41 posto njenog supruga. Štoviše, predsjednik Trump ima 57 posto negativne ocjene, dok Melania ima samo 35 posto. Ivanka Trump ima rezultat od 41 posto pozitivnih i 41 posto negativnih ocjena. Jared Kushner ispao je najgori sa 20 posto onih koji o njemu misle dobro i 39 posto loše. To je Melaniji sve olakšalo.
Zampollijeva modna agencija našla se u središtu tužbe koju je Melania Trump podnijela protiv dva medija, Daily Maila i blogera u Marylandu Webstera Tarpleyja. U kolovozu 2016. 71-godišnji Tarpley objavio je priču na svojoj web stranici o glasinama da je Melania Trump nekoć radila kao "escort djevojka" za najbogatije. Daily Mail ponovio je to isto. Melania Trump angažirala je Charlesa Hardera, poznat po zaastupanju Hulka Hogana p protiv Gawker Media, i u rujnu je tužila Tarpley i Daily Mail za 150 milijuna dolara.
Tužba protiv Daily Maila tvrdila je da su članci povrijedili njezinu priliku da uspostavi "multimilijunske poslovne odnose" tijekom godina u kojima bi bila "jedna od najfotografiranijih žena na svijetu". U tužbi se navodi da je članak naštetio njenoj "jedinstvenoj prilici u životu za pokretanjem širokog komercijalnog branda". Matična tvrtka Daily Maila pristala je platiti 2,9 milijuna dolara i u sklopu nagodbe objavila je ispriku i demanti svih navoda u vezi nje.
"Prihvaćamo da ove tvrdnje o gospođi Trump nisu istinite i povlačimo ih. Ispričavamo se gospođi Trump za bilo kakve probleme koje joj je naša publikacija prouzročila." O tim događanjima i toj tužbi, kao i epilogu, Zampolli danas ne želi više razgovarati.
Zato ju opisuje da je, kada je došla u SAD, bila sva posvećena poslu, nije izlazila kao druge djevojke. Rekao je da smatra da sigurno nije nesretna kao najpoznatija osoba na svijetu. Ipak, priznao je da joj je trebalo vremena da se navikne na ulogu u Bijeloj kući. U onome što je opisao kao "osobna nagađanja", rekao mi je da joj "u početku nije bilo ugodno", zbog kampanje. Sada, zaključio je Zampolli, privikava se na ulogu. "Ona zna što želi."
Samo, zna li doista? Lako je moguće da je htjela sasvim drugačiji život od ovoga. Takav u kojem bi bila izvan grubosti u koju ju je ubacila suprugova kampanja i predsjedništvo, u kojem bi mogla živjeti raskošno i mirno sa svojim sinom na Manhattanu, gdje bi Barron mogao nastaviti pohađati svoju staru školu. Umjesto toga, kad ne traži utjehu kod roditelja, ona sjedi iznad nuklearnog prekidača, možda željevši ponekad i da ga upotrijebi.