Požar u L.A.-u napravio je 52 milijarde dolara štete?! Bit će muke s naplatom osiguranja
Najmanje 11 osoba poginulo je u požarima koji su poharali Kaliforniju, ali strahuje se da će broj žrtava biti još i veći. Više od 12.000 kuća i zgtrada izgorjelo je u elitnim četvrtima poput Pacific Palisadesa ili Eatonu, elitnim četvrtima gdje živi holivudska elita.
Šefica vatrogasaca Kristin Crowley kritizirala je gradske dužnosnike zbog problema s vodoopskrbom i rezanja proračuna za koje kaže da su spriječili sposobnost njezinog odjela da se bori s požarom u Palisadesu. Opskrba vodom postala je središnja točka, a guverner Kalifornije Gavin Newsom pozvao je na istragu nestašice.
U međuvremenu, Država Kalifornija izdala je jednogodišnji moratorij koji spriječava osiguravajuća društva da "otkažu ili odbiju obnoviti police stanovanja u poštanskim brojevima pogođenim požarima u Palisadesu i Eatonu". Prava muka za mnoge obiteljit ek slijedi, naplata osiguranja za njihove domove koji, u tom dijelu L.A.-a, vrijede milijune dolara.
Glumci Billy Crystal ili ANthony Hopkins su među onima čije kuće su izgorjele u požarima. Neki su pak imali neviđenu sreću pa im je požar ugašen tik pred kućom, kao Tom Hanks.
Između 52 i 57 milijardi dolara, to su prve procjene štete požara na cijelom području L.A.-a. Vasnici kuća mogu očekivati tjedne ili mjesece papirologije da dokažu da su izgubili ono što kažu da su izgubili, ako ne i pritisak od likvidatora potraživanja i čitave klase stručnjaka za katastrofe da sklope brzu nagodbu za manje nego što im pripada prema njihovim policama,.
Promjenjiva klima i sve nestabilnije prirodne katastrofe koje je ona izazvala bacile su industriju osiguranja u značajan nered, prenosi Guardian.
U nedavnim katastrofama, neka od tih iznenađenja uključivala su novčane naknade od strane osiguravajućih društava kako bi se smanjile isplate potraživanja. Neki su uključili samostalne regulatore potraživanja ili računalne programe osmišljene da smanje troškove više nego da pomognu potrošačima. A neki su problemi povezani s kompliciranim jezikom ugovora o osiguranju.
Mnogi vodeći osiguravatelji, pozivajući se na destabilizirajuće učinke klimatske krize, već dugo su odbijali pokriće vlasnicima nekretnina u područjima koja se smatraju visokim rizikom od šumskih požara i drugih prirodnih katastrofa - uključujući Pacific Palisades i Altadenu koja su podnijela najveći teret ovotjedne devastacije.
Tisuće vlasnika kuća kojima je uskraćena normalna pokrivenost osiguranjem možda će umjesto toga morati ovisiti o programu državnog osiguranja za hitne slučajeve koji je skup i kompliciran za pridruživanje i koji ograničava isplate na 3 milijuna dolara po kućanstvu – znatno manje od vrijednosti mnogih imućnih domova sravnjenih u šokantnom scenariju ovaj tjedan.
Stvari bi se mogle samo pogoršati kada se obračun požara u LA-u završi, jer osiguravatelji će gotovo sigurno povećati premije u Kaliforniji čak i nakon naglog povećanja stopa u posljednjih nekoliko godina.
“Ekstremni vremenski događaji povezani s klimom postat će sve češći i nasilniji, što će rezultirati sve težim osiguranjem i sve višim premijama”, upozorilo je baš prošlog mjeseca izvješće američkog Senata o tržištu osiguranja, kao da je najavljivalo katastrofu. “Klimatske promjene više nisu samo ekološki problem. To je prijeteća ekonomska prijetnja”, stoji u izvješću.
Veliki osiguravatelji - među ostalima State Farm, AllState i Farmers - inzistiraju na tome da nemaju drugog izbora nego povisiti stope zbog čimbenika uključujući vrtoglavo visoke troškove izgradnje i ono što nazivaju "izloženošću katastrofi", posebno u Kaliforniji gdje se suočavaju s regulatornim preprekama bez premca u drugim državama. Industrija ističe State Farm, čiji je kreditni rejting smanjen prošle godine, kao žrtvu ovih pritisaka.
Velike osiguravatelje optužuju sad za za "oportunizam klimatskih promjena" i tvrde da su troškovi smrtonosnih događaja poput ovotjednih požara odavno uračunati u premije koje naplaćuju.
Prema Nacionalnoj udruzi povjerenika osiguranja, američka osiguravatelja ostvarila su rekordnu dobit od 87,6 milijardi dolara u 2023. samo od svog poslovanja s imovinom i nezgodama. U 2024. bili su na korak da ponovno obore taj rekord, ostvarivši oko 130 milijardi dolara neto prihoda u tim sektorima u prva tri kvartala.
- Proteklih nekoliko godina plaćali smo premije kako bismo pripremili osiguravajuća društva za ovakvu katastrofu. Što god oni rekli, imaju resurse za plaćanje potraživanja - kaže Douglas Heller, direktor osiguranja u Udruženju američkih potrošača (Consumer Federation of America).
- Sada se moramo pobrinuti da ne dođe do druge, financijske tragedije koja slijedi fizičku katastrofu.
Kalifornijski odjel za osiguranje bio je nestrpljiv kako bi privukao osiguravajuća društva natrag na tržište, posebno u područjima sklona šumskim požarima gdje su najbrže otkazivali police. Na primjer, u Pacific Palisadesu, State Farm je prošlog ljeta smanjio za 70% broj klijenata kućevlasnika koji su osigurali svoja imanja. To je najmanje 1600 vlasnika nekretnina, a pao je još mnogo više u drugim dijelovima planina Santa Monice koje se protežu duž pacifičke obale LA-a, piše Guardian.
- Osiguravajuća društva zarađuju držeći našu premiju i ulažući je i plaćajući onoliko malo koliko se od njih traži - a ponekad i manje od toga - kaže
. - Dakle, moramo biti na oprezu - kažu u američkoj Udruzi potrošača.
-
BIZARAN SLUČAJ IZ WALESA'Časni sude, izgubio sam disk s bitcoinima. Vrijede milijune! Moram prekopati smetlište'
-
ZAVRNULA 'PIPU'Ovo je trenutno najomraženija žena u SAD-u, svi je krive za vatreni pakao u Los Angelesu
-
ZELENSKIJ OBJAVIO'Jedini Sjevernokoreanci koje smo uspjeli zarobiti, obično pogube sve svoje ranjenike'
-
PET GODINA OD ZLOČINA ZAVADLAVADan užasa: U 29 minuta ubio je trojicu, bacio kalašnjikov, otišao kući i presvukao se
-
IZGORJELO 12.000 DOMOVAPožar u L.A.-u napravio je 52 milijarde dolara štete?! Bit će muke s naplatom osiguranja