Nakon Sirijaca najveći broj tražitelja azila u Njemačkoj dolazi s Balkana
Podjele u Europskoj uniji zbog raspodjele kvota 120.000 migranata čini se da se još više produbljuju.
Slovačka je u srijedu na sastanku EU lidera u Bruxellesu objavila kako će zakonskim putem tražiti ukidanje obaveznih kvota koje su izglasane u utorak. Mađarski premijer je također zaprijetio i to s radikalnim dizanjem budžeta zbog zbrinjavanja migranata.
Obje zemlje, zajedno s još nekima naime predlažu da se europske granice očuvaju, ali da se pomogne više zemljama koje okružuju Siriju i koje bi mogle primiti još izbjeglica.
Češki predsjednik je kazao da će budućnost pokazati koliko je pogrešan potez što je EU otvorila granice za toliki broj migranata¸.
Velika Britanija, pak traži da se puno više toga napravi po pitanju vraćanja migranata koji nemaju razloga tražiti azil u njihove domovine.
Osim toga, Velika Britanija odbija sudjelovati u predloženom načinu raspodjela kvota, te ima svoj plan kako ih zbrinuti, ali direktno iz sirijskih izbjegličkih kampova.
Oko ovih su se pitanja David Cameron i francuski predsjednik Francois Hollande sastali u utorak, te poručili kako se osim izbjegličke krize mora početi razgovarati i o rješavanju sukoba u Siriji.
Sastanak u Bruxellesu svakako nije lagan, jer na njemu sudjeluju premijeri država koje nisu pristale na kvote, pa već u startu nisu spremni na neki konstruktivni dijalog.
Od početka godine je morskim putem u Europu stiglo skoro pola milijuna migranata, a prioritet za zbrinjavanje imaju Sirijci, Iračani i izbjeglice iz Eritreje.
BBC-jev komentator ističe kako je ovo pitanje koje je možda najviše podijelilo Europsku uniju od njezinog postojanja. Njemačka i Švedska su najpoželjnije destinacije izbjeglica, Njemačka je najavila da ih može primiti 800.000, ali obje zemlje traže da sve zemlje članice unije podnesu jednaki teret ovog problema.
Prema podacima koje je objavila Njemačka, najveći broj tražitelja azila u Njemačkoj dolazi iz Sirije, ali odmah nakon njih slijede migranti s Balkana, prije svih iz Albanije, Srbije i sa Kosova, a tek nakon njih iz Iraka.
Njemačka je istaknula kako će primiti izbjeglice, ali da se njihova ponuda ne odnosi na ekonomske migrante izvan Europske unije. Politički saveznici Angele Merkel u Njemačkoj, poput bavarskog CSU-a, javlja BBC, kritizirali su njezin pristup migrantskoj krizi i kazali kako se boje da je Njemačka napravila političku grešku.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'