Šaneri: "Poznati Hrvati kupuju robu ukradenu iz dućana"

Thinkstock
Mnoge skupine kradljivaca godinama su poznate policiji, ali i zaštitarima
Vidi originalni članak

Brendirana, skupa odjeća, visokocijenjena vina i alkoholna pića, sirevi, kozmetika, parfemi, bombonijere, kava, pršuti, kuleni. Dio je to asortimana na popisu profesionalnih kradljivaca po prodavaonicama, uglavnom u velikim trgovačkim centrima. 

Jer u njima im se lakše prikriti. Kradu organizirano i na tome zarađuju mnogo novca. Mnoge skupine kradljivaca godinama su poznate policiji, ali i zaštitarima. Neki žive i “rade” u Hrvatskoj, drugi “na posao” dolaze iz Srbije, BiH, Slovenije, Italije. 

Pavo Zubak Tuđmanov omiljeni milijunaš - počeo u garaži, danas je kralj automobila

"Stranci često kradu kod nas. Jako su dobro upoznati s našim kaznenim zakonom. Dobro paze da u jednoj krađi uzmu robu manje vrijednosti kako bi izbjegli kaznenu prijavu i moguće pritvaranje", kažu nam zaštitari jedne zaštitarske kuće, koji su prilično uspješni u hvatanju sve dosjetljivijih kradljivaca. 

Velike prodavaonice sa skupocjenom robom angažiraju zaštitarske tvrtke koje postave nadzorne kamere, a zaštitari prate svaki pokret kupca. Već uvježbani, posebnu pozornost pridaju onima specifična ponašanja. 

"Njihovo uobičajeno ponašanje je ‘muvanje’ po prodavaonici, traženje kamera pogledom, praćenje prodavača, prevrtanje robe po rukama, uzimanje i vraćanje robe, prebacivanje više komada preko ruku i potom ulaženje u garderobu", poučavaju nas zaštitari.

U garderobama su nadzorne kamere zabranjene. A to serijski lopovi jako dobro znaju i iskorištavaju. Izvježbani kradljivci unutra se i ne zadržavaju dugo. 

Ciljano uzmu, primjerice, košulju i odijelo koje žele ukrasti, s njih u nekoliko sekundi posebnim kliještima skinu zaštitu, robu stave u torbe s aluminijskim folijama. Te folije poslije “ignoriraju” alarm pri izlasku iz dućana. 

Ostatak robe koju su unijeli u garderobu vraćaju nazad na police kako ne bi izgledali sumnjivo. Ipak, ako su ih zaštitari uočili na nadzornim kamerama, pričekaju ih pri izlasku. 

Lopovi imaju priliku ili platiti ili vratiti ukradeno.

"Takav profil kradljivaca rijetko plati robu, najčešće samo onda kad ni pod koju cijenu ne žele razgovarati s policijom."

No kad su stranci u pitanju, policiju uvijek zovemo - kažu zaštitari. Žale se na zakonske promjene prema kojima je limit za podnošenje kaznene prijave po službenoj dužnosti povišen s tisuću na 2000 kuna.

"Tako je lopovima omogućeno da kradu još i više bez ozbiljnih posljedica. Ako je vrijednost ukradene robe manja od 2000 kuna, tad trgovina može lopova goniti privatnom tužbom, što nitko ne želi, jer nema nikakve svrhe", objašnjavaju.

Izrabljivanje radnika Jeftina roba: Za plaću od 500 kuna šiju vam traperice od 60 kuna

Roba se ionako vraća, ako zaštitari ulove lopova, a vucaranje po sudovima samo je dodatni trošak. Rezultat će ionako biti nikakav. Pa tko će naći te ljude i dovesti ih na sud iz neke druge zemlje. Isto je i s našima, žale nam se trgovci i dodaju da su lopovi sve drskiji. 

"Ponekad nas gledaju u oči i uzimaju stvari jer znaju da im ne možemo ništa. No nama trgovcima su te krađe strašan problem jer manjak u blagajni, ako nemamo dokaz pljačke, moramo sami nadoknaditi. U posljednjih šest mjeseci nisam primila cijelu plaću jer svaki mjesec ‘otplaćujem’ manjak u blagajni. Svaki od kolega u trgovini od plaće daje po 500 kuna, tako da je i nama u interesu da ulovimo lopove", objašnjava prodavačica u poznatoj trgovini brendiranih proizvoda u zagrebačkom Avenue Mallu. 

U slučaju da je vrijednost robe koju su pokušali ukrasti manja od 2000 kuna, policija samo napiše zabilješku, koja čak ni ne ulazi u službene statistike. 

Nastavak na sljedećoj stranici...

Zato je i prema policijskim statističkim podacima broj krađa u opadanju, što jednostavno nije točno. Velik problem je upravo sa strancima.

"Zakone za njih bi trebalo mijenjati i primjenjivati drugačije odredbe. Oni bi svi trebali dobiti kaznene prijave, bez obzira na vrijednost ukradenog. Ovako se mogu neprestano vraćati i krasti bez ikakvih posljedica jer srama ionako nemaju", nezadovoljne su zaštitarske tvrtke. 

Riječ stručnjaka Kriminalci otkrivaju: Kako izvesti najveću pljačku keša?

Stranci u “biznis” ulažu i dosta novca. Unajme sobe u nekom od hotela, uglavnom za vikend, i tad počinju obilaziti trgovačke centre. 

Prvi dan “snime” situaciju, kasnije naprave plan i kreću u akciju. Robu koju su uspjeli ukrasti “buksaju” u hotelu i s plijenom se preko granice, uglavnom uspješno, vrate u svoju zemlju. 

Dio robe, kažu nam zaštitari, doista i plate kako bi imali neki račun i da nemaju problema na granici. 

"Nerijetko znamo u kojem su hotelu i uvjereni smo da u sobi ima ukradene robe, no policija vam neće zbog našeg saznanja i sumnje od suda tražiti nalog i tako se sve vrti u krug", tvrde zaštitari. 

Ukradenu brendiranu robu, uvjeravaju nas, nose estradne zvijezde u regiji, odvjetnici, liječnici, oni koji su poznati i u javnosti uvijek dotjerani. Plaćaju je i tri puta manje od njene vrijednosti na policama trgovine.

"A što misliš kome se to prodaje? Pa ove damice sa špice eventualno imaju za traperice s placa, a furaju Versace, Dolce&Gabbana, Gucci, Armani. Mi imamo šefove koji preuzimaju narudžbe od fine gospode i često krademo određene modele i određene brojeve. Postoje vam skladišta u Hrvatskoj, BiH i Srbiji, odnosno stanovi, tu se ‘buksa’ roba i onda ‘zvijezde’ dolaze po nju i plaćaju. Često i to uzimaju na rate od gazde", samo je jedna od priča koju su zaštitari čuli od kradljivaca.

U svojoj su karijeri upoznali i naše estradnjake koje su uhvatili u pokušaju krađe.

"S poznatima je uvijek najteže. Počnu vrištati, dramiti, prijetiti govoreći: ‘Znate vi tko sam ja? Kako se usuđujete?’ i sl. ‘Profesionalci’ se i tako ponašaju, ne prave nikakve probleme, čekaju da napravimo zapisnik, uslikamo ih za našu evidenciju i da odu svojim putem u nove ‘poslove’", smiju se zaštitari.

No u cijeloj ovoj priči ima i onih koji kradu zbog neimaštine.

"U posljednje vrijeme žale nam se ‘šaneri’ da je i njima pala prodaja. Zato im je najbolje kad kradu po narudžbi, jer ukradeno odmah i prodaju. S obzirom na to da je pao standard, sve teže prodaju skupocjenu robu, pa nerijetko stvari moraju prodati u bescjenje", doznajemo od zaštitara. 

Inače, među dizajnerskim komadima koji se najviše kradu su, iz nejasnog razloga, najčešće traperice.

Posjeti Express