VIDEO Noć kad je pao Ante Gotovina: U džepu je imao 12.000 €, naručio je butelju...
Na današnji dan 2005. godine na španjolskim Kanarima uhićen je general Ante Gotovina, nakon četiri godine bijega. Haag ga je tražio zbog optužnice za ratne zločine u Oluji.
- Imam vrlo dobre vijesti. Ante Gotovina je tijekom prošle noći uhićen u Španjolskoj - izvijestila je sutradan, simbolično, iz Beograda tadašnja glavna haška tužiteljica Carla del Ponte. Španjolska policija uhitila ga je u hotelu s četiri zvjezdice Bitácora u turističkoj zoni Playa de Las Americas na otoku Tenerife.
Gotovina je, navodno, tjednima prije uhićenja jahtom kružio otočjem i mijenjao prenoćišta. Nije bio naoružan, a kod njega u džepu našli su 24 novčanice od 500 eura, odnosno ukupno 12.000 eura. Uhićenju se nije opirao.
S njim je na večeri bio australski Hrvat Jozo Grgić Jablan koji mu je te novce donio kao financijsku pomoć za bijeg. I njega su uhitili. Nakon ispitivanja još šest dana proveo je u hotelu pod prismotrom policije. Zatim su ga pustili da se vrati u Australiju.
Sobarica hotela Bitácora je ispričala kako je Gotovina bio ljubazan gost. Svjedoci su pak rekli kako je zadnji dan na slobodi proveo mirno.
Gotovina i Grgić su se iza 20 spustili na večeru. Sjeli su za stol broj 157. Nisu naručivali ništa posebno nego su jeli što je bilo ponuđeno na švedskom stolu. Naručili su butelju vina Marqués de Caceres i razgovarali o nadolazećim blagdanima.
Oko 21.10 sati, odnosno malo prije nego su ispili zadnje gutljaje vina i prije nego je Gotovina uspio platiti butelju koja je prema riječima, šefa sale restorana Bitácora, stajala 20 eura,u restoran hotela upalo je devet španjolskih specijalnih agenata.
Pitali su ga je li on Ante Gotovina. On im je smirenim glasom rekao da je. Tada je ispružio ruke, kao da je očekivao uhićenje, te je uz vidno olakšanje pogledao u kameru koj
Gotovinin račun za vino od 20 eura tada su podmirili novinari koji su došli na Kanare. Gotovini je u sobi ostao etui za kubanske cigare koji su mu nakon puštanja na slobodu novinari vratili.
Noć je proveo u strogo čuvanom španjolskom zatvoru Soto del Real koji se nalazi 40-ak kilometara od Madrida, a u njemu kazne služe teroristi, propali tajkuni, političari, bankari, odvjetnici. Nakon toga su ga prebacili u UN-ov zatvor u Scheveningenu u Nizozemskoj.
Sedam godina kasnije Gotovina je, zajedno s generalom Mladenom Markačem, pravomoćno oslobođen svih optužbi i vratio se u Hrvatsku uz veličanstven doček.
- Baš me razveselilo, dobivao sam stotine razglednica iz hotela Bitácora na Tenerifeu, gdje sam uhićen 2005. Mnogi ljudi slali su mi razglednicu i naveli da su tražili smještaj u ‘mojoj’ sobi - rekao je general Gotovina nakon puštanja na slobodu u intervjuu Večernjem listu.
Zanimalo ih je gdje je sjedio, pitaju i što je pio i jeo te naručuju isto vino. U posljednjih sedam godina imali smo puno interesa za generala. Uvijek su to bili hrvatski gosti - rekli su nam svojedobno u hotelu Bitácora.
Među onima koji su sjeli u stolac u kojem je uhićen Gotovina bila je i splitska pjevačica Danijela Martinović.
Rekla je kako joj se konobar pohvalio kako je upoznao generala Gotovinu i opisao ga kao elegantnog i dobrog čovjeka koji je ostavljao velike napojnice.
- Srce mi je lupalo od uzbuđenja kad sam sjela za taj stol - opisala je pjevačica u svom dnevniku s putovanja.
Jedini čovjek koji ga je posjećivao u bijegu
Željko Dilber, prijatelj Ante Gotovine, svojedobno je za Express potvrdio da ga je posjećivao tijekom sve četiri godine bijega (od 7. srpnja 2001. godine do uhićenja 7. prosinca 2005. na Tenerifeu), i to po cijelom svijetu!
- Da, tijekom četiri godine bijega sastajao sam se s njim po cijelom svijetu iako sam bio praćen. To bi bilo otprilike svaka dva mjeseca. I da, bilo me jako strah. Bile su to prave avanture. Kako me ne bi uhvatili, znao sam, naprimjer, osobnom iskaznicom prijeći granicu s Italijom, potom ostaviti auto u Trstu, zatim avionom ići za Milano pa vlakom do Rima i onda opet avionom do Madrida. Uvijek sam išao sam, Dunja bi otprilike znala, a kad bih se vratio, sve bih joj detaljno ispričao - rekao je za Express Željko Dilber. Dodao je da je general tražio da mu donese knjige, posebno one iz povijesti umjetnosti, čak i CD-ove klape Intrade.
- Istina, kad god bi izdali novi CD, tražio je da mu donesem rekao je Dilber. Dilberu je bilo prilično stalo da se razjasni jedna stvar, da nije Dunja Gotovina, točnije njen poziv s mobitela, skrivio lociranje i uhićenje generala Gotovine.
- Nikad Dunja, kao ni ja, nismo zvali njega, već je uvijek on nas zvao. Ante je uvijek birao kad će zvati i nitko od nas nije imao njegov broj. Naravno, svi smo mijenjali brojeve, a dogovorili bi se načelno danas razgovaramo. Tad bi mu na određeni način poslali novi broj - objasnio je Dilber.
- Kako je Dunja sve to vrijeme bila pod nadzorom, morali smo paziti da sastanak s obitelji ne bi otkrio Antin položaj, te sam ja jedini kontaktirao s njim. Što se tiče mjesta njegova skrivanja, evo, prvi put ću reći gdje se nalazio i kako sam odlazio tamo. Skrivao se u ribarskim kućicama i na brodovima po Kornatima, na Dugom otoku i Ugljanu. Nikad tamo nisam odlazio svojim brodom jer sam znao da me prate. Svaki put bih unajmio drugi brod i otišao do otoka na kojemu se Ante trenutno nalazio, odnoseći mu hranu i čistu odjeću. Skrivanje po ovim otocima trajalo je dva mjeseca, a onda je prešao granicu i sklonio se u inozemstvu - otkrio je Dilber.
-
SPAŠAVANJE DIVAGlavni izvrši direktor Volkswagena: Otpuštanje 35.000 radnika dobro je za tvrtku
-
SKREĆU POZORNOSTParanoja iz Beograda, opet su Hrvati krivi za sve: Špijuni i povampirene ustaše...
-
NAJBOGATIJI JE MUSKNjima je 2024. bila odlična: Lista milijardera koji se se najviše obogatili
-
BAŠ IH IDEU top 10 najbogatijih milijardera s prostora bivše SFRJ šest ih je iz Hrvatske
-
FELJTON: HITLEROVO CARSTVO (1)Führerovo ludilo: Židovi sele na Madagaskar! Do kraja '43. razapet ćemo šatore u Iranu