Putin je već krenuo prstom prema nuklearnom okidaču, zašto ga nije stisnuo?
U jesen 2022., kada je ruska vojska potisnuta prvom jakom ukrajinskom ofenzivom kod Harkiva, obavještajne službe SAD-a otkrile su dramatičnu promjenu strateškog promišljanja Kremlja oko upotrebe nuklearnog oružja u tzv. specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini. Legendarni istraživački novinar Bob Woodward, u novoj knjizi ‘Rat’ koja uskoro izlazi u SAD-u i dočekuju je kao političku senzaciju, opisuje te dramatične sate i dane kada je svijet doslovno bio pred početkom nuklearnog rata Moskve i Washingtona.
Da je tada, a Woodward kaže da je sasvim malo nedostajalo, Putin zaista krenuo na Ukrajince taktičkim nuklearnim udarima, Sjedinjene Države odgovorile bi snažnim konvencionalnim napadom na ruske postrojbe u Ukrajini, ali i šire. Što bi Putin tada napravio? Kako bi odgovorio na temeljito uništenje operativnih kapaciteta njegove vojske uključene u specijalnu vojnu operaciju?
’Nuklearni projektili u listopadu’, zove Woodward (81), zadnji veteran vošingtonskih hodnika moći, te dane koji se po dramatičnosti komodno mogu usporediti s poznatom kubanskom nuklearnom krizmom iz 1962.
Obavještajne procjene službi SAD-a ozbiljno su sugerirale da zbog zastoja u ruskom napredovanju i nizom ozbiljnih poraza postoji 50 posto šanse da Rusija upotrijebi taktičko nuklearno oružje. To je bilo dramatično povećanje u odnosu na prvu obavještajnu procjenu od 5 posto, kasnije podignutu na 10 posto, otkriva nam Woodward.
U knjizi stoji da je tada Biden promptno naložio svom savjetniku za nacionalnu sigurnost Jakeu Sullivanu: "Na svim kanalima, stupite u kontakt s Rusima. ... Recite im kako ćemo odgovoriti na taktički nuklearni udar."
Biden je svojim ljudima rekao da koriste "jezik koji je prijeteći, ali ne izravno prijeteći", objašnjava Bob Woodward. "Moramo otvoriti kanal," Biden je navodno rekao, “ali ne za pregovore o Ukrajini, već za izbjegavanje kataklizme između Sjedinjenih Država i Rusije."
U telefonskom razgovoru u listopadu, američki ministar obrane Lloyd Austin upozorio je svog ruskog kolegu, tadašnjeg ministra obrane Sergeja Šojgua:
"Naši i vaši čelnici su opetovano rekli da se nuklearni rat nikada ne može dobiti i da ga nikada ne treba voditi. To bi nas moglo odvesti na put prema konfrontaciji koja bi imala egzistencijalne posljedice za vas i za nas. Nemojte koračati tim skliskim putem."
Austin je dalje rekao Šojguu da će, ako se upotrijebi nuklearno oružje, "sva ograničenja pod kojima djelujemo u Ukrajini biti preispitana", prema Woodwardu.
"To bi izoliralo Rusiju na svjetskoj pozornici u mjeri koju vi Rusi ne možete u potpunosti shvatiti."
Kad je Šojgu odgovorio da mu se ne sviđa što mu se prijeti, Austin mu je uzvratio:
"Gospodine ministre, ja sam vođa najmoćnije vojske u povijesti svijeta. Ne izričem prijetnje."
Dva dana kasnije, Šojgu je nazvao nazad i lažno tvrdio da Ukrajinci planiraju koristiti "prljavu bombu”. Sjedinjene Države vjerovale su da Kremlj taj diskurs koristi kao izgovor za upotrebu nuklearnog oružja.
"Ne vjerujemo vam," rekao je Austin, prema Woodwardu. "Ne vidimo nikakve indikacije toga, a svijet će to prozreti. ... Nemojte to činiti."
Šojgu je odgovorio: “Razumijem".
Woodward također potvrđuje izvještaje iz drugih izvora, uključujući knjigu CNN-ovog novinara Jima Sciutta “Povratak velikih sila”. U njoj je Sciutto otkrio da je Biden poslao i druge izaslanike Rusima. Primjerice, direktora CIA-e Williama Billa Burnsa, kako bi upozorio Ruse. Nadalje, predsjednik SAD-a mobilizirao je druge utjecajne države – u prvom redu najvećeg ruskog partnera, Kinu – da obeshrabre Moskvu od upotrebe nuklearnog oružja u Ukrajini.
(Tijekom posjeta Kini krajem travnja ove godine , američki državni tajnik Antony Blinken pohvalio je "važan" utjecaj Pekinga u "odvraćanju Rusije" od korištenja nuklearnog oružja u Ukrajini, iako je Blinken oštro kritizirao Peking zbog drugih oblika pomoći Rusiji.)
Kako Woodward iznosi, Colin Kahl, tadašnji visoki dužnosnik Pentagona, kasnije je opisao to razdoblje u jesen 2022. kao "vjerojatno najstrašniji trenutak cijelog rata." To je također bio trenutak kada je Biden – u mjeri koja prije nije bila sasvim poznato – možda pokazao izuzetnu hrabrost kao svjetski vođa a što je, u stanovitoj mjeri, podsjećalo na predsjednika Johna F. Kennedyja i njegovo suprotstavljanje Moskvi tijekom kubanske raketne krize 1962. godine.
Značajno je da Woodward također citira Bidena kako kritizira predsjednika kojem je služio kao potpredsjednik, Baracka Obamu, sugerirajući da je Obamina relativno blaga reakcija na Putinovu djelomičnu okupaciju istočne Ukrajine i aneksiju Krima 2014. godine bila velika pogreška.
"Zato smo ovdje. S...ali smo stvar," Biden je navodno rekao. "Barack nikada nije shvatio Putina ozbiljno. ... Dali smo Putinu dozvolu da nastavi! Pa, ja mu oduzimam tu j..enu dozvolu!"
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
NA KIOSCIMA OD PETKANovi Express: Tajni život masona Beroša