Bivši ministar s najviše afera lobira za LNG i Amerikance
Bitka oko LNG terminala na Krku i dalje traje, a u sudar interesa Rusije i SAD-a oko opskrbe plinom umiješao se ovih dana i jedan moćni američki medij. Preko The Wall Street Journala oglasio se nekoć saborski zastupnik, a zatim i ministar vanjskih poslova Miomir Žužul. Doduše, ostao je upamćen kao prvi hrvatski ministar koji je morao podnijeti ostavku zbog optužbi za korupciju i sukob interesa, ali ovaj američki lobist školovan i u SAD-u, i ovaj put brani američke interese u Hrvatskoj.
Tekst u kojem objašnjava zašto je važno da Hrvatska uvozi preko LNG-a Krk baš američki plin, Žužul je supotpisao sa svojim starim prijateljem Davidom Rivkinom, konzervativnim američkim pravnikom i medijskim komentatorom o pitanjima ustavnog i međunarodnog prava, vanjske i obrambene politike.
Dvojica autora objašnjavaju kako Rusija financira nevladine udruge na Krku koje se žestoko opiru gradnji terminala preko kojeg bi u Hrvatsku tankerima stizao ukapljeni plin iz Amerike, iz kojih bi balastne vode zagađivale Jadran.
Prema Žužulu i Rivkinu, potrebno je da Europa više ne bude ovisna o ruskom plinu, budući da je Rusija, u posljednjih 10-ak godina u tri navrata ucjenjivala EU uskraćivanjem opskrbe i to preko Sjevernog toka koji vodi preko Ukrajine.
Stoga Amerikanci podržavaju Inicijativu tri mora za koju se zalagala i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović kojom 12 država od Baltika do Balkana, čine blok protiv Rusije.
Inače, bitka oko Krka vodi se na svim frontovima, pa je tako čak navodno i luksemburška tvrtka Gasfin pod kontrolom ruskog Gazproma, kupila zemljište na ovom otoku kako bi imovinsko-pravnim manevrom zaustavila ili zakomplicirala gradnju LNG-a.
Ono što ovaj dvojac ne piše jest da je Krk očito Amerikancima vrlo interesantan i iz strateških razloga. Naime, već je mnogo puta u našim medijima objavljeno da upravo s krčkog aerodroma polijeću cargo-avioni Boeing 747, američke tvrtke Kalitta Air, s tajanstvenim teretom, pod okriljem noći, a odredište im je Katar i vojna baza Ar Rayyan.
Isto tako zna se i da ruski, odnosno Gazpromov plin u Hrvatsku ulazi preko Ploča, te da je Prvo plinarsko društvo vezano ugovorom još barem idućih 9 godina.
Svojedobno je i energetski stručnjak Igor Grozdanić podsjetio da svake godine u Hrvatskoj, prema izvješću Ministarstva zaštite okoliša i energetike, opadaju rezerve i proizvodnja domaćeg plina te nam je uvoz nužnost. Kapacitet LNG terminala na Krku bio bi oko 2,6 milijardi kubičnih metara, uzimajući u obzir udio isporuke u Sloveniji i Mađarskoj.
Rivkin i Žužul pak u tekstu priznaju da je Rusija najveći izvoznik energije u Europu, i da je Gazprom u 2017. isporukom podmirio gotovo 40 posto potreba Europe za prirodnim plinom. Ujedno napadaju Angelu Merkel i podržavaju Trumpa koji je ljutit na njemačku kancelarku koja razmišlja o otvaranju tzv. Sjevernog toka 2 kojim bi se ruski plin izravno doveo u Njemačku.
Inače i Rivkin i Žužul imaju i velike osobne interesa kad je u pitanju Hrvatska. Žužul je Rivkina promovirao Tuđmanu 1997. dok je još bio veleposlanik u Washingtonu. Naime te godine Gojko Šušak dobio je poziv iz Haaga da dostavi dokumente o prisutnosti hrvatske vojske u BiH.
Žužul je Tuđmanu predložio da ga brani odvjetnički ured Hinton&Williams u kojem je radio Rivkin. Rivkin je, prema nekim podacima, ukupno od hrvatske vlade naplatio oko 10 milijuna dolara. Isti odvjetnik savjetovao je Gotovini da se ne odazove haaškim istražiteljima, a kako je to kasnije završilo, svi dobro znamo.
Žužul je pak nekoliko puta bio pod povećalom javnosti. Najprije da je u Veroni, pod izlikom da ide na operu, zapravo s tadašnjim premijerom Ivom Sanaderom sjedio s Amerikancima i nagovarao ih da kupe našu najveću farmaceutsku tvrtku Pliva.
Žužul je bio sumnjičen i za utaju poreza, pa zatim da je supruzi namjestio kupovinu samoborske tvornice čarapa, kao i da je svojedobno, za gradnju auto-cesta grčevito lobirao za Bechtel ubirući za to izdašne honorare.
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije