Kako god završio Brexit, on će biti kriv za sve
Smatraju ga političkim genijem, čije je ime u medijima gotovo svakog dana. Većina vjeruje da je on glavni i odgovorni za izlazak Velike Britanije iz EU. Nakon tri godine paralize obećao je da će svaki svaki svoj sat posvetiti Brexitu, da se i stvarno odradi 31. listopada 2019. godine. I to nije novi britanski premijer Boris Johnson, već njegov savjetnik Dominic Cummings.
Johnson je lice, a Cummings mozak iza cijele kampanje o izlasku Vote Leave. Kreator je slogana Take Back Control i onaj koji je javnost upoznao sa činjenicom da Velika Britanija u Bruxelles svakog tjedna šalje 350 milijuna funti. Ovaj politički autsajder tako je postao centar britanskog izlaska iz EU.
Nazivaju ga najmoćnijim čovjekom u Velikoj Britaniji i jednim kojeg se svi boje.
"Ono što ga čini drugačijim je nevjerojatan fokus na taj zadatak. Njegova omiljena fraza bila je nemojte se zapetljati u travu", kaže Gisela Stuart iz Laburističke stranke.
47-godišnji Cummings nije tip osobe koju bi se inače povezalo sa visokim političarima. Iako je veći dio svoje karijere proveo radeći za konzervativne političare, tvrdi da nikada nije bio član neke stranke i nije ljubitelj velikog dijela Konzervativaca, stranke kojoj sada služi.
"Nisam baš bio previše oduševljen sa idejom da se uključim u to", rekao je 2017. godine tvrdeći da su ga trebali nagovarati da se uključi u kampanju Vote Leave.
Prati ga reputacija ekscentrika velikog intelekta koji se savršeno poklapa sa instinktivnim razumijevanjem kako normalni ljudi razmišljaju. Prijatelji kažu da prezire političke elite i uživa u tome da ga doživljavaju kao strateškog genija, čemu svi oni teže.
Ne izgleda uvijek uredno, pa su ga tako na dan kada je Johnson preuzeo funkciju, snimili u staroj majici, kako vreba iz ugla.
"Često se na poslu pojavljivao neuredan i znao je prespavati za stolom u uredu", rekao je jedan njegov bivši kolega.
Poznat je i kao "politički rotvajler iz A razreda", ne podnosi budale i prati ga glas da bez problema otpušta one koje ne poštuje.
James Graham, autor Brexit: The Uncivil War kaže kako mu je Cummings centralni lik, a odluka da to bude, bila je laka. U film ga je glumio Benedict Cumberbatch.
"On je drugačiji, a to je zabavno. Ne govori, a ni ne ponaša se poput nekog drugog političkog stratega kojeg sam upoznao", rekao je.
Od kada je došao na Downing Street Cummings je protresao različite službe, "specijalne savjetnike". Duži sati rada, niz papirologije s kojom se priprema Brexit, i otkazani odmori, postali su normalni. Njegova nepresušna energija i predanost poslu proširili su se diljem vlade, piše CNN.
Unatoč povećanom opsegu posla i dužim radnim satima teško je pronaći nekog njegovog suradnika koji bi nešto ružno o njemu rekao. Stil po kojem je poznat pokazivao je već ranije tijekom svoje karijere, no tek kada je počeo raditi kao savjetnik Michaelu Goveu 2010. godine počeo je izazivati više pažnje javnosti.
Navodno je odbio Davida Camerona i Nicka Clegga. U svojoj knjizi Coalition David Laws je napisao da mu je Cummings jednom dok su raspravljali o obrazovnoj politici rekao: "Ne volim Clegga, no mislim da su Cameron i broj 10 također marionete. Ne znaju što rade". Taj svoj posao napustio je 2014. godine.
U tim godinama prije nego se uključio u kampanju izlaska, povukao se na očevu farmu na sjeveru Engleske i čitao, i to puno. Povremeno bi ta svoja razmišljanja o politici, političarima i ostalom objavljivao na svom blogu. I razmišljao o dubokim temama.
Puno je pisao o umjetnoj inteligenciji i strojnom učenju i kako se oni razvijaju puno brže o ljudskog mozga, i kakvu opasnost taj razvoj predstavlja. Nakon Brexita pisao je da bi Velika Britanija trebala razmisliti o suradnji sa Jeffom Bezosom na izgradnji baze na mjesecu kako bi razvili međunarodnu suradnju i "stvorili dugoročnu vrijednost za čovječanstvo".
U svojim se blogovima često obrušavao na političare one u Londonu ali i one i Bruxellesu zbog njihovog manjka ambicije i neuspjeha da se pripreme za ono što je doživljavao dugoročnom krizom koja očekuje ljudsku vrstu. I sad se postavlja pitanje što je čovjeka koji mrzi politiku natjeralo da se u nju uključi, i postane centar Brexita...
"Ako velika Britanija izađe 31. listopada, mislim da ćemo po njegovom mišljenju biti na pola puta naše misije. Drugi dio bit će reorganizacija vlade", kaže jedan njegov prijatelj.
Zbog takvog stava mnogi mu se dive, unatoč njegovoj ekscentričnoj strani.
"Ekscentričan je i osebujan, no po mom mišljenju nikada nije bio u krivu. Njegova politička procjena je briljantna, svi koji su na strani opozicije trebali bi se zaplašiti", rekao je jedan konzervativac koji je s njim radio u koalicijskoj vladi od 2010. do 2015. godine.
Koliko god on bio popularan sada neki u Westminsteru misle da njegov način nije održiv.
"Rekao bih da je dobar u ispunjavanju kratkoročnih zadataka i prolazaka kroz sranja da bi to odradio. No nisam uvjeren da će se u vladi zadržati na duže staze", kaže jedan od njegovih bivših kolega.
Ono što radi zapravo ima rok, do izlaska. Nakon toga mogao bi izaći iz Downing Streeta a tada bi Johnson mogao početi vladati tradicionalnije. On je paradoks kojeg je teško razumjeti, jako ga vole, poštuju i boje ga se.
Oni koji se na slažu sa njegovim metodama ne mogu zanijekati njegovu genijalnost a osobno žele da on bude na njihovoj strani. Unatoč njegovoj karijeri odbijanja političkih sredina, njegov ugled stalno raste.
Važno je prisjetiti se da te 2016. godine nitko nije očekivao da će ova kampanja išta napraviti, i da će pobijediti odluka o izlasku iz EU. I nakon što je Velika Britanija donijela odluku o izlasku, ideja izlaska bez sporazuma bila je nezamisliva. Sada se čini da je izgledna.
"Jedna od najboljih odluka koju je Matthew Elliot donio bila je to što je Doma pozvao da s uključi u kampanju. Nitko nije mislio da možemo pobijediti, no on je imao plan, držao ga se i upalio je", rekao je Daniel Hannan, Cummingov prijatelj.
Ovaj autsajder sada sudjeluje u povijesnim trenucima Velike Britaniji, a mnogi vjeruju da je izlazak iz EU projekt koji je osuđen na propast. No povijesni primjeri pokazuju da će se najprije slomiti njegovi protivnici, stoga ne čudi da ga je Boris Johnson želio pored sebe u najkontroverznijem trenutku u britanskoj političkoj povijesti.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'