Kako je u Kijevu počeo kaos zbog Sakašvilija
Bivši predsjednik Gruzije Mihail Sakašvili jutro u Kijevu, glavnom gradu Ukrajine, započeo je tako što se popeo na krov osmokatnice u kojoj stanuje, prijeteći da će se baciti s vrha zgrade. "Porošenko je lopov i izdajica! Žele me kidnapirati!", vikao je Sakašvili, misleći na predsjednika Ukrajine Petra Porošenka. Nedugo potom, sigurnosne snage koje su ga došle uhititi, ipak su ga uhitile, a on se nije bacio.
Kako piše Independent, Sakašviliju je u sedam sati ujutro skupina iz ureda glavnog državnog tužitelja razvalila vrata i upala u stan. A situacija je otišla još dalje u groteskno kad je 200 njegovih poklonika okružilo policijski kombi i oslobodilo ga odande.
Sve samo nekoliko dana nakon što je Sakašvili organizirao prosvjede u Kijevu na kojima je tražio smjenu Porošenka. Slogani koje je koristilo 3000 prosvjednika bili su "Smjena!", "Revolucija!" i "Ne korupciji!", a stvar je utoliko neobičnija zato što su Porošenko i Sakašvili vrlo bliski prijatelji još od studentskih dana. Bar su to bili donedavno. I zato što je Porošenko, nakon što je Sakašvili 2013. dovršio svoj drugi predsjednički mandat u Gruziji, imenovao Sakašvilija guvernerom Regije Odese od svibnja 2015.
Sakašvilijevi odvjetnici objavili su da njihovom branjeniku prijeti da ga vlasti Ukrajine optuže za pripremanje državnog udara, a Independent zaključuje da je Porošenko ovim činom pokazao da neće prezati od korištenja pravosudnog sustava za eliminiranje svojih političkih neprijatelja. Prijateljstvo tada 25-godišnjeg Sakašvilija i Porošenka seže još od 1992. kad su se dvojica upoznala dok je Sakašvili studirao u Kijevu, glavnom gradu Ukrajine koja tek što je proglasila neovisnost.
Niti tri godine poslije jedan od najbližih suradnika prvog predsjednika neovisne Gruzije, Edvarda Ševarnadzea, pozvao ga je u Tbilisi da se uključi u politiku. I ovaj je to poslušao. Pet godina poslije, u listopadu 2000. Sakašvili je postao i ministar pravosuđa u Ševarnadzeovoj vladi, no već sljedeće godine napao je s te pozicije ministra državne sigurnosti i šefa policije u Tbilisiju zbog kriminala i korupcije.
Samo nekoliko mjeseci poslije istupio je iz vlade, "jer nije htio biti dijelom korumpirane vlasti" i – ušao je u povijest. Po uzoru na "Otpor!" koji se tih godina u Srbiji tukao protiv vlasti Slobodana Miloševića, Sakašvili je organizirao građansku organizaciju "Kmara!" ("Dosta!") kojom je rušio Ševarnadzeovu vlast. Do predsjedničkih izbora 2004. pokret je prerastao u političku stranku i na izborima u siječnju te godine Sakašvili je dobio – 96 posto glasova.
Sve je počelo sporadičnim čarkama na terenu koje su se pretvorile u granatiranje s jedne i druge strane, da bi Rusija upala sa svojom vojskom i u nekoliko dana prodrla skoro do Tbilisija. No, i to se sredilo uz pregovore. Sakašvili je svoje mandate odradio do kraja, da bi 2013. otputovao predavati u SAD. Dandanas ga pozitivnim političarem smatra čak 43 posto Gruzijaca, po čemu je najpopularniji od sadašnjih i bivših. I tu se događa Ukrajina
Petro Porošenko pozvao ga je u veljači 2015. da mu kao savjetnik pomogne u reformama u toj zemlji. Sakašvili je odranije bio poznat kao izrazito prozapadni političar desnog centra, vrlo umjereno nacionalističan, te po tome što je snažno podržavao put Gruzije u NATO, ako bog da i u EU, što je izrazito navijao za pokret Euromaidan i Ukrajinsku revoluciju iz 2014.
Uz to što je bio prijatelj s Porošenkom iz studentskih dana, očito je bio čovjek od ogromnog državničkog iskustva, dipomatske karijere, mnogih poznanstava u UN-u i EU-u, te netko na koga se Porošenko mogao osloniti. Pa ga je u svibnju imenovao svojim guvernerom u Odesi, koja je u ratu u Ukrajini ostala pod kontrolom vlade iz Kijeva, ali s ruskom manjinom od oko pola milijuna od 2,4 milijuna stanovnika regije. Sakašvili je to prihvatio.
I sve je bilo u redu dok se nije počeo buniti, sad kao guverner Odese, protiv korupcije. Ubrzo je optužio i samog Porošenka da podržava korupciju u Ukrajini. I podnio je ostavku u studenom 2016. Osnovao je stranku "Pokret novih snaga", s njom osvojio jednog zastupnika u Vrhovnoj Radi od 450 parlamentarnih mjesta i nastavio raditi probleme Porošenku. U međuvremenu su mu u Gruziji oduzeli državljanstvo jer je uzeo ukrajinsko kako bi mogao biti guverner.
A u srpnju, iskoristivši to što se Sakašvili našao u inozemstvu, državljanstvo Ukrajine oduzeo mu je i Porošenko, nadajući se očito da će na taj način spriječiti Sakašvilija da se, sada kao apatrid, vrati u zemlju. No, Sakašvilijevi kolege iz nove stranke u Ukrajini doslovno su ga prošvercali preko granice i otada Sakašvili vodi novi rat protiv, kako optužuje, korumpiranih državnih vlasti, sada više ne u Gruziji, nego u Ukrajini.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'