Top News
3331 prikaza

'Svileni Plenković'? On je željezna šaka u svilenoj rukavici

Gordan Jandroković i Andrej Plenković
Patrik Macek/ PIXSELL
HDZ-ovci vole vođe koji ih to maltretiraju, Plenki je to shvatio i slobodno može i na izbore

Dado Milinović, koji je preživio Franju Tuđmana, Ivu Sanadera, Jadranku Kosor i Tomu Karamarka, odletio je iz HDZ-a u jednom danu. Nije mu čak ponuđeno, kao što je Tuđman nudio Stipi Mesiću, da "upiše tečaj jezika pa ode u Belgiju za ambasadora..." već je izbačen nakon telefonske sjednice predsjedništva, kao da je šef mjesnog ogranka u Strizivojni a ne nepobjedivi lički Putin...

Potez je bio zbunjujući jer Andrej Plenković nema 90 mandata, već pleše po rubu parlamentarne većine. Što on želi? Provocira nove izbore, da počisti stranku od neistomišljenika? Ili je već kupio par prebjega, solista kojima bi izbori značili prijevremenu mirovinu, pa će dati glas za bilo koga. A on učvršćuje kult ličnosti?

Andrej Plenković u Charlieju | Author: Marko Lukunić (PIXSELL) Marko Lukunić (PIXSELL)

"HDZ obožava vođe koji ih maltretiraju", kaže nam iskusni analitičar, pa dodaje da se Plenković skladno uklopio u tu tradiciju, nalik na stockholmski sindrom. Doista, kad pogledamo listu njegovih žrtava, ona je duža od svih očekivanja.

Andrej Plenković izbacio je ili se odrekao cijele vojske političara u kojoj su Tomislav Karamarko, Dado Milinović, Davor Ivo Stier, Miro Kovač, Martina Dalić, Zlatko Hasanbegović, Bruna Esih, Alojz Tomašević, Božo Petrov, Vlaho Orepić, Slaven Dobrović, Ante Šprlje, Ante Ramljak, Ladislav Ilčić, Hrvoje, Zekanović; Pavo Barišić...Marginalizirao je Domagoja Miloševića i Antona Klimana. Jadranku Kosor nije htio primiti u HDZ iako je izbačena na pravdi boga.

Franju Lucića, Milijana Brkića, Tomu Medveda i Milana Kujundžića ne dira jer bi to uništilo većinu. Demonstrira li Plenković snagu ili slabost? Ili je samo glumac koji glumi po tuđem scenariju, kako misle neki analitičari, dodajući da je dobar taktičar i loš nikakav strateg...

"Jedan dio članstva", kaže nam sugovornik koji dosta vremena provodi na terenu, "uopće ne smatra da je Plenković izbacivanjem Milinovića pokazao mišiće." Dapače, dodaje, pokazao je koliko je stranku učinio autokratskom jer Milinoviću nije dopustio ni da se obrani...

Darko Milinović i HDZ-ovci iz Like u pohodu na Trg žrtava fašizma u Zagrebu, 29. 08. 2018. Milinović odletio Top News Plenkijeva čistka u HDZ-u: Koga je sve do sada izbacio

"Zamislite da je tako svojedobno Tomislav Karamarko izbacio Jadranku Kosor. Razapeli bi ga", nastavlja naš sugovornik, pa dodaje:


"Dadi nije omogućeno temeljno pravo da se obrani. Strašno."


Ovaj, marginalizirani HDZ-ovac, ističe da degradiranje pojedinih članova tipa Stiera i Kovača na dulji rok ništa ne znači.

"Sjetite se samo gdje bio Branko Bačić za vrijeme Karamarka. Znao je da nije baš omiljen pa je šutio i čekao svoj trenutak. I dočekao ga je. Dakle, dok si u stranci, u igri si", kaže nam naš sugovornik te dodaje da su Stier i Kovač te Brkić "pametni i mudri dečki koji će dočekati svoje vrijeme."

"S jedne strane, slažem s vama da je Plenković eliminirao ili marginalizirao veći broj svojih oponenata", nastavlja naredni sugovornik, i on anoniman (ne želi na telefonskoj sjednici dobiti cipelu), "al' ja na to ne gledam kao na njegovu snagu već suprotno, njegovu slabost. Ivo Sanader nije imao takvih problema jer je imao karizmu lidera te su ga svi slušali. S Andrejem nije tako, došao je iz Bruxellesa gdje je upravljao s dva, maksimalno tri asistenta, bio je birokrat a ne državnik. Nije se pretjerano dobro snašao u stranačkim međuljudskim odnosima, oslonio se na Božinovića, Martinu Dalić i Jandrokovića koji nisu imali uporišta u stranci. Vaso mu, budite uvjereni, nije saveznik. Odrekao se Karamarka koji ga je stvorio, odreći će se i Plenkovića u prvoj ozbiljnoj krizi..."

Ivo Stier i Andrej Plenković | Author: Luka Stanzl (PIXSELL) Luka Stanzl (PIXSELL)


Treći naš sugovornik kaže: "Prilikom glasanja za Istanbulsku konvenciju Plenković je postao svjestan postojanja snažne stranačke oporbe. Uvjeravam vas da svi oni koji ga nisu tada podržali nemaju što očekivati na sljedećim parlamentarnim izborima...
"

"Njemu (Plenkoviću) je ključno da Hrvatska i HDZ idu dobrim smjerom, da se nastavi rješavanje brojnih problema, godinama gomilanih, koji su došli na dnevni red Vlade i da HDZ bude jasno pozicioniran kao moderna stranka desnog centra. Jedino na toj poziciji možemo dugoročno ostati ozbiljna i pobjednička stranka. I tu odstupanja nema, niti će ih biti, ni pod koju cijenu. I u ovom posljednjem slučaju već se po 100. put pojavila priča da Plenković ne kontrolira stranku. I po 101. put ta se teza pokazala potpuno promašenom...
"

Slično misli drugi naš izvor, također blizak šefu stranke.


"Predsjednik Plenković je pokazao stranačko vizionarstvo i liderstvo. Eliminacija političkih suparnika koji štete stranci je legitiman čin. Štoviše, uvjeren sam da će predsjednik Plenković HDZ u punom smislu riječi pozicionirati na desnom centru na sljedećim parlamentarnim izborima kada će s liste nestati razni culeji, đakići i slični koji remete naš demokršćanski i prozapadni stranački smjer.
"

Plenković je, dodaju neki, pokazao mudrost u obračunima, ali ju je pokazao i u kompromisima, kad je postavio Darka Horvata za ministra. Svjestan je da u stranci ima mnogo oponenata i otvorenih neprijatelja.
Jedna od najvećih prednosti Andreja Plenkovića, koja mu je znatno pomogla da prevlada sve krize u Vladi i obračune unutar stranke njegova percepcija da nije korumpiran i da nije na vlasti kako bi se osobno obogatio.

Aleksandar Vučić i Vojislav Šešelj Profil CIA-e Top News Vučić pomaže desničarima u HDZ-u u rušenju Plenkija


Taj imidž samo je djelomično narušen zbog afere s konzultantima u Agrokoru. Jer, on je tvrdio da nije bio upoznat sa njihovim sastavom i svim odlukama koje su donosili, ali prepiske i svjedočenja Martine Dalić i Ante Ramljaka su također otkrila da je Plenković itekako znao što rade, sudjelovao u pripremi rješenja za Agrokor.

Također, i on je pozvao odvjetnički tim Borisa Šavorića koji je na kraju i predložio rješenje koje je danas poznao kao Lex Agrokor. Iako se dosad smatralo da Šavorićevi ljudi nisu dalje radili za Agrokor i tako indirektno naplatili svoje sudjelovanje u pisanju zakona, Nacional je otkrio da su oni ipak radili za izvanrednu upravu, a s PDV-om im je ta usluga plaćena 825.000 kuna.

Plenković i njegov tim čak su pripremali obrazloženja. Očekivali su eventualni novi pritisak medija, ali on je uglavnom izostao, pa je Plenković još jednom prošao neokrznut i nastavio slati samo glavne poruke, da je Vlada u konačnici spasila Agrokor. Neki u HDZ-u su uvjereni da bi u slučaju da je i sam već bio opterećen aferama, Vlada vjerojatno i pala pri smjeni Martine Dalić koje se Plenković teškom mukom odrekao. Ali upravo dosadašnji neokaljani imidž ga je spasio i omogućio rošadu u Vladi. 
A ta rošada je pokazala da je Plenković znatno veći unutarstranački pritisak i gubitak autoriteta ipak preživio, ne zbog inzistiranju na ratifikaciji Istanbulske konvencije, nego zbog Agrokora.

Papa Franjo i Andrej Plenković | Author: Lana Slivar Dominic/PIXSELL Lana Slivar Dominic/PIXSELL

"Neće sada biti niti rušenja Vlade iznutra, a ne vjerujemo ni u prijevremene izbore. HDZ tako funkcionira, dok god si na vlasti, nema rušenja. Samo je Tomislav Karamarko izveo tu glupost. I to zato što i oni nezadovoljni dok smo na vlasti imaju svoj prostor, privilegije. Ali ako se ne formira vlast, onda će se novi predsjednik riješiti u mjesec dana, a ne mrcvariti kao u SDP-u", kaže nam sugovornik iz HDZ-a.


I baš u tom kontekstu spominje Istanbulsku konvenciju i tvrdi da će unatoč tome, kako ga on naziva, "razumskom jedinstvu", Plenković znatno lošije proći na unutarstranačkim izborima. I zato ih ne raspisuje.

Nastavak na sljedećoj stranici...

  • Stranica 1/2
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.