Evo zašto neboderi u Hong Kongu imaju rupe
Brojni honkonški neboderi imaju rupe koje se na prvi pogled protive zdravoj pameti. Zašto bi itko tako strukturalno oslabio neboder postavljanjem velike rupe po sredini zgrade?
Kako piše portal 99percentinvisible, riječ je o drevnoj kineskoj mudrosti feng shui koja je odgovorna baš za takve rupe nazvane "zmajska vrata". Kineska mitologija kaže da zmajevi svakog dana kreću s planina prema moru kako bi se napojili, a veliki blokovi zgrada bi ih sprječavali u tome. Vjeruje se kako zmajevi donose sreću, a činjenica da im se zatvara put prema vodi - donosi nesreću. Upravo zbog toga, arhitekti postavljaju tako velike rupe u zgradama, a sve u skladu s feng shuijem.
"Zapadni skeptici odbacuju feng shui, ali u Hong Kongu, sve se to ozbiljno shvaća", kaže Megan Belt.
Urbane legende kažu da u sjedištu bankarskog diva HSBC-a, izgrađenog u osamdesetima za nešto manje od milijardu dolara, čak ni dizala ne idu savršeno ravno zbog praznovjerja da se zli duhovi mogu kretati samo u ravnoj liniji. S druge strane, toranj Bank of China, prepun je ravnih linija i trokutastih ploha. Zbog toga mnogi kažu da više nalikuje odvijaču koji izvlači bogatstvo iz Hong Konga. Loš feng shui obiju zgrada mnogi smatraju razlogom zbog kojeg kompanije koje ih okružuju ne posluju dobro.
Drugo popularno vjerovanje je da će zgrade koje gledaju prema oštrim bridovima tornja imati lošu sreću. Lippo centar gleda upravo prema jednom od bridova tornja. Prijašnji vlasnik, propali australski biznismen Allen Bond, morao je prodati zgradu nakon što je ušao u financijske probleme.
Stoga danas nije ništa neobično kada u kompanije u Hong Kongu dio svog godišnjeg budžeta odvajaju i za feng shui
Sjedište lokalnih vlasti nekad je smatrano najboljom lokacijom prema feng shiju, ali otkako je izgrađen bankarski toranj, pogodila ga je Margaret Thatcher i njezini bolni rezovi u osamdesetima.
Zbog svega toga, toranj Bank of China, najčešće zjapi prazan.