Manifest: Istanbulska će Markić i Batarelu dati vlast
Je li cijela priča o rodnoj ideologiji i protivljenje Istanbulskoj konvenciji bila samo paravan i odskočna daska kako bi se u Hrvatskoj progurao novi izborni sustav koji bi ograničio prava manjina te u Sabor doveo ekstremno desne i klerikalne pojedince? Izgleda da jeste. Protivljenje Istanbulskoj konvenciji je preraslo u skupljanje potpisa za promjenu izbornog sustava u, čini se, još jednoj vrlo vještoj manipulaciji udruga poput U ime obitelji, Vigilare i raznih građanskih incijativa u kojima se redovito vrte jedni te isti ljudi.
"Istanbulska konvencija je samo početna točka za obuhvatnije promjene. Vrijeme je da se izmijeni izborni sustav koji će omogućiti promjene za sve", poručio je Zvonimir Troskot iz nove inicijative Narod odlučuje, a s njim je pred Saborom bila i Sanja Bilač, jedna od glavnih organizatorica prosvjeda u Splitu protiv Istanbulske konvencije.
Plašenje konvencijom koja bi trebala donijeti bolju zaštitu žena od nasilja tako je dobilo sasvim novi oblik. Portal Željke Markić narod.hr i njezina Udruga u ime obitelji, kao i udruga Vigilare Johna Vice Batarela, više uopće ne spominju Istanbulsku konvenciju. Smatraju da je referendum kojim bi se osporila njezina primjena u Hrvatskoj i nepotreban, nego pokušavaju objasniti kako je pravi način da se spriječi neka nova Istanbulska konvencija promjena cijelog izbornog sustava.
"Smatramo da je najbolji odgovor na ratifikaciju Istanbulske konvencije i najučinkovitiji način za njezinu deratifikaciju – referendum za demokratizaciju izbornog sustava!", stoji u apelu Vigilarea i pozivu volonterima na prikupljanje potpisa.
Prikupljanje potpisa i za to da se raspiše referendum koji bi poništio ratifikaciju Istanbulske konvencije, ali i za promjenu izbornog sustava održavat će se u istom periodu. Između 13. i 27. svibnja. Inicijativa Istina o Istanbulskoj, koju koordinira Kristina Pavlović, sestra Hrastovca Ladislava Ilčića, kaže kako oni prikupljaju samo potpise za otkazivanje ratifikacije Istanbulske.
"Još nismo dogovorili hoće li se mjesta prikupljanja potpisa za dva referenduma podudarati. Javilo nam se već mnogo volontera i prikupljamo samo potpise za otkazivanje Istanbulske", rekla nam je Pavlović i dodaje kako je njihova inicijativa također za izmjenu izbornog sustava, ali da se to može raditi kasnije.
Međutim, potpisi za obje inicijative prikupljaju se u isto vrijeme, obje incijative su izrasle na protivljenju Istanbulskoj konvenciji, a ako budu na istim lokacijama i štandovima, jasno je da će mnoge dovesti u zabludu. Jer protivljenje Istanbulskoj, za koju se otpočetka sumnjalo da je politički projekt kojemu je cilj zauzimanje prostora desno od centra, a ne svjetonazorsko pitanje, ovim referendumima dobiva i svoju potvrdu. Onaj tko poželi dati potpis protiv Istanbulske, vrlo vjerojatno će dati potpis i na drugi list “u paketu”, pa makar slabo razumio izborni sustav. A referendum o promjeni izbornog sustava umotan je u veću demokratizaciju društva, bolju i veću izlaznost građana na izbore, njihovu bolju zastupljenost... Ali ispod tog celofana krije se bespoštedna borba za vlast.
Prije dvije godine U ime obitelji i Vigilare su na krilima referenduma o braku pokušali progurati slične promjene. Nisu prikupili dovoljno potpisa. Sad je opet u osnovi uvođenje tri preferencijalna glasa na izborima, odnosno da bi svaki birač mogao zaokružiti tri imena zastupnika i maknuti prag od 10 posto kako bi on prošao u Sabor.
"Tri preferencijska glasa bez praga spriječit će ulazak u Sabor stranaka bez potpore građana na zajedničkim listama s ‘velikim’ strankama – na temelju predizbornih koalicijskih dogovora šefa stranaka. Na primjer, ako HDZ ili SDP žele u Sabor uvesti HNS, stranku koju podupire oko 1,5% birača, neće više moći jamčiti svojem ‘partneru’ da će njegov kanidat ući u Sabor, jer ulazak u Sabor određuje broj preferencijskih glasova. Tako će šef jedne stranke moći na svoju listu staviti na prvo mjesto kandidata druge stranke – ali ako taj kandidat ne dobije najveći broj glasova birača (preferencijskih glasova) – on neće ući u Sabor", stoji u obrazloženju inicijative Narod odlučuje objavljenom na Markićkinu portalu. Time podsjećaju da bi zastupnici bili odgovorniji biračima pa se ne bi više moglo dogoditi da, kao u slučaju Istanbulske konvencije, glasuju, po njima, isključivo zbog stranačke stege.
Nastavak pročitajte na idućoj stranici.
Inicijativa još nije definirala što će sve biti u pitanju. Ali prošli put su tražili i smanjenje izbornog praga za liste s pet na tri posto te zabranu predizbornog koaliranja. Učinit će to ove subote. Uz smanjenje izbornog praga, tri preferencijalna glasa bez toga oni zaokruženi moraju osvojiti 10 posto na listi, lakše bi prošli u Sabor i oni koji misle da je Zemlja ravna ploča jer imaju dovoljno sljedbenika. Podsjetimo da su čelnici U ime obitelji okušali volju birača na izborima 2015. godine i osvojili mizeriju glasova. Sad bi im bilo puno lakše do saborskih fotelja.
Međutim, jedan od zahtjeva koji je protuustavan, a koji se također krije u najavi za referendum je i nevjerojatno ograničenje prava zastupnicima manjina. Prošli put se to nisu usudili predložiti, ali sad smatraju da zastupnici manjina u Saboru ne bi smjeli odlučivati o potpori Vladi i proračunu kao najvažnijem dokumentu. Podsjetimo da Andrej Plenković ne bi imao većinu bez osam zastupnika manjina, među kojima su i tri zastupnika srpske manjine predvođene Miloradom Pupovcem. Desni mediji buče da ne mogu “Srbi odlučivati o Hrvatskoj” pa je na krilima te histerije i došlo do takvog prijedloga.
"Uvela bi se nevjerojatna diskriminacija da zastupnici Hrvati smiju o nečemu odlučivati, a zastupnici drugih nacionalnosti ne. Saborski zastupnici bi imali različita prava s obzirom na nacionalnost, što je potpuno neustavno i dokazuje jedan totalitarni mentalitet. To se i protivi duhu referenduma koji kaže da se na njemu ne može odlučivati o ljudskim pravima", kaže zastupnik talijanske manjine i potpredsjednik Sabora Furio Radin.
Radin uopće ne sumnja da je cijelo protivljenje Istanbulskoj daleko od svjetonazorskog pitanja, nego je ona iskorištena za pokušaj rušenja Vlade i etabliranje desne opcije.
"Oni manipuliraju na osjetljivim temama, poput nasilja nad ženama i pravima manjina, kako bi došli skraćenim putem do političkih rezultata koje nisu uspjeli ostvariti na izborima", kaže nam Radin.
Ove opasne ideje o rezanju prava manjina su najmanje obrazložene, one su samo stavljene na papir. A većinu prostora u obrazloženju incijative Narod odlučuje je posvećena temama o većoj demokratizaciji izbora! Tako predlažu i dopisno i elektroničko glasanje za sve birače, uključujući i one iz dijaspore. Naravno da tom idejom love veći broj birača iz dijaspore tradicionalno sklonijih desnim idejama.
Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih trenutačno predstavljaju taj glas u Saboru, dok U ime obitelji i Vigilare obavljaju terenski dio posla. Cijelom operacijom s Istanbulskom pokazuju da su prilično dobro organizirani, ne štede novac i vrijeme za postizanje svojeg cilja - povratka društvu u kojemu će manjine i oni koji razmišljaju drugačije ipak biti gurnuti u zapećak.
Sugovornik iz HDZ-a je uvjeren da ni ovaj put referendum o promjeni izbornog sustava neće proći.
"Oni su govorili da su prošli put prikupili 380.000 glasova, a nisu imali više od 200.000. Međutim, kako ni 380.000 nije bilo dovoljno, stvarni broj nitko nije provjeravao", kaže nam.
On upozorava i da su prošli put tražili zabranu predizbornog koaliranja, ali dosad još nisu objavili hoće li i to tražiti. I to upravo iz razloga što dio desnih stranaka pokušava izaći zajedno na izbore, a svi prosvjedi i referendumi su samo zauzimanje političkog prostora.
-
KRONIKA 2024.Fotografije godine: Ljepotica i brod u Splitu, luđački smijeh Radmana i grč na licu Beroša
-
ZABORAVLJENI SLUČAJU krvavoj novogodišnjoj noći gardist Vinko iz ljubomore je ubio Mariju Čibarić i 8 ljudi
-
ZA 335 MILIJUNA DOLARAHaaretz: Izraelsko oružje Vučiću bez garancije da ga neće koristiti protiv Hrvatske
-
STRAHOVLADA U SRBIJIVučić stvara paravojsku: 'Ima 17.000 lojalista, u crkvi su se zakleli na krv, moj brat je tu'
-
PRIVIĐAJU MU SE ŠPIJUNIVučić: 'U moje vrijeme, ove iz Zagreba bismo najurili van! Ali ne hapsimo kao oni Srbe'