'Plenkija ruše lažni hrvatski domoljubi, plaćaju ih Rusi'
Ivan Penava nije dio te priče, vidjet ćete, uskoro bi nas sve mogao izenaditi izjavama u kojima će pozvati sve koji pokušavaju parazitirati na njegovu prosvjedu da se maknu jer im tu neće biti mjesta, kaže nam izvor odlično upućen u predstojeći vukovarski prosvjed. Dodaje da Ivan Penava i Darko Milinović nikako "nisu jedno te isto" te da se, povrh svega, "osobno ne vole". No Penava je "zajahao tigra" s kojeg sad ne može sići, naročito ne bezbolno.
Na njegov su se prosvjed nakalemili različiti, proturječni, pa i suprotstavljeni politički interesi, čije subjekte, pa ni planove, nije lako do kraja dijagnosticirati.
"Milinović, Hasanbegović i Markićka parazitski se pokušavaju nalijepiti na Penavin skup te politikantski profitirati na žrtvi Vukovara", kaže nam izvor upućen u organizaciju prosvjeda.
"Sam Penava je više puta naglasio da su takvi postupci degutantni. Da je to novi pucanj u Vukovar! Nakon što je Hasanbegović, po naredbi svojega političkog oca Karamarka, srušio vlastitu, HDZ-ovu vladu, nije mu smetalo što se o famoznom preslagivanju pregovaralo s Pupovcem i s Vesnom Pusić. A sad se licemjerno zgraža nad koalicijom s HNS-om, ali bez Vesne Pusić. Iz Vukovara postavljamo pitanje Hasanbegoviću: Kad ćeš napokon makar spomenuti zločine Armije BiH nad Hrvatima ako ih već nisi u stanju osuditi? Zašto si, poput Vesne Pusić, napadao dr. Franju Tuđmana da dijeli BiH? Zašto, kad već glumiš Hrvatinu, ni dana nisi bio u Domovinskom ratu? Pa tijekom Oluje si imao pune 22 godine?"
Iz vukovarskog HDZ-a postavljaju pitanje i Željki Markić: "Zašto si za Helsinki Watch izdala izvješće o 'ratnim zločinima nakon Oluje' koje Haški sud nije prihvatio? Čime je sve rečeno o njihovoj vjerodostojnosti".
Darku Milinoviću, pak, šalju jasnu poruku: "Zbilja je neukusno da svoju sebičnu borbu za nastavak podobničkog kadroviranja u NP-u Plitvička jezera i svoj panični bijes zato što si prvi put nakon 17 godina imao protukandidata za šefa ličko-senjskog HDZ-a izjednačavaš sa žrtvom Vukovara. Zašto inzistiraš da se predsjednici Kolindi onemogući da obrani svoj mandat? Takvi kao ti nisu dostojni Vukovara!".
U stranci u svemu vide i prste Kremlja. Na nedavnom predavanju američkog ambasadora na ZŠEM-u bili su nazočni svi HDZ-ovi ljuti desničari atlantisti: Stier, Ćosić i Miro Tuđman, ali pripadnika Karamarkove struje - nije bilo.
Karamarka se, naime, najčešće tumačilo kao političara koji savršeno odgovara Moskvi i Budimpešti. Njegov čovjek, Darko Horvat, ušao je nedavno u Vladu - trebalo je rješavati Agrokor, za što je trebala naklonost Sberbanke (da je nagodba propala s njom bi propala i Vlada), na dnevnom se redu pojavio i problem Uljanika i Trećeg maja, gdje je Danko Končar pokušao upasti u igru, ali je iz nje izbačen - a Rusi bi uskoro mogli postati još važniji kad na dnevni red dođu problemi Petrokemije i rafinerije u Sisku. Jedan ministar koji im je sklon može ih zadovoljiti, ali ne bi bilo loše imati ni cijelu Vladu - ako zatreba...
Rusija nam je, inače, dobar dio 20. stoljeća izvozila lijevi radikalizam, a sad nam izvozi desni, mada je u zadnje vrijeme taj eksport malo utihnuo - bilo bi ljepše da nam izvoze samo kavijar i slične stvari, ali u globalnom sukobu u kojemu Zapad i Rusi jedni drugima rade o glavi nema puno mjesta za hedonizam.
Češka, Slovenija, Mađarska i Italija već imaju vlade jako sklone Moskvi, Brexit je ojačao utjecaj Moskve i Berlina u Europi, a većina Trumpovih poteza ide im na ruku. Tko zna, možda smo opet žrtve neke nove Jalte? Izbacivanje Rusa iz Makedonije ne ide u prilog toj sumnji, ali svašta je moguće. U ovakvim igrama pravu istinu saznate tek kad ode u zastaru.
Kako god bilo, jedina opasnost koja danas prijeti Plenkoviću dolazi s desna, ali, prema svemu sudeći, nije fatalna.
"Mi ga ne želimo srušiti", kaže jedan izvor s desnice, pa objašnjava:
"Mi ga sad samo ljuljamo, a kasnije ćemo ga potopiti..."
Hoće li? S kim? Kad bi imali na raspolaganju nekog Orbana, potopili bi ga, ali Orbana u Hrvatskoj nema, osim onih "wannabe". Posvuda okolo, smutljivci i smušenjaci, mutikaše, bezglavnici i jalnuški diletanti... Nigdje Orbana.
U vukovarskoj je priči teško otkriti pravu ulogu famoznog Milijana Brkića. Neki ga vide kao sumnjivca, koji se vješto sakrio iza pažljivo odabranih pijuna. Podsjećaju na dijalog koji se vodio između Davora Ive Stiera i Andeja Plenkovića u trenucima Stierove dekapitacije.
"Znaš li, Andreju, da ti Milijan Brkić radi o glavi?"
To pitanje Stier je postavio Plenkoviću pola sata prije početka sjednice predsjedništva HDZ-a.
"Sve to znam", rekao je Plenković, koji je u društvu Gordana Jandrokovića pozvao Stiera i Miru Kovača da ih obavijesti kako će biti smijenjeni s mjesta političkog i međunarodnog tajnika.
"Smjena je zbog vaših govora na saboru stranke", otkrio je Jutarnji list Plenkovićeve riječi. Na to je Kovač navodno odgovorio: "U to ne vjerujem".
"Znam da se samo čekala prilika za naše smjene, ali život ide dalje", rekao je Kovač.
Upitno je i kakva je u ovoj priči uloga Kaptola. Klerikalni mediji snažno podržavaju Hasanbegovića i Brunu Esih, cenzuiraju sve napade na njih, štite njihovu domoljubnu nevinost.
"Na njihovu portalu brišu sve što im može štetiti", kaže nam izvor blizak Vladi. Na HDZ-ovu Facebooku pak traje žestoki okršaj između HDZ-ovaca i Esih-Hasanbegovićeve stranke, u kojemu bivšeg Karamarkova ministra kulture napadaju uglavom kao eksponenta politike Bakira Izebegovića, odnosno dovode u pitanje njegovu lojalnost.
Stanoviti Mate Krajina napada Hasanbegovića tvrdnjom da je "glas za Hasu glas za Šefika Džaferovića, Sebija i Bakira", dok Emina Jelušić navodi Hasanbegovićev citat: "Tuđman je učinio zaokret u hrvatskoj politici i prvi put 'isključio' muslimane iz hrvatskih nacionalnih ciljeva i kao imperativ postavio potpuno katoličko-muslimansko razgraničenje u BiH sa svim konzekvencijama koje su iz toga mogle nastati i koje su nastale".
Nema nikakve sumnje da dio ovih napada spada u klasične šovinističke invektive, no kako je rekao jedan promatrač kad je na prosvjedu na Trgu žrtava fašizma neki desničar udario Stjepana Mesića: "E, moj Stipe, ovo je tijesto ispod tvoje oklagije izašlo".
Vukovarski prosvjed svakako će biti zanimljiv za analizu. Penavi je - zasad - vrh stranke oprostio ovo soliranje, ali hoće li se na prosvjedu pojaviti Culej, Brkić i Miro Tuđman? Ili će stranka ignorirati skup koji organizira čelnik stranke kako bi prosvjedovao protiv politike te iste stranke, koja trenutačno tvori "najbolju Vladu" i ima "najboljeg premijera"? HDZ je, naime, svih minulih 27 godina vedrio i oblačio hrvatskim pravosuđem i sve što se događalo - i nije događalo - ide njima na dušu.
Imali su Arkana, pustili su ga. Mogli su dići barem optužnice protiv svih kojih su htjeli - Miloševića, vrha JNA, belih orlova, četnika - ali nisu. Istodobno, obični ljudi optuživani su i osuđivani serijski, često puta u odsutnosti, kako bi se poslala jasna politička poruka o nepoželjnosti njihova povratka. Sve je to moguće razumjeti u kontekstu rata i poraća, no ovdje je važnije nešto drugo: prosvjed, očito, nema nikakve veze s kažnjavanjem ili nekažnjavanjem zločina. Penava nije pitao DORH za statistiku progona i kažnjavanja ratnih zločina, njega to nije zanimalo iako je baš to - navodni povod njegova prosvjeda.
Nastavak na sljedećoj stranici...
No bolji poznavatelji lokalnih političkih prilika misle da se Penava zaletio jer je htio ojačati poziciju na lokalnoj sceni. Kako piše Telegram, unutar županijskog HDZ-a tinja sukob u kojemu su na jednoj strani Ivan Penava i Damir Barna (predsjednik gradskog odbora HDZ-a Vukovara), a na drugoj župan Božo Galić i Tomislav Čuljak, saborski zastupnik HDZ-a iz Vinkovaca.
Taj sukob, piše ovaj portal, "sigurno nije glavni razlog zbog kojeg se Penava upustio u neizvjesnu političku karijeru. On, međutim, zna da sve dok je Plenković predsjednik HDZ-a, Galić i Čuljak mogu biti sigurni, te da bi vlastitu, snažniju poziciju unutar stranke mogao ostvariti samo padne li Plenković. Naši sugovornici misle kako je stvarni Penavin interes upravo u tome".
Kakav karusel!
Politički rat koji se valja Hrvatskom, očito, više nije frontalni, nego gerilski: tu nemamo dvije jasno sukobljene vojske, nego službene snage i brojne pobunjeničke skupine koje svako malo formiraju neprincipijelne koalicije. Režimske snage imaju brojnu "petu kolonu", ali još brojniju ima i ključni protivnik, SDP, koji je na koljenima. Dio desnice u HDZ-u moli boga - nešto malo pridonoseći i vlastitim radom - da njihov vođa padne, dok u SDP-u aktivno rade na rušenju svojega "lidera".
Prebjeg iz SDP-a, Zdravko Ronko, pridružio se klubu Milana Bandića, dakle HDZ-u, Tomislav Saucha je de facto amnestiran, a čini se da bi takvih prebjega moglo biti i više. Nije li i to, pored HNS-a, već predvorje velike koalicije?
Andrej Plenković igra napetu igru, ali su sve karte, zasad, na njegovoj strani. Drama koja se odvija u susjednom SDP-u pokazuje što bi mogla proći njegova unutarstranačka opozicija, krenu li ga detronizirati. Davora Bernardića već godinu dana ruši sve brojnija vojska nezadovoljnika, on je u oporbi, rejting mu je sve manji, ne raspolaže nikakvim znanjima i vještinama osim znanja i vještine opstanka, cijepanja atoma i cijepanja protivnika - i ne mogu mu ništa.
Kako bi HDZ onda savladao Plenkovića, koji ih je doveo na vlast, u blizinu blagajne, koji im je dao sve osim ptičjeg mlijeka i kojega mogu srušiti jedino kao kamikaze, tako da i sami politički izginu? Opcija rušenja Plenkovića silno je riskantna za njih. Zasad na vidiku ne postoji ni jedan Plenkovićev desni oponent koji može dobiti izbore. U bilo kojoj utakmici u kojoj je važan intelekt on im je nadmoćan, katkad i dramatično.
Brunu Esih na zadnjem je aktualnom satu intelektualno demolirao - ona mu nije ostala dužna, ali je posve očito da su Neovisni za Hrvatsku produžetak Neradničke fronte istim sredstvima - ta je stranka upala u dogmatski drijemež i daje znakove života kao Svizac Phil - samo jednom godišnje. Umjesto da ruju i rovare, kao svaka poštena oporba - uključujući i radikalno desnu - oni snatre i čekaju svoj trenutak...
Plenković, dakle, nema konkurenata, ni u stranci ni izvan nje, a na raspolaganju ima i neka vrlo moćna oružja. Prvo je vlast. U povijesti HDZ-a unutarstranačka oporba, ni onda kad su je vodili iskusni boljševici, poput Manolića, nije proizvela efikasan puč - Tuđman ih je pobijedio, iako su Manolić i Mesić za sobom povukli cijelu vojsku nezadovoljnika. Samo je Tomisav Karamarko srušio HDZ s vlasti, ali on je predstavljao oporbu sam sebi - takav primjer ne samo da ne poznaje stranačka povijest, nego je rijedak i u širim okvirima. A Plenković ima još neka sredstva pacifikacije - sastavljanje lista za EU parlament, npr.
Te liste predstavljaju ozbiljan resurs u obje stranke: njima se može potkupiti protivnike, nagraditi saveznike, kazniti neprijatelje. Izbori za Europski parlament u Hrvatskoj održat će se 26. svibnja 2019., a pripreme za njih u HDZ-u i SDP-u nisu još ni započele. Tek se, naime, kreće u lobiranje za imena kandidata na listama, saznao je Express u razgovoru s vodećim ljudima u vladajućoj i oporbenoj stranci. Ipak, neka imena, kako kažu naši sugovornici, mogu računati da će u startu imati velike šanse da se nađu na listi.
U HDZ-u na to mogu računati Dubravka Šuica, Željana Zovko, Ivana Maletić te, navodno, i ministrica Gabrijela Žalac. Čini se da je Mladen Pavić ušao u Vladu kao rezerva za Žalac. Što se tiče Dubravke Šuice, ona je veteranka stranke, u dobrim je odnosima s Plenkovićem i dobro radi posao u Parlamentu pa je njoj definitivno zagarantirano mjesto na listi. Na prošlim europskim izborima bila je treća na listi HDZ-a, a taj rezultat bi, smatraju u HDZ-u, mogla i ponoviti.
Slična je situacija i sa Željanom Zovko, koja je postala zastupnica u Parlamentu EU nakon što je Davor Ivo Stier postao ministar vanjskih poslova. Inače, Zovko dolazi iz Bosne i Hercegovine (bila je veleposlanica susjedne nam zemlje u Italiji) pa je i to jedan od razloga zašto bi se nju stavilo na HDZ-ovu listu.
"Željana Zovko, osim što je bila prva Hrvatica koja je vodila promatračku misiju EU, za Plenkovića bi bila zgoditak jer bi tako na svoju stranu dobio Hrvate iz BiH", objašnjava nam sugovornik iz vrha HDZ-a koji nas istodobno uvjerava da su razgovori o listama tek sramežljivo započeli. Dodaje da se kod nas sve radi u zadnji čas, pa tako se i kreiraju liste za izbore.
"A finalna lista znat će se tek u travnju 2019. Vjerujem da će biti velikih iznenađenja i da će biti jako malo ljudi koji su sad u Parlamentu EU. Plenković se sigurno pomladiti listu i tu će se naći najviše mladih perspektivnih stranačkih imena", nastavlja naš sugovornik te ističe da bi Ivana Maletić mogla računati na još jedan mandat samo ako bi na njezinu imenu na listi inzistirao Milijan Brkić.
"Ako bi Milijan Brkić tražio izričito da ona bude na listi, onda bi je Plenković stavio. Ovako, sumnjam. Nije dio Plenkovićeva kruga - kaže nam naš sugovornik te dodaje da će se na listi prije naći ime ministrice Gabrijele Žalac nego Ivane Maletić. Žalac je relativno mlada, Plenkovića zna već godinama, uvijek su dobro surađivali i samo je pitanje želi li ona otići u Bruxelles. Špekulira se i o imenu Davora Božinovića koji uživa možda čak i najveće povjerenje premijera Plenkovića od svih dužnosnika. Božinović se", kaže nam naš sugovornik, "još 2013. trebao naći na listi za Bruxelles, odnosno našao se u dvoboju s Davorom Ivom Stierom. Kako su obojica pokrivala isto biračko tijelo (tako su tad smatrali u HDZ-u), Tomislav Karamarko je smatrao da se ne trebaju obojica naći na listi te se na kraju odlučio za Davora Ivu Stiera."
Spomenuti bivši šef HDZ-a Tomislav Karamarko, kako se priča u zagrebačkim kuloarima, planira upravo na europskim izborima testirati kako stoji među narodom. Navodno, priča nam sugovornik dosta dobro upoznat s djelovanjem Karamarka, on planira oformiti desni blok, odnosno okupiti desne stranke u koaliciju i tako debitirati na europskim izborima.
"Definitivno je riječ o stranci Neovisni za Hrvatsku Zlatka Hasanbegovića i Brune Esih, a moguće je da se pridruže i Hrast te drugi. No Karamarko sigurno ne želi u Bruxelles. To bi mu bio test za parlamentarne izbore 2020., a morao bi i izaći iz HDZ-a", objašnjava nam sugovornik koji dodaje kako se odustalo od prijevremenih izbora, jer prvi koji dolaze su europski, na kojima stranke obično i testiraju rejting među narodom. U kontekstu lista za Bruxelles spominje se ponovno i ime Davora Ive Stiera te Mire Kovača, koji bi na taj način trebali biti udaljeni od centrale i terena te neutralizirani kao eventualna konkurencija.
Što se tiče SDP-a, tamo se tek ništa ne zna.
"Ako se stranka ne sastavi do siječnja, na europskim izborima može očekivati debakl. U suprotom mogli bi, s pravim imenima, dobro i proći. Prije svega, tu mislim na Biljanu Borzan, koja bi bila najbolja nositeljica liste ako nema drugih ambicija, te Tonina Piculu koji, ako ne želi biti SDP-ov kandidat za predsjednika, može postići solidan uspjeh", govori nam sugovornik iz SDP-a koji računa da bi u Bruxelles definitivno htjeli Joško Klisović, bivši zamjenik ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić, Domagoj Hajduković i Romana Jerković. Sve se više govori i o Rajku Ostojiću.
"U SDP-u se trenutačno ne zna tko će ga voditi iduće godine, a kamoli koja će se imena naći na listi za Parlament EU..."
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
TOMO PAVIĆZrikavčev manevar: Ulovili ga s Petračem i Berošem pa mu dali otkaz, sad on tuži HZZO