'Ako teroristi opet napadnu Ameriku, Trump će uništiti SAD'

REUTERS
Američki Nobelovac optužio je Trumpa da već priprema udar na pravosuđe u slučaju novog terorističkog napada
Vidi originalni članak

Američki nobelovac Paul Krugman u svojoj kolumni u New York Timesu postavio je pitanje američkoj javnosti što bi učinili ako bi se SAD, bilo zbog terorističkih napada ili političkog sukoba s nekom drugom državom, vojno konfrontirao s kakvom stranom silom? Krugman je stvari postavio na ovaj način prvo kako bi podsjetio na to da je prethodni republikanski predsjednik George Bush mlađi nakon terorističkog napada 11. rujna 2001. na New York dobio ogromne izvršne ovlasti.

Otpor EU državnici sad i otvoreno opisuju Trumpa kao prijetnju

Bushu je tada podrška među građanima preko noći skočila na 90 posto, unatoč tome što je prije toga s podrškom užasno kuburio, što je bila posljedica i vrlo nepopularnog načina na koji je dobio izbore, kao i naglo otkrivene desničarske političke agende koju je prije izbora prikrivao. "Bushova administracija je iskoristila rast patriotizma nakon 11. rujna kako bi Ameriku povukla u rat koji veze nije imao s napadom, a onda je i početnu iluziju o uspješnosti rata iskoristila kako bi provela ogromna rezanja poreza za bogate", napisao je on.

Krugman je poentirao vrlo brutalno: "Ukoliko bi se Donald Trump dočepao takvih ovlasti, posljedice bi bile neusporedivo gore." Razlog za uzbunu Krugman je pronašao u tome što je Donald Trump javno i otvoreno napao suca koji je opozvao njegovu odluku o zabrani useljenja u SAD pojedinim nacionalnostima. Suca je nazvao "takozvanim sucem", čovjek koji ima vlast nad 4000 nuklearnih projektila. Predsjednici SAD-a i ranije su imali situacije da su im suci obarali pojedine odluke, svakako i Barack Obama, navodi Krugman, ali nikome nije palo na kraj pameti dovoditi u pitanje legitimitet neovisnog sudstva.

Pritom je u Trumpovu slučaju riječ o kriminalizaciji cijelih muslimanskih nacija s perspektivom da se to učini s cijelom religijom, te zapravo i s kompletnim Meksikom i Meksikancima. U slučaju Busha i Dicka Cheneyja, koji su išli toliko daleko da su radili na tome da uvedu široku lepezu praćenja i špijuniranja svojih građana, koji su, ispostavilo se, namjerno gušili svaku informaciju da Irak i Sadam Husein, kakav god bio, niti imaju oružje za masovno uništenje niti su sudjelovali u zločinu u New Yorku, kad je pravosuđe krenulo preispitivati što su sve učinili, niti njima nije palo na pamet proglašavati suce "takozvanima".

Čudne odluke Bijela kuća zabrinuta: Trump nije mentalno zdrav

Nije im palo na kraj pameti minirati temelje pravosuđa jedne demokratske države. Trumpu je, međutim, bilo dovoljno tri tjedna u Bijeloj kući da napravi točno to. Trump je čak objavio na Twitteru: "Ne mogu vjerovati da bi sudac doveo svoju zemlju u takvu opasnost. Ako se nešto dogodi, okrivite njega i sudski sustav." Drugim riječima, iz priloženog se može iščitati da je Trump spreman, ukoliko bi se dogodio novi užasni teroristički napad na SAD, to iskoristiti tako da gnjev, strah i paniku Amerikanaca pokuša usmjeriti prema američkom pravosuđu.

Usto, kako Trumpovim napadom na suce očito ni njegova stranka ni parlament u kojem republikanci imaju većinu, nisu bili u dovoljnoj mjeri skandalizirani da bi tome pokušali stati na kraj, ispada da su jedini koji se tome mogu suprotstaviti građani SAD-a. Na njih je Krugman u svojoj kolumni i apelirao: "Mi si ne možemo priuštiti još jednu suspenziju ljudskih prava poput one nakon 11. rujna. Ako se s ovim čovjekom to dogodi, Amerika kakvu znamo ubrzo će nestati", napisao je.

Posjeti Express