Kinezi više neće u mirovinu u 60-toj, radit će čak tri godine dulje!
Desetljećima su kineski radnici završavali radni vijek u relativno mladoj dobi: 60 za muškarce i već 50 za žene. Ali sve će se to promijeniti jer je kineska vlada u petak donijela novi zakon kojim se utvrđuje plan za odgodu dobi za odlazak u mirovinu tijekom 15 godina, počevši od 1. siječnja, prema državnoj novinskoj agenciji Xinhua.
Prema postojećim pravilima muškarci u urbanim sredinama mogu ići u mirovinu sa 60 godina i primati mirovinu, a žene s 50 ili 55 godina, ovisno o zanimanju. Nova pravila postupno pomiču dob na 63 godine za muškarce, odnosno na 55, odnosno 58 godina za žene, objavio je CNN.
Mjere, koje je odobrilo najviše zakonodavno tijelo zemlje nakon signala ključnog tijela Komunističke partije u srpnju, također iznose planove za produljenje minimalnog radnog staža za zaposlenike koji primaju mjesečnu mirovinu s 15 na 20 godina, s promjenama počevši od 2030 godine. Oni također uključuju određenu fleksibilnost u dobi za odlazak u mirovinu, posebno za one koji su već navršili minimalni radni staž.
Promjena, koju vlada razmatra već desetak godina, dolazi dok kinesko gospodarstvo usporava, dok se Peking bori s prijetećim posljedicama brzog starenja stanovništva i krize financiranja mirovina. Objava je odmah potaknula široku raspravu – i reakciju – na kineskim društvenim medijima.
Čini se da su neki korisnici društvenih medija ohrabreni da promjene nisu drastičnije i da uključuju određenu fleksibilnost. Jedan komentar na društvenoj medijskoj platformi Weibo koja je prikupila tisuće lajkova rekao je: "Sve dok postoje opcije da se umirovimo ili ne na temelju naše volje, nemam ništa protiv."
"Neće svi mati posao do 60-te"
Drugi su izrazili nezadovoljstvo zbog mogućnosti odgođenog pristupa mirovini i godinama dodatnog rada, kao i zabrinutost hoće li politika opteretiti ionako teško tržište rada u Kini, gdje su razine nezaposlenosti među mladima i dalje tvrdoglavo visoke.
“Odgođeno umirovljenje samo znači da ne možete dobiti svoju mirovinu dok ne navršite 63 godine, ali to ne znači da će svi do tada imati posao!” napisao je jedan korisnik.
Kineski državni mediji posljednjih su dana pozdravili očekivane promjene kao hitnu i nužnu reformu za zastarjeli sustav, ističući kako je postojeća politika bila na snazi od 1950-ih kada su očekivani životni vijek i razine obrazovanja bili niži. Sadašnji okvir mirovinske politike ostao je nepromijenjen već 73 godine.
"Postojeća dob za umirovljenje ozbiljno je neusklađena s trenutnom "nacionalnom realnošću" i novim normalnim budućim ekonomskim i društvenim razvojem", rekao je Yuan, koji je zamjenik voditelja Kineske udruge stanovništva i demograf na Sveučilištu Nankai u Tianjinu. Postojeće dobne granice za umirovljenje u Kini niže su od onih u nizu velikih gospodarstava. Prosječna standardna dob za umirovljenje u zemljama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za 2022. godine iznosila je 63,6 godina za žene i 64,4 godine za muškarce.
Druge su se zemlje također uhvatile u koštac s time kako upravljati dobi za odlazak u mirovinu. Veliki prosvjedi izbili su u Francuskoj 2023. godine kao odgovor na pokušaj vlade da podigne dob za umirovljenje sa 62 na 64 godine. SAD također raspravlja o reformi umirovljenja i postupnom povećanju dobi za umirovljenje, s poticajima socijalnog osiguranja za umirovljenike koji odgađaju primanje beneficija do 70. godine.
Sve ih je manje i sve su stariji
Promjene dolaze jer je kinesko vodstvo postalo sve zabrinutije zbog demografskih izazova u zemlji, za koje neki ekonomisti upozoravaju da bi zemlja koja je još u razvoju mogla pasti u zamku "ostari prije nego što se obogati". Populacija Kine smanjila se u posljednje dvije godine, a 2023. zabilježila je najnižu stopu nataliteta od osnutka komunističke Kine 1949., unatoč preokretu dugogodišnje "politike jednog djeteta" u zemlji iz 2016. i naporima koje je predvodila vlada potaknuti više mladih parova na rađanje djece.
Starije osobe u Kini sada čine više od 20% stanovništva, prema izvješću Ministarstva civilnih poslova ranije ovog mjeseca, koje kaže da je oko 297 milijuna bilo u dobi od 60 i više godina do kraja prošle godine. Demografi citirani u državnim medijima rekli su da će između 2030. i 2035. starije stanovništvo činiti 30% ukupnog stanovništva. To će se vjerojatno povećati na više od 40% stanovništva do sredine ovog stoljeća - čineći Kinu "super ostarjelim društvom".
Prema tim projekcijama vlada je pojačala napore da proširi usluge skrbi za starije osobe i potakne napore privatnog sektora u izgradnji "srebrne ekonomije". Također se pojačano usredotočuje na sposobnost mirovinskog sustava zemlje da se nosi sa sve manjom radnom snagom uz rastuću stariju populaciju.
Izvješće iz 2019. Kineske akademije društvenih znanosti, najvišeg vladinog think tanka, predviđa da će kineski državni mirovinski fond presušiti do 2035. zbog sve manje radne snage. Godine strogih restrikcija povezanih s pandemijom, koje su smanjile blagajne lokalnih samouprava, mogle bi manjak mirovina učiniti još izraženijim.
Početkom prošle godine tisuće starijih osoba prosvjedovalo je u nekoliko velikih gradova protiv velikih rezova u isplatama zdravstvenih beneficija, strahujući da lokalne vlasti uvlače novac u njihove individualne račune kako bi pokrile manjkove u državnom mirovinskom fondu.
Čak i za one koji su u radnoj dobi, zapošljavanje ostaje veliki izazov nakon pandemije i niza državnih mjera protiv industrije posljednjih godina. U srpnju je stopa nezaposlenosti mladih dosegla 17,1% među onima u dobi između 16 i 24 godine koji nisu studenti, a iznosila je 6,5% za one od 25 do 29 tog mjeseca, prema državnim medijima.
Poslodavci i dalje odustaju od zapošljavanja jer gospodarstvo usporava, a ljudi, posebno u tehnološkim sektorima, uvelike su primijetili dobnu diskriminaciju pri zapošljavanju starijih od 35 godina.
Novi propisi također pozivaju državu da "podrži zapošljavanje i poduzetništvo mladih ljudi, ojača razvoj radnih mjesta za starije radnike ... i ojača prevenciju i upravljanje dobnom diskriminacijom pri zapošljavanju."
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
ZEPRIJETILI ŠEFUTeletekst poruka "Turčin sprema izdaju" navela narkobosa da prekine nagodbu s Uskokom
-
KOLUMNA IVANA PANDŽIĆADabrin krug: Vratio si zemlju državi? Naravno da će biti opet zapuštena i neobrađena
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa