Novac ruske mafije - velike banke 'oprale' 20 milijardi
HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays, Coutts i još 12 drugih britanskih banaka, doznaje Guardian, možda će se uskoro naći u situaciji da moraju istražiteljima odgovoriti zašto nisu zaustavile megaoperaciju pranja 740 milijuna dolara iz Rusije. Istragu o pranju novca zasad vode pravosudna tijela Latvije i Moldavije. Guardian navodi da je riječ o novcu ruskih kriminalaca s vezama s vladom i KGB-om.
Novinarski trojac navodi i to da posjeduje dokumente prema kojima je riječ o najmanje 20 milijardi dolara koji su proputovali iz Moskve prema Londonu od 2010. do 2014. U stvarnosti bi mogla biti riječ, navode njihovi istražiteljski izvori, o čak 80 milijardi dolara. Novac je "očito ili ukraden ili kriminalnog porijekla". Operacija u kojoj pokušavaju doći do glavnih igrača, onih koji su sve pokrenuli, vodi se pod imenom "globalna perilica".
Sustav funkcionira tako da se dvije tvrtke dogovore da lažiraju dug jedne prema drugoj i na osnovu toga, ako su dovoljno uvjerljive, novac se šalje kamo god je potrebno. 9,7 milijardi dolara na taj način je prešlo u tih nekoliko godina iz moskovske banke RZB prvo u moldavsku Moldindconbank, a odatle u Trasta Komersbank u Rigu. Što se tiče krajnjih korisnika usluga, sve se svodi na dobar rejting banke koja potajno obavlja pranje novca i povjerenja.
Ako, znači, netko ima novac koji je nezakonito stečen, klijent dolazi takvom bankaru, objašnjava mu da bi vrlo rado imao novac koji bi mu bio upotrebljiv na računu u nekom dijelu svijeta, gdjegod, primjerice u Hong Kongu. Bankar mu ne otkriva kako će on to obaviti, preko kakvih posrednih tvrtki i za nekoliko dana klijent na računu u npr Hong Kongu ima 96 ili 97 posto vrijednosti novca koji je uplatio bankaru. Razlika je cijena pranja novca.
Guardian navodi da je zasad riječ o oko 500 upetljanih ljudi, uključujući oligarhe, moskovske bankare, osobe povezane s FSB-om. Zasad je najviše pozicionirano ime koje se spominje Igor Aleksandrovič Putin, rođak svjetski poznatijeg predsjednika Vladimira. Igor Putin je u upravi RZB-a, jedne od moskovskih banaka koju istražitelji optužuju za sudjelovanje u pranju novca.
Najumiješanija banka je HSBC sa 545,3 milijuna dolara gotovine, uglavnom kroz svoju filijalu u Hong Kongu. Slijedi Royal Bank of Scotland sa 113,1 milijunom dolara, no tu je skandal još i veći jer je 71-postotni vlasnik te banke Velika Britanija. Guardian je poslao upite svim britanskim bankama i nijedna od njih nije zanijekala autentičnost dokumenata kojima raspolažu. Samo, svaka redom je inzistirala na tome da "primjenjuju najstroža pravila protiv pranja novca".
Ono što je problematično jest međutim to što svi ti mehanizmi banaka padaju u vodu pod pritiskom milijardi transakcija tijekom godine, banke naprosto provode puno više transakcija nego što su u stanju provjeriti.
-
SPAŠAVANJE DIVAGlavni izvrši direktor Volkswagena: Otpuštanje 35.000 radnika dobro je za tvrtku
-
NAJBOGATIJI JE MUSKNjima je 2024. bila odlična: Lista milijardera koji se se najviše obogatili
-
PLANIRAO NAPAD NA DUŽNOSNIKA?Tko je Ivko Marić? Vozio je Bartulicu u Ferrariju, pokušao ubiti čovjeka, izbacivao iz lokala...
-
FELJTON: HITLEROVO CARSTVO (1)Führerovo ludilo: Židovi sele na Madagaskar! Do kraja '43. razapet ćemo šatore u Iranu
-
IMPERIJALISTIČKI SAN?Trump bi kupio Grenland, 'priključio' Kanadu, zatražio od Paname da preda kanal SAD-u...