Top News
1668 prikaza

Potpuni šok za EU i NATO u Rumunjskoj! Ultranacionalist vodi, divi se Putinu i Orbanu

Pixsell/Reuters
Georgescu je u kampanji tvrdio da će prekinuti "podaništvo" Europskoj uniji i NATO-u, posebno u pogledu podrške Ukrajini. Osudio je NATO-ov važan obrambeni štit od balističkih projektila u Deveseluu u Rumunjskoj

Potpuni autsajder, desničarski populist Calin Georgescu vodi na predsjedničkim izborima u Rumunjskoj nakon 93 posto prebrojanih glasova i vjerojatno će s ljevičarskim premijerom Marcelom Ciolacuom ići u drugi krugu izbora za dva tjedna. Takav ishod potpuno je neočekivani politički šok za zemlju s 19 milijuna stanovnika koja graniči s Ukrajinom. 

Calin Georgescu natjecao se neovisno i vodio je kasno sinoć u anketama s oko 22 posto glasova nakon gotovo 93 posto prebrojanih glasova, dok je Ciolacu iz Socijaldemokratske stranke (PSD) zaostajao s 21 posto. Elena Lasconi iz stranke Spasimo Rumunjsku Unija, ili USR, zauzela je oko 18 posto, a George Simion, čelnik krajnje desnog Saveza za jedinstvo Rumunja, ili AUR, osvojio je oko 14 posto.

S kampanjom baziranom uglavnom na platformi društvenih medija poput TikToka, ultranacionalist Georgescu je postao najveće iznenađenje izbora čiji je drugi krug zakazan za 8. prosinca.

Georgescu je u kampanji tvrdio da će prekinuti ono što naziva "podaništvom" Europskoj uniji i NATO-u, posebno u pogledu podrške Ukrajini. Osudio je NATO-ov važan obrambeni štit od balističkih projektila u Deveseluu u Rumunjskoj.

- Ova 35 godina duga ekonomska neizvjesnost nametnuta rumunjskom narodu danas je postala neizvjesnost za političke stranke. Ovakav rezultat je "čudesno buđenje" rumunjskog naroda - rekao je Georgescu u prvoj reakciji nakon zatvaranja birališta.

Georgescu, izrazito religiozan i nacionalistički nastrojen, zalagao se za smanjenje ovisnosti Rumunjske o uvozu, potporu poljoprivrednicima i povećanje domaće proizvodnje hrane i energije, piše Politico.

Georgescu tvrdi da ratom u Ukrajini, rumunjskom susjedu, manipuliraju američke vojne tvrtke.

Još 2022. ustvrdio je da je američki proturaketni štit smješten u južnom rumunjskom selu Deveselu dio politike sukoba, a ne miroljubiva mjera. Ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdi isto.

Rekao je tada da nema podršku Rusije, ali osjeća bliskost s njezinom kulturom. Putina je opisao kao "čovjeka koji voli svoju zemlju". Georgescu je također rekao da se divi Mađarskoj jer zna kako pregovarati na međunarodnoj razini, piše Politico.

Predsjednik u Rumunjskoj ima uglavnom simboličnu ulogu, ali znatan utjecaj na područja kao što je vanjska politika.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.