Uništavaju djecu: Pritvaraju ih, izbacuju. izoliraju
Učitelji u Velikoj Britaniji upozorili su ovih dana kako pojedini njihovi kolege u odgoju djece koriste odgojne metode koje podsjećaju na one opisane u romanima Charlesa Dickensa. Na godišnjoj konferenciji Nacionalne unije učitelja, kako prenosi britanski Telegraph, među ostalim je bilo rečeno kako pojedini ravnatelji škola koriste vrlo stroge disciplinske mjere koje uključuju pritvor, izolaciju te izbacivanje učenika iz škole i za najmanju sitnicu. Sve to, smatraju, vrlo loše utječe na mentalno zdravlje učenika.
Učitelj Jonathan Reddiford rekao je kako se u nekim slučajevima stroga pravila koja primjenjuju pojedine škole nimalo ne razlikuju od zlostavljanja djece. Naveo je primjer učenice koju su izbacili iz škole jer je pričala na mobitel, što je bilo protiv školskih pravila. Nikakvu razliku nije činilo to što se javila na telefon svojoj mami koja je u vojsci u Iraku i koju do tog trenutka nije čula mjesec dana.
“Pravila ponašanja u pojedinim školama okrutna su, viktorijanska, čak i ‘Dickenska’, rekao je Michael Holland, učitelj iz Londona. Dodao je kako se u školama najviše kažnjavaju djeca običnih radnika, dok kaznu izbacivanja iz škole najčešće dobivaju učenici predstavnici etničkih manjina.
Holland smatra kako se učenike ne bi smjelo izbacivati s nastave zbog frizure ili cipela koje nisu dovoljno ulaštene, a što se događa u pojedinim školama.
Početkom godine Barry Smith, ravnatelj škole u Great Yarmouthu, koji je postao poznat po tome da je učenicima zabranio dolazak u školu s neurednom frizurom, uveo je potpunu zabranu žvakaćih guma. Roditelji su se žalili da su učenike koji su na nastavi bili uhvaćeni s gumom za žvakanje, u školi zatvarali u izoliranu prostoriju.
Učenike jedne srednje škole u Bristolu kažnjava se, pak, zbog cipela koje nisu dovoljno dobro ulaštene, kao i zbog tapkanja po stolu te gledanja na sat.
Roditelji su se žalili da učenici koji krše pravila oko vrata moraju nositi trake s natpisom "Imam 24 sata da uredim svoju uniformu".
Ravnatelj škole smatra pak da takva stroga pravila imaju za posljedicu bolji rad i veći napredak učenika.
Ros McNeil, glasnogovornik Nacionalne unije učitelja, rekao je da su učitelji prisiljeni koristiti rigorozne sankcije i kažnjavati učenike za ponašanja koja su najčešće posljedica gladi, umora i stresa.
"Sankcije nisu uvijek rješenje. Učitelji su zabrinuti zbog količine stresa i nezadovoljstva učenika koji proizlaze kao posljedica odgojnih mjera”, rekao je McNeil.