Potpuni šok za EU i NATO u Rumunjskoj! Ultranacionalist vodi, divi se Putinu i Orbanu

Pixsell/Reuters
Georgescu je u kampanji tvrdio da će prekinuti "podaništvo" Europskoj uniji i NATO-u, posebno u pogledu podrške Ukrajini. Osudio je NATO-ov važan obrambeni štit od balističkih projektila u Deveseluu u Rumunjskoj
Vidi originalni članak

Potpuni autsajder, desničarski populist Calin Georgescu vodi na predsjedničkim izborima u Rumunjskoj nakon 93 posto prebrojanih glasova i vjerojatno će s ljevičarskim premijerom Marcelom Ciolacuom ići u drugi krugu izbora za dva tjedna. Takav ishod potpuno je neočekivani politički šok za zemlju s 19 milijuna stanovnika koja graniči s Ukrajinom. 

Calin Georgescu natjecao se neovisno i vodio je kasno sinoć u anketama s oko 22 posto glasova nakon gotovo 93 posto prebrojanih glasova, dok je Ciolacu iz Socijaldemokratske stranke (PSD) zaostajao s 21 posto. Elena Lasconi iz stranke Spasimo Rumunjsku Unija, ili USR, zauzela je oko 18 posto, a George Simion, čelnik krajnje desnog Saveza za jedinstvo Rumunja, ili AUR, osvojio je oko 14 posto.

S kampanjom baziranom uglavnom na platformi društvenih medija poput TikToka, ultranacionalist Georgescu je postao najveće iznenađenje izbora čiji je drugi krug zakazan za 8. prosinca.

Georgescu je u kampanji tvrdio da će prekinuti ono što naziva "podaništvom" Europskoj uniji i NATO-u, posebno u pogledu podrške Ukrajini. Osudio je NATO-ov važan obrambeni štit od balističkih projektila u Deveseluu u Rumunjskoj.

- Ova 35 godina duga ekonomska neizvjesnost nametnuta rumunjskom narodu danas je postala neizvjesnost za političke stranke. Ovakav rezultat je "čudesno buđenje" rumunjskog naroda - rekao je Georgescu u prvoj reakciji nakon zatvaranja birališta.

Georgescu, izrazito religiozan i nacionalistički nastrojen, zalagao se za smanjenje ovisnosti Rumunjske o uvozu, potporu poljoprivrednicima i povećanje domaće proizvodnje hrane i energije, piše Politico.

Georgescu tvrdi da ratom u Ukrajini, rumunjskom susjedu, manipuliraju američke vojne tvrtke.

Još 2022. ustvrdio je da je američki proturaketni štit smješten u južnom rumunjskom selu Deveselu dio politike sukoba, a ne miroljubiva mjera. Ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdi isto.

Rekao je tada da nema podršku Rusije, ali osjeća bliskost s njezinom kulturom. Putina je opisao kao "čovjeka koji voli svoju zemlju". Georgescu je također rekao da se divi Mađarskoj jer zna kako pregovarati na međunarodnoj razini, piše Politico.

Predsjednik u Rumunjskoj ima uglavnom simboličnu ulogu, ali znatan utjecaj na područja kao što je vanjska politika.

Posjeti Express