Petar Lovrić: ispovijest buntovnog insajdera iz HUP-a

Sandra Šimunović/PIXSELL
Bivši predstavnik malih poslodavaca u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) govori o Deranji, Majetiću, Todoriću, Zoriću, Rogliću i nevoljama u kojima su se zatekli veliki i mali poslodavci
Vidi originalni članak

Petar Lovrić, poznat kao dugogodišnji predstavnik malih poduzetnika u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, nije impresioniran zadnjim događajima i pučem u HUP-u, kao što nije bio niti onime što je tomu prethodilo. Niti za jednu od podijeljenih HUP-ovih frakcija ne nalazi previše dobrih riječi, no zadnja zbivanja potaknula su njegov duh i želi se ponovno aktivirati. Osnovna činjenica od koje polazi u ocjeni stanja u HUP-u je apsurd da se HUP, kao krovna nacionalna udruga poslodavaca, pokazao kao loš poslodavac. Kao što u državi Vlada dominira Saborom, tako se, tvrdi, i unutar HUP-a nametnula uska grupa u upravi koja je diktirala članstvu, umjesto da servisira onima koji ih zapošljavaju, a to su poduzetnici.


Express: Uvijek ste bili buntovnik i kritičan prema HUP-u. Znače li ove promjene nešto dobro?
U HUP-u postoji velik problem skrivanja iza nekoga i uvijek se nastoji uvjeriti kako oni koji su otišli zli, loši i pokvareni, a oni koji su ostali su dobri momci. Okoštalo je loše stanje u HUP-u i, da bi se moglo početi govoriti o mijenjanju, najprije treba progurati da nisu svi koji su otišli iz HUP-a loši kako ih se nastoji prikazati, a i da se oni koji su ostali također moraju mijenjati.

Express: I vi ste jedan od onih koji su otišli, no ne svojom voljom nego baš voljom onih koji su od izbijanja afera napustili HUP, a tvrdili su da ste remetilački faktor i da potičete zaposlenice da prijave zlostavljanje u HUP-u.
Da, ali ja o njima nikad neću generalno suditi nego ću uvijek reći što je bilo ispravno ili neispravno u djelovanju, primjerice da je predsjednica Gordana Deranja bila dobra u komuniciranju s javnosti i kritiziranju mjera vlasti prema poduzetnicima, ali i da Marin Pucar nije mogao biti predsjednik HUP-a.

Express: Kako to?
Onaj tko je pod utjecajem tijela vlasti ne može biti u najvišim tijelima HUP-a. To piše u Statutu, a da je čelno mjesto u Podravci itekako odluka o kojoj glavnu riječ ima Vlada, upravo svjedočimo. Zbog toga, taj je izbor predsjednika HUP-a bio sporan.

Express: Ali ni u jednom trenutku to nije bilo problematizirano?
Svi su željeli da se slegne prašina oko afere sa zlostavljanjem žena u HUP-u. Ali se brzo počelo pokazivati da to nije uspjelo, kao što ni najava i odlazak Branka Roglića i nekolicine velikih neće pokriti ono što je trulo u HUP-u.

Express: HUP je protiv vas pokrenuo sudske postupke. U kakvim ste trenutno odnosima?
Nažalost, u ovih godinu dana nije došlo ni do kakvog pomaka i držim da novi direktor, Damir Zorić, time i HUP-u nanosi štetu, jer nije niti poduzeo medijaciju, koja je bila potrebna i svima u interesu.

Express: Nije bilo poziva niti nakon najnovijih promjena i odlaska onih s kojima ste dijelom bili u sukobu?
Ne. A bilo bi dobro da do toga dođe jer, koliko znam, žene i dalje zlostavlja u HUP-u, imam čak i pritužbe nekih zaposlenica, koje su izložene mobbingu. Njega je zapravo u HUP-u bilo puno više nego seksualnog uznemiravanja, ali se u medijima više ozbiljnosti daje kad se govori o seksualnom zlostavljanju. Znam da nitko ne voli kad se govori da to ima veze s tragičnim krajem jedne zaposlnice, no kad HUP tu situaciju istraži, bit će jasno gdje su problemi nastali. Rado bih, kada dođe do sastanka, o tome razgovarao u HUP-u jer dobro poznajem taj sustav i, nažalost, on se nije ni nakon svega promijenio. A nije se HUP promijenio niti u odnosu prema članstvu. Možda je najčasniju ulogu u HUP-u odigrala Marina Pulišić iz JGL-a, koja vodi Vijeće članica i štitila je poziciju tog tijela od napada koji su dolazili sa svih strana koje su nastojale prevladati i upravljati i dalje HUP-om, kako skupina koja je nastojala štititi nestatutarnost i nelegalnost funkcioniranja i zaustaviti promjene, ali i ova nova skupina.

Express: O kojim skupinama je riječ?
U HUP-u ima puno anomalija, pa je Branko Roglić, koji je vodio staru skupinu, imao i pravo kad je prozivao jednu Algebru kako ona može imati više članova, a ne pridonosi članarinom. No nije ni korektno manipulirati, posebice u uvjetima kad je HUP kroz ove godine bio oštećen za 50 milijuna kuna zlouporabama i manipulacijama s članarinama.

Express: O kakvim manipulacijama se radilo?
Ako je za stjecanje statusa izravnog člana u Vijeću članica potrebno pola milijuna kuna, onda nikako ne smije ostati otvoren prostor za sumnje da direktor nekome od članova dopušta i tolerira višestruko manje uplate, a to nadoknađuje članarinama koje uplaćuju lokalne i državne tvrtke. Pravu sliku i podatke članovi, nažalost, još nemaju, informacije tek sad na kapaljku počinju izlaziti, no takvim postupanjima HUP je oštećen za desetke milijuna kuna u proteklim godinama.

Express: Mislite na status Orbica Branka Roglića?
I na njega. I bilo bi dobro za sve da se utvrdi tko je omogućio da se takav status daje kao na placu.
Ministar rada ima obvezu po Zakonu o radu, jer HUP i svih njegovih 30 udruga nastali su po ZOR-u, provesti reviziju i utvrditi stanje tko ima reprezentativnost, tko plaća članarine, pa i tko je financijski oštetio HUP. Očito je da u HUP-u ima previše interesa da se to riješi iznutra i zato bi i država trebala reagirati, jer radi se o stabilnosti i vjerodostojnosti socijalnog partnera s kojim pregovara o važnim odlukama koje zadiru i u državni proračun.

Express: Gdje je došlo do problema u funkcioniranju HUP-a?
HUP ima problem kao uvijek kad birokracija preuzima organizaciju. Baš zbog tog lošeg iskustva ovog trenutka zadatak u HUP-u mora biti naći način da se direktora, ma kako se on zvao, kontrolira. Sad je to Zorić, sutra će biti netko drugi, no ne smije se propustiti priliku i korigirati ono što je i dovelo do svega, jer poduzetnici koji sudjeluju u tijelima HUP-a svrate na kratko i ne stignu dubinski snimiti kako funkcionira organizacija. Apsurdna je, recimo, bila situacija da bivši glavni direktor Davor Majetić, primjerice, nije svom nadređenome htio pokazati svoj ugovor o radu. Na to se sad pozivaju i članovi Izvršnog odbora, tvrdeći da im je on to odbio. No dok su rješavali slučaj Majetić, baš je Damir Zorić, dok mu je to pasalo, mahao papirima kako je Gordana Deranja potpisala devet protuzakonitih ugovora Majetiću i do sada je Zorić već trebao podnijeti kaznenu prijavu ili on sam treba odgovarati što to sad prikriva. Iz toga vidite kako je složena situacija u odnosima u HUP-u, jer je sve što se kadrovski događalo u proteklom razdoblju bilo samo puko peglanje starog stanja. Apsurdno je da se Izvršni odbor kao tijelo koje je neposredno nadređeno operativcima, kao i nadzorni odbor, a riječ je o zrelim i iskusnim menadžerima, sad kunu da ništa nisu znali i ne mogu odgovarati, međutim statutarno oni trebaju odgovarati. I danas u Izvršnom odboru sjede ljudi koji su digli ruke da se isplati otpremnina od dva milijuna kuna nekome tko je osumnjičen za zlostavljanje, koji su digli ruku da mene osobno kazneno gone zbog verbalnog delikta i da se moja tvrtka ošteti te koji bi, da su pošteni i demokratični, pokrenuli izbore za sva tijela još u kolovozu, jer su svima mandati istjecali u listopadu. Oni su počeli raditi iste stvari koje je radila Deranja i rastegnuli su trajanje svojih mandata pravdajući se da u Statutu ne piše da se izbore mora provesti baš kad istječe mandat.

Express: Što su veliki poslodavci Orbico, Adris, Fortenova, Enna i Tehnomont namjeravali postići istupanjem iz HUP-a?
Prvi razlog njihova izlaska je što su veliki bili iziritirani Inicijativom za bolji HUP, mada su neki iz te Inicijative uz sve ove pridjeve o poštenju željeli zadržati Majetića bez obzira na sve probleme i nestatutarnosti. Poslije Skupštine HUP-a i izbora pet novih članova u Vijeće članova, svih odreda iz Inicijative, veliki su se homogenizirali, izabrali Pucara za predsjednika HUP-a i s direktorom Zorićem, koji se priklonio velikima, pokušali nametnuti Vijeću članova da mora imenovati njihovih novih deset članova u Vijeće. Krenuo je agresivni pokušaj da se promijeni Statut HUP-a tako da svi stari iz Izvršnog odbora ostanu u Izvršnom odboru mada su svi bili pomalo kontaminirani lošim događajima oko nečinjenja u vrijeme zlostavljanja i spornim odlukama o otpremnini. Ideja je bila da se Izvršni odbor statutarno poveća na 13 ili 15 članova s predsjednikom HUP-a. Pucarova smrt sve je promijenila i veliki su shvatili da nema više vremena za ovakve kreativne promjene jer je svim starima istekao mandat u listopadu i, po meni, to je bio ključni okidač.

Express: Što slijedi nakon njihova odlaska iz HUP-a?
Vrlo brzo će se pokazati dvojbenost oko toga koliko je članstvo u HUP-u zbilja dobrovoljno, barem za velike tvrtke, jer, primjerice, Fortenova grupa prva će se naći u situaciji da, ako nije u HUP-u, neće imati reprezentativnost u kolektivnom pregovaranju. A to znači da vam neko pravo može biti nametnuto i to vas može koštati milijune, pri čemu niste mogli utjecati na to jer niste bili za stolom kad se sa sindikatima pregovaralo. Zato veliki moraju biti u HUP-u.

Express: Najavljeno je bilo da će možda i osnovati novu udrugu. Je li to realno?
Iskreno, ne vidim Antu Vlahovića kao nekoga tko bi bio angažiran na takvom zadatku, pa ni ostale, a mislim i da je Branko Roglić loše i neoprezno komunicirao. Kao čovjeku koji zastupa puno svjetskih brendova, a u svijetu su svi osjetljivi na zlostavljanje i uznemiravanje žena, pa čak i u smislu mobbinga, to bi mu se moglo obiti o glavu u biznisu i u reputaciji.

Express: Kakvi su odnosi snaga nakon odlaska Roglića?
U HUP-u se kroz društvene mreže i inicijative sad pokušava upravljati i stvara se grupe, jedan navijački pristup i dijeljenje strana. Ponovno se javlja situacija da je HUP obezglavljen i potrebno je naći način na koji bi se racionalno postavila ravnoteža između onih koji su profesionalci i zaposleni su u HUP-u i onih koji su vlasnici, a to su članovi koji plaćaju članarine. Sad te ravnoteže nema. No HUP nije izgubljena priča, on okuplja sjajne ljude, poput čelnih ljudi Plive, Prima namještaja, Vetropack Straže i mnogih drugih, ali oni su uvijek nekako skromni i stoje sa strane. Problem je što oni dođu na sastanke koji su lukavo režirani tako da u prvih sat vremena na dnevnom redu budu nebitne točke, a odluke o važnim pitanjima donose se kad veći dio mora dalje na sastanke. Zato se HUP mora posložiti da služi onome zbog čega postoji, a to je socijalni dijalog i tripartitnost. Sad je zbog korone posve izostao razgovor sa sindikatima i to treba popravljati. Treba reći da je bilo u HUP-u mnogo dobroga i da je HUP itekako potreban jer u cijelom svijetu onaj tko ima dobar socijalni dijalog ima sređeno i uspješno društvo i gospodarstvo.

Express: Koliko su se odnosi promijenili nakon odlaska Ivice Todorića?
Njegov odlazak ostavio je traga. On je imao izrazit utjecaj i autoritet, ali moram priznati i da je on bio vrlo demokratičan. Ja sam ga osobno prozivao zbog neplaćanja 2010., no tad nikome nije ni palo na pamet da me kažnjava zbog verbalnog delikta. A sad su se neki koji su glumili velike demokrate pokazali puno manje demokrati nego on. HUP je sad na sjajnom putu da izborom novog rukovodstva otvori sve procese, da promijeni statut i uredi pravila jer, ako se to ne dogodi, za dvije-tri godine ponovno će se naći u ovoj situaciji u kojoj je danas. Osim izbora za predsjednika te Izvršni i Nadzorni odbor, bit će potrebno urediti i operativni dio kako se ne bi dogodilo da sve ostane po starome. Ako je istina, bivši direktor HUP-a je članove mjesečno koštao 200.000 kuna. Zato je potrebno da podaci budu dostupni, i to ne samo za članove nego i za javnost. To je i način na koji će se i u HUP-u racionalno ponašati jednako kao što traže od političara. Ako se to ne dogodi, HUP će početi nalikovati na HGK.

Express: I HUP i HGK uzdrmani su dodatno pojavom Glasa poduzetnika?
I tu je došlo do smjene generacija, no s druge strane, mislim da društvene mreže danas daju možda neku lažnu percepciju snage, uvjerenost da se sve može lako i brzo. Sjajno je što je nastala udruga Glas poduzetnika jer ona pokriva mikrosubjekte, koji nigdje nisu imali percepciju zastupljenosti. No kao udruga, nažalost, osim galame nemaju formu. Politika se rješava na izborima, a do tada se pregovara i lobira ako se želi pomoći poduzetnicima. Komore su opet druga dimenzija, one su strukovne, cehovske, važne su za gospodarstvo.

Express: Što će na ovim izborima biti znak da se stanje u HUP-u doista mijenja?
HUP ima sjajno tijelo, Vijeće članica, koje je u prošloj godini odradilo velik posao za HUP, uklonilo kontaminirani dio i omogućilo da se demokratski ide u izbore zaustavivši da Roglić i grupa velikih na silu gurnu deset ljudi u Vijeće i promijene odnos u glasanju te da ponovno mijenjaju statut i prilagođavaju pravila kako bi se zadržao postojeći odnos snaga. To je tijelo zapravo i bilo problem zbog kojeg je došlo do raskola. No problem je ako se to tijelo počne nekontrolirano širiti i ima više članova nego skupština. Bio sam osam godina u Vijeću članova i to tijelo efikasno može djelovati s najviše 40 članova. Sad ih je više od 60, a još se, dakle, počelo trgovati o mogućem dodatnom priključenju članova. No svako mjesto u Vijeću koje nije pokriveno granskom udrugom iz HUP-a ili članarinom od pola milijuna kuna protustatutarno je i za to netko treba odgovarati.

Express: Interesira vas povratak u HUP?
Naravno. Ja ću idućih dana poslati pismo Vijeću članica jer imam pravo tužiti HUP jer sam izbačen zbog verbalnog delikta, a, kojeg apsurda, sve zbog čega su me izbacili se potvrdilo. Ja sam mnogo godina svog života proveo u HUP-u i stvarao ga i ne vidim zašto bi itko smatrao da ja ne mogu biti član HUP-a. Moj životni moto je volontiranje i, kao što su me svojedobno, kad sam ostavio ženu i dvoje djece te otišao u rat, ljudi pitali što mi to treba, tako su me, i kad sam stao u zaštitu žena, pitali što se ja u to petljam. Smatram da se u HUP-u ne smije dozvoliti da se sve nastavi odvijati isti način jer se Gordana Deranja može svima nasmijati i s punim pravom reći: ‘U čemu se vi razlikujete od mene?’.

Express: Kažete da je Gordana Deranja dobro zastupala poslodavce. Kako je nakon nje? Reagira li HUP sad na pravi način prema Vladi i sindikatima?
Mislim da ne. Vidljivo je da se svi boje upozoravati na probleme Vladi.

Express: Vi ste i sami osnovali udrugu poslodavaca. Što je s njom? Je li aktivna?
Nas se okupilo 15 članica, biramo jednu ili dvije akcije, koliko možemo odraditi, radimo bez članarina. Pomagali smo Udruzi ugostitelja u smanjenju PDV-a na hranu, uključili smo i sindikate i tu smo napravili dobru priču, koja bi bila vidljivija da nije korone.

Express: Jesu vas Roglićevi kontaktirali i zvali da im se pridružite?
Ne. A i ne bih se pridružio. Vrijednosno se naši interesi ne poklapaju. Roglić ima svoju izrazito uspješnu karijeru, no ja osobno tu nišu osobito ne cijenim. Više bih uvažavao da on nije uvozni lobi nego da je investirao u proizvodne hale. Ja sam cijeli život mali poduzetnik i nemam osjećaj te veličine i osjećaja moći jer oni deformiraju ljude.

Express: Ako se vratite u HUP, imate ambicije kandidirati se za predsjednika?
Ne. Ja imam troje unučića i imam ambiciju s kćeri postaviti na noge tvrtku koja se, kao i ostali, trenutno muči s koronom.

Posjeti Express