Njemačka reže naknade izbjeglicama iz Ukrajine, ima ih milijun: S 563 na 196 eura
Njemačke stranke CDU/CSU i SPD postigle su dogovor o reformi socijalne naknade Bürgergeld, piše Frankfurter Rundschau. Prema najavama njemačkih medija, mnogi Ukrajinci u budućnosti više neće primati ovu socijalnu pomoć.
Konkretno, svi Ukrajinci koji su u Njemačku došli nakon 1. travnja 2025. ubuduće će se tretirati kao tražitelji azila i primat će odgovarajuće manje naknade, odnosno novčanu pomoć, što je opisano kao "promjena pravnog statusa". Dogovor su postigli ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt i ministrica za socijalna pitanja Bärbel Bas. Ovom odlukom, nakon gotovo četiri godine, završava poseban status za izbjeglice iz Ukrajine.
Izvorni plan predviđao je retroaktivno isključivanje Ukrajinaca iz državne službe, no zbog otpora općina i saveznih država taj je potez bio previše kompliciran. Prema njemačkim medijima, u Njemačkoj trenutno živi 1,1 milijun Ukrajinaca, koji primaju 563 eura mjesečno (za samce) kroz Bürgergeld. Država također pokriva troškove stanarine, grijanja i slično. S druge strane, Zakon o naknadama za tražitelje azila predviđa oko 196 eura, plus smještaj i osnovne troškove.
CDU/CSU i SPD dogovorili su promjenu koalicijskog sporazuma, jer relativno malo Ukrajinaca trenutno radi u Njemačkoj. Očekuje se da će novi sporazum motivirati veći broj Ukrajinaca da se zaposli. Standardna stopa Bürgergelda za samce iznosi 563 eura mjesečno od 1. siječnja 2025., a iznos varira prema dobi i obiteljskom statusu. Partneri u zajednici primaju po 506 eura, a mladi od 14 do 17 godina 471 euro.
U kolovozu 2025. otprilike 5,4 milijuna ljudi u Njemačkoj primalo je Bürgergeld, od čega je oko 3,9 milijuna radno sposobno, a 1,5 milijuna nije moglo raditi (prvenstveno djeca). Neki primatelji su nezaposleni, drugi rade, ali im prihod nije dovoljan za život, dok treći ne mogu raditi iz drugih razloga.