Subin gazda: Žena ga ostavila zbog orgija po Hrvatskoj
Njegova biografija mogla bi stati u nekoliko rečenica: nakon studija medicine u Moskvi, s ocem znanstvenikom počeo je raditi 1990. a onda postao vlasnik najveće ruske tvornice umjetnog gnojiva 'Uralkali'. Prodao je tvrtku 2010. godine za 6,5 milijardi dolara i kupio nogometni klub Monaco, čiji je član i naš golman Danijel Subašić.
Ribolovljev je preselio u Francusku i počeo kupovati umjetnine. U 10 godina potrošio je na svoj otmjeni hobi oko dvije milijarde eura, a onda shvatio da ga diler umjetninama Yves Bouvier vara, pa ga je tužio. Ovih dana Ribolovljev je pod istragom francuskih vlasti zbog korupcije, jer je pokušao u tom procesu utjecati na suce.
No, biografija Dmitrija Jevgenijeviča Ribolovljeva, nije baš tako suhoparna. Ruski oligarh rođen je Permu a za dva tjedna navršit će 52 godine. Roditelji su mu bili liječnici, pa je i on diplomirao medicinu 1990., te se zaposlio u hitnoj pomoći. U to vrijeme oženio je Elenu, svoju kolegicu s fakulteta i ubrzo im se rodila kćer Ekatarina. No, te godine ubacio se s ocem u prvi samostalni biznis.
Osnovali su tvrtku i počeli se baviti alternativnim medicinskim tretmanima - liječenjem uz pomoć magnetskog polja, te razvili unosan biznis, no tvrtke u kojima su tretirali zaposlenike često su im umjesto novcem, uslugu plaćali robom. Ribolovljev je tako ubacio u novi posao preprodajući tu robu.
Dvije godine kasnije mlada obitelj preselila se u Moskvu, a Dmitrij je otkrio novi talent. Završio je tečaj za brokera i počeo se baviti kupoprodajom dionica.
Već 1994. godine osnovao je vlastiti investicijski fond preko kojeg je počeo kupovati dionice u nekoliko ruskih tvornica koje su, raspadom socijalizma i u tranzicijskoj pretvorbi, propadale. Godinu dana kasnije riješio se svih udjela, osim onih u 'Uralkali', tvornici umjetnog gnojiva, u kojoj je, s vremenom postao 65 postotni vlasnik. Širio je proizvodnju kupujući rudnike potaše - osnovnog sastojka za umjetno gnojivo, a onda je 2006. postao vijest u cijelom svijetu.
U njegov rudnik potaše, u gradu Berezniki, počela je nadirati voda, a inžinjeri nisu uspjeli zaustaviti katastrofu. Pod gradom su se pojavile vrtače, pa je evakuirano oko 12.000 stanovnika, da bi se spriječila još veća katastrofa. Istraga je pokazala da Ribolovljev uopće nije kriv, nego je problem u kvaliteti tla. Mediji su tvrdili suprotno. A onda je New York Times otkrio da je Berezniki bio pod Staljinom radni logor u kojem su zatvorenici radili u rudniku. Njihove nastambe izgrađene su iznad jama, da bi bili što bliže oknima. Kasnije je ovdje niknuo grad i nesreća je bila neizbježna.
Tri godine trajalo je suđenje oko odštete i na kraju je Ribolovljev 2009. platio regiji odštetu u iznosu od oko 72 milijuna dolara. Još jednom je zabilježio veliki financijski gubitak 2010. nakon što je kupio udjel u ciparskoj banci koja je propala, pa je izgubio oko 600 milijuna dolara.
Općenito tih godina nije mu išlo ni na privatnom planu. Godine 2008. počeo mu se raspadati brak. Supruga Elena bila je na rubu živaca. Još 1993., kad im je starija kćer Katia imala tri godine, morali su pobjeći u Ameriku jer su im zbog Dmitrijevih biznisa počeli prijetiti otmicom djeteta. Stoga su morali pobjeći u SAD, a otamo u Švicarsku. Dvije godine kasnije Dmitrij je zbog sumnji da je planirao ubojstvo svog poslovnog partnera, odležao u ruskom zatvoru 11 mjeseci. Za to vrijeme Elena i Katia živjele su podno Alpa uz batlere, vrtlare, dadilje i tjelohranitelje, čekajući da im se pridruži Dmitrij.
Kad se vratio, Elena je ponovno ostala u drugom stanju i 2000. rodila drugu kćer Anu, ali drugo dijete nije baš spasilo brak. Dapače, Dmitrij je sve više vremena provodio izvan kuće, a počeo je i na ljetovanja odlaziti bez supruge i kćeri. Kulminiralo je kad je 2008. godine Dmitrij od supruge Elene zatražio da mu bude jamac za kupovinu obveznica u iznosu od 45.000.000 dolara. Ona je to glatko odbila i slijedila je kazna. Dmitrij je skresao kućni budžet i rekao da više nemaju toliko novaca, te da od sad, umjesto 240.000 dolara mjesečno, mogu trošiti samo 27.000.
Ni to ne bi smetalo Eleni, ali je kap prelila čašu kad je saznala da je Dmitrij 2008. godine krstario Jadranom i uživao u ljepotama hrvatskih otoka na svojoj jahti 'My Anne' u društvu nekoliko djevojaka za koje su neki tvrdili da nemaju više od 20. Elena je odmah podnijela zahtjev za razvod.
Iako se Ribolovljev svim silama trudio da supruzi ostavi što manje, ona je u parnici pobrojala njegovu imovinu. U međuvremenu, on je 2010. prodao i svoje udjele u 'Uralkali' i za njih dobio vrtoglavih 6,8 milijardi dolara. Elena je još spomenula bogatu zbirku umjetničkih djela i skupocjenog antiknog namještaja u vrijednosti oko 600-700 milijuna dolara, pa nogometni klub Monaco - koji je doduše, kupio u ime svoje kćeri Katie, zatim imovinu u tom gradu od oko 138.000.000 dolara, te 24.000.000 dolara vrijedne nekretnine u Parizu i još 50.000.000 dolara nekretnina u Moskvi, kao i vilu u Palm Beachu koju je od Donalda Trumpa kupio za 95.000.000 dolara. Danas američki predsjednik, a tada samo trgovac nekretninama, rekao je da je bio oduševljen što se Ribolovljev nije uopće cjenkao. Kad je sudac u brakorazvodnoj parnici lupnuo batom po stolu, Dmitrij je saznao da Eleni mora isplatiti 605.000.000 dolara.
Uz to, Ribolovljev je tada posjedovao i tri Mercedesa, jedan Bentley i jedan Rolls-Royce, te bankovne račune u Ženevi, Singapuru i Londonu, a račune i jahte imali su i na Cipru, Britanskim Djevičanskim Otocima, u Panami i na otocima Jersey. Prema pisanju superyachtfan.com, Ribolovljev je i vlasnik Airbusa 319 koji je nazvao M-Kate prema starijoj kćeri.
Kad su se roditelji konačno rastali, odahnula je i starija kćer Katia koja je bila silno vezan uz oca, ali je morala od majke tajiti njegove brojne ljubavnice. Otac joj je tako za šutnju darovao i konja vrijednog 1.500.000 dolara, te kupio automobil. Kćeri je objasnio da je u problemu jer voli svoju obitelj, ali ne može kontrolirati svoj seksualni nagon.
Mnogi Ribolovljeva pamte i po skandalu s kupoprodajom nogometaša. Naime, uz pomoć menadžera Jorge Mendesa, preko off-shore tvrtke na Cipru, prikrio je identitet i kupio dionice nogometaša Fabinha, da bi ga iznajmio vlastitom klubu.
Također, svi se još sjećaju da je slika Leonarda da Vincija 'Spasitelj svijeta', prije točno godinu dana, na aukciji njujorškog Christie'sa prodana za 450.000.000 dolara, što je do sad najskuplja slika ikad.
No, ovih dana Ribolovljev se bavi istražiteljima. Pritvoren je prije dva dana pod sumnjom da je pokušao podmititi suca koji je trebao suditi u procesu kojeg vodi protiv švicarskog trgovca umjetninama Yvesa Bouviera. Ukoliko prikupe dovoljno dokaza protiv njega, možda bi opet mogao završiti iza rešetaka.