Ima Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem

Luka Batelić/Marko Lukunić/Josip Mikačić/Pixsell
Plenković i HDZ, očekivano, peru ruke od Vilija Beroša. "Kao da i nije više član stranke", kaže premijer. Turudić pak slavodobitno objašnjava rasplet situaciju oko nadležnosti EPPO-a i DORH-a u slučaju Beroš
Vidi originalni članak

Prvog dana bio je blijed kao krpa, jedva da je suvislo odgovarao na pitanja novinara. Premijer Andrej Plenković bio je vidno šokiran saznavši da je jedan od njegovih ključnih suradnika, ministar Vili Beroš, "pao" u aferi nabavke medicinske opreme. EPPO kaže "uzimao je mito", DORH da je "posrijedi trgovina utjecajem", ali kako god bilo - važan član HDZ-a i Vlade je pao. Slijedio je naravno sukob oko nadležnosti DORH-a Ivana Turudića i EPPO-a Laure Kövesi, razriješen tako što je glavni državni odvjetnik bio arbitar pa je predmet, očekivano, pripao DORH-u. Ured europskog tužitelja mora im dostaviti sve dokaze, a očito raspolaže s više materijala od DORH-a jer je u njihovom slučaju osam osumnjičenih, a kod DORH-a samo su tri.

Kako ako Turudić kaže da je njihov dokazni materijal "bitno širi"?  

SMIJENJEN! PNUSKOK u akciji Iduća dva tjedna su ključna: Kako je pao ministar Vili Beroš

Sinoćnji istupi premijera Andreja Plenkovića i glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, kao i informacija koju je objavio N1 da iskaz neurokirurga u KBC-u Sestre milosrdnice Krešimira Rotima, "utapa" dojučerašnjeg ministra, raspliću situaciju oko slučaja uhićenog Vilija Beroša. Ovo je pet ključnih detalja jučerašnjih zbivanja u slučaju Beroš. 

1. Plenković, vrlo očekivano, pere ruke od Beroša

Na pitanje o statusu Vilija Beroša u HDZ-u premijer Andrej Plenković kaže: 

- Bit će u mirovanju. Nema nikakvih prava, ni aktivnih ni pasivnih, kao da nije član. Ali, o tome će odlučivati zagrebačka organizacija - rekao je premijer. 

S druge pak strane, opet vrlo očekivano s pozicije šefa HDZ-a, staje na stranu DORH-a u sukobu glede nadležnosti u slučaju Beroš. 

IZNUDE, OTMICE... Tko je Hrvoje Petrač, kojeg terete da je vođa zločinačkog udruženja u 'slučaju Beroš'?

- Odluka DORH-a je očekivana, prema ovome oštećen je proračun RH, nema nikakve štete za EU proračun. Tijela poput EPPO-a i DORH-a trebaju surađivati, to nisu neki stranci. Prema našim informacijama, nije došlo do štete za europski proračun. EPPO i USKOK trebaju surađivati. To su sve Hrvati, to su sve naši istražitelji - govori Plenković i dodaje: 

-  Zamislimo situaciju da je USKOK imao neka saznanja i nije napravio ništa. Sad kad USKOK procesuira, ni to nije dobro. Kako se to štiti i kako mi to kontroliramo DORH? Ponavljam, nema nikoga tko je nedodirljiv (...) Ovakav scenarij ne bi ni najbolji scenarist napisati. Ovako nešto nitko nije mogao predvidjeti. Mi se borimo protiv korupcije. Nisam vidio Hrebakovu izjavu (predlaže rekonstrukciju vlade op. a.), to nije rekao na sastanku. A ja sam taj koji odlučuje o tome hoće li biti rekonstrukcija ili neće.

2. Rotim utopio Beroša?

Kako javlja N1, iskaz neurokirurga u KBC-u Sestre milosrdnice Krešimira Rotima, koji je ispitan i jučer pušten da se brani sa slobode, "utapa" Vilija Beroša. 

- Saša Pozder rekao mi je da je davao mito Berošu - izjavio je Rotim, tvrdi izvor N1

Ukoliko postoji dokaz da je Beroš primio mito, a tako navodno i stoji u spisu kojeg će EPPO proslijediti DORH-u, onda se stvari u slučaju Beroš mijenjaju - optužba za trgovinu utjecajem u najblažem obliku ovoga kaznenog djela propisuje zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina, a bude li suđen za uzimanje mita, to može Berošu donijeti i dvostruko dužu kaznu. U spisima EPPO-a koji stižu Turudiću na stol stoji isto što je Pozder rekao Rotimu - tvrde da je Beroš uzimao mito, po 25 tisuća eura za svaki od tri nabavljena medicinska uređaja. 

3. DORH ima Berošev mobitel, ali nema WhatsApp poruke

Ivan Turudić u sinoćnjem se istupu, između redaka, potrudio dati svima do znanja da je sadržaj WhatsApp prepiski iz grupe Pozder procurio iz ureda EPPO-a budući da ih DORH - niti nema?! Prilikom uhićenja sasvim sigurno je PNUSKOK zaplijenio Berošu mobitel, ali on nije bio član grupe u kojoj su Pozder i Petrač dogovarali detalje. Tu WhatsApp prepisku neće naći na njegovu mobitelu. 

IMIDŽ MU JE BIO SVE Kako je Beroš peglao sliku svoju: Plaćao je stručnjake za govor i imao šnelfotografa

- Moram napomenuti da mi raspolažemo s oko 800 stranica dokaznog materijala. Oni raspolažu sa 150 stranica. Naš dokazni materijal je bitno veći i širi - rekao je Turudić gostujući u Dnevniku HRT-a.

-  Još ne raspolažemo s "WhatsApp" porukama, ali ćemo ih imati na raspolaganju već danas, kad ih dostavi nadležni tužitelj...

Dakle, Turudić ima "bitno veći i širi dokazni materijal", ali još ne zna tko su Zrikavac, Mali i ekipa iz WhatsApp prepiske

4. Turudić je za kontrolu samog sebe, dakle državnog odvjetnika. Dobra ideja

- U EU provedeno je istraživanje na 22 zemlje članice EU. U 14 od njih u cijelosti isključivo odlučuje glavni državni odvjetnik. U jednoj odlučuje ministar policije, to je na Malti, u 7 odlučuje također glavni državni odvjetnik, ali postoji i sudska kontrola njegove odluke. Ja sam za sudsku kontrolu državnoodvjetničkih odluka, ali to u našem zakonu ne postoji - rekao je Turudić. 

PALI MINISTAR Beroševa imovinska kartica: Stan, gliser, sat Breitling i na mjesec 1355 eura kredita

Kontrola državnoodvjetničkih odluka? S obzirom na okolnosti, možda to u budućnosti ne bi bila loša ideja. 

5. Turudić: "EPPO? Njihove istrage više nema!"

- U hrvatskom uredu EPPO-a rade donedavni zamjenici općinskih državnih odvjetnika u Republici Hrvatskoj. Svi su hrvatski državljani, sve ih osobno poznajem. Niz godina sam s većinom radio, neki su puno mlađi. To su neki zamjenici ravnatelja Uskoka, dojučerašnji. I tu su moje dvije zamjenice - pojasnio je Turudić:

- U proceduri njihovog imenovanja veliku ulogu imaju i kolegij glavnog državnog odvjetnika i ministar pravosuđa, na koncu i Vlada Republike Hrvatske koja ih predlaže, a njih imenuje kolegij glavnog europskog tužitelja. Njihov mandat je ograničen na pet godina, može se obnavljati i nakon isteka mandata oni se vraćaju na mjesta na kojima su bili. Oni nisu nikakvi "supermeni", već "naše kolege s kojima se poznajemo, koji rade svoj posao. Oni postupaju po hrvatskim zakonima, oni postupaju po Zakonu o kaznenom postupku, istragu kontrolira sudac istrage, a na kraju eventualnu optužnicu će potvrđivati opet Zagrebačko-županijski sud...

No nekoliko sati radnije, u priopćenju kojim objašnjava odluku zašto je predmet pripao DORH-u, ključna je Turudićeva rečenica koja otkriva sav njegov animozitet prema dojučerašnjim kolegama iz EPPO-a. 

Obrušio se na EPPO zbog "nelojalnosti", kaže "da nisu poštovali Uredbu o svom osnivanju" i da su "praktički htjeli u javnosti ostaviti dojam nesposobnosti Uskoka i DORH-a".

Posjeti Express