Malu Židovku Nadu spasila obitelj Zlatka Hasanbegovića
Četvoro članova obitelji Zlatka Hasanbegovića posthumno će dobiti počasno odlikovanje Pravednici među narodima. Kao potomku spasitelja židovske djevojčice, Zlatku Hasanbegoviću je stigao poziv na svečanu dodjelu iz Židovske općine u Sarajevu i izraelskog veleposlanstva u BIH, te Memorijalnog centra Yad Vashem. Priča počinje za vrijeme Drugog svjetskog rata, kad su četvero članova Hasanbegovićeve obitelji - Avdo, Esma, Sabrija i Safeta Prohić spasili židovsku djevojčicu Nadu Kolman, a danas 76-godišnju Avive Fox koja živi u Australiji.
Nada Kolman rođena je 1942. godine u Gračanici, gradiću na pola puta između Doboja i Tuzle. Roditelji su joj bili Židovi porijeklom iz Hrvatske. Otac je došao iz Koprivnice i bio je magistar farmacije, pa su u Gračanici otvorili ljekarnu, i zbližili s Prohićima - dr. Avdom Prohićem i bratom Sabrijom.
On piše kako su Kolmanovi izbjegli prvu deportaciju u logore jer su u tom trenutku vlasti NDH trebale visokoškolovane ljekarnike, pa makar bili i Židovi, ali su morali pobjeći već 1943., u čemu im je pomogla upravo obitelj Prohić.
Stariji Avdin brat Sabrija već je živio u Zagrebu i bio je trgovac drvetom, kao i njihov otac. U vrijeme Kraljevine Jugoslavije bavio se izvozom pragova za željezničke pruge, pa ih je dostavljao u sve veće gradove bivše Jugoslavije i Italiju. Bio je vrlo imućan, imao je prvi Ford u Gračanici, kupio gradiću kino-projektor, a kasnije je stekao i nekretnine u Beogradu, te u Zagrebu u Ilici i Frankopanskoj, te vilu na Srebrnjaku i zemljište na Pantovčaku.
Budući da u maloj sredini nije bila sigurna, braća Prohić malenu su djevojčicu prebacili u Zagreb. Odveo ju je Rukib Prohić, najmlađi od trojice braće. On i zaručnica Mujesira odglumili su mladi bračni par s djetetom.
Rukib, koji se također bavio trgovinom, imao je propusnicu s kojom se mogao neograničeno kretati, pa je bilo najsigurnije da mala Nada ide s njim. Čim su došli u Zagreb, brigu o Nadi je preuzela baka Zlatka Hasanbegovića - Sabrijina supruga Safeta. Par je imao i vlastitu djecu od kojih je jedna Zlatkova majka Zumreta. Kako je ispričala, roditelji su im naredili da malu Nadu svima predstavljaju kao svoju mlađu sestru.
Nakon oslobođenja Zagreba, u rujnu 1945. godine, sad već 3-godišnja Nada napustila je Zagreb sa svojim preživjelim rođacima, pa su svi zajedno emigrirali u Izrael. Otamo Nadu je život odveo u Južnoafričku republiku, a zatim i Zimbabve gdje je bila učiteljica hebrejskog, da bi konačno odselila u Australiju, gdje i danas živi.
I dok priča s malom Nadom ima sretan kraj, djed Zlatka Hasanbegovića nije imao tu sreću. Nova država Sabriji je oduzela svu imovinu, a on i supruga bili su više puta zatvarani, pa je 1946. odlučio pobjeći iz zemlje. Nije uspio. Likvidiran je nedaleko Trsta. Ni to nije bilo dovoljno, pa mu se u Tuzli još i sudilo u odsutnosti, da bi konačno bio proglašen mrtvim tek 2003. godine i to na posebnom sudskom postupku koji je inicirala obitelj Prohić.
Samo nekoliko godina nakon što je ubijen Zlatkov djed Sabrija, umrla je i njegova supruga Safeta, od posljedica zatvaranja, pa su Sabrijina i Safetina djeca dijelila sudbinu male Nade. Zlatkova majka Zumreta, sestra Esma i brat Avdo, kao djeca ostali bez oba roditelja.