Hrvatske partizanke idu u DORH, ali i na Korzo: Od sto tisuća ubijeno ih je 25 tisuća
Na postamentima na riječkom Korzu ispred Gradske vijećnice postavljena je izložba „Partizanke“ koju u povodu Dana žena, u godini u kojoj se obilježava 80. obljetnica oslobođenja od fašizma, zajednički organiziraju Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke i Fotoklub Rijeka, piše Torpedo Media.
Vojko Obersnel, predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Rijeke podsjetio ja na činjenicu kako je Splićanka Vjera Andrijić (101), posljednja živuća partizanka iz bitaka na Sutjesci i Neretvi, DORH nedavno pozvao na razgovor, a njeno ispitivanje najavio je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić i to vezano uz saznanja o ubojstvu fratara u Širokom Brijegu 1945.
Tijekom Narodnooslobodilačke borbe na području tadašnje Jugoslavije, od srpnja 1941. do svibnja 1945. godine, u redovima Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije borilo se preko 100.000 žena, od kojih je oko 25.000 poginulo. Od oko 40.000 žena, koliko je ranjeno tijekom rata, preko 3.000 su se nosile s teškim invaliditetima do kraja života. Narodnim heroinama proglašena je 91 žena, a njih 3.344 dobilo je „Partizansku spomenicu 1941.“ koja se dodjeljivala prvoborcima i prvoborkinjama.
-
MISTERIOZNI NESTANAKMartina Horvat je nestala prije 16 godina.Dečko se ubio. Je li tajnu odnio u grob?
-
ADMIRAL BOCINOVImao tajni plan napada na Split. Sakrio ga je. Ali tad je poginuo Sašo Gešovski
-
WASHINGTON POST PIŠECIA: 'Iran ima 70-75 posto predratnih rezervi raketa. Može izdržati još 90 dana'
-
ISTRAGA U ARGENTININulti slučaj hantavirusa: Zarazili se promatrajući ptice?! Tu živi dugorepi miš
-
ROĐEN U HAMBURGUJadrane, di si bio 1991.? U Crnoj Gori gdje sam zatočen i danas