Ramzan Kadirov skuplja odlikovanja kao djeca sličice, svakih 40 dana dobije novo
Čečenski vođa Ramzan Kadirov i 29 njegovih bliskih rođaka primili su 146 različitih nagrada i odlikovanja od početka rusko-ukrajinskog rata. Njihove nagrade prebrojala je publikacija Verstka na temelju izvješća čečenskih vlasti i medija. Kadirov sam ima najviše odlikovanja - u nešto više od 41 mjesec dodijeljeno mu je 31 medalja (21,2% ukupnog broja odlikovanja za cijelu obitelj). Dakle, šef Čečenije odlikuje se u prosjeku jednom svakih 40 dana, napominje publikacija.
Na drugom mjestu po broju odlikovanja je sin šefa Čečenije, Adam, koji se smatra mogućim nasljednikom svog oca. Dodijeljeno mu je 16 medalja i odlikovanja. Kadirovljev sin polovicu je primio u roku od dva mjeseca - u listopadu i studenom 2023. - nakon što je u pritvorskom centru u Groznom pretukao zatvorenika Nikitu Žuravela. Na trećem mjestu je kći šefa Čečenije, Aishat Kadirova. Od veljače 2022. godine primila je 10 nagrada.
Značajan dio Kadirovljevih obiteljskih odlikovanja - 82 - su državna i, prvenstveno, interna odlikovanja Čečenije. Kadirov i njegovi rođaci primili su 30 medalja i oznaka od raznih odjela i ministarstava, od kojih je većina agencija za provođenje zakona (Ruska nacionalna garda, Ministarstvo unutarnjih poslova i Federalna zatvorska služba), piše nezavisni ruski portal Meduza. Kadirovi su primili 21 odlikovanje od organizacija i institucija, 11 od ruski imenovanih uprava anektiranih regija Ukrajine (DNR, LNR, Hersonska i Zaporiška oblast), te po jedno od vlasti Libije i djelomično priznate Južne Osetije. Redovito se pojavljuju vijesti o nagradama za šefa Čečenije i članove njegove obitelji. Česta izvješća o tome kako je Adam Kadirov nagrađen čak su postala meme i tema za šale.
Čečenski dužnosnici, prema novinarima, sami traže da se nagrade članovi obitelji šefa republike. Tako je publikacija "Verstka" u listopadu 2023. - nedugo nakon objave videa premlaćivanja Žuravela - izvijestila da su predstavnici Kadirove administracije zatražili od vlasti Kabardino-Balkarije i Adigeje da Adamu Kadirovu dodijele jedno od nacionalnih priznanja, "što veće - to bolje". Odbili su, ali mjesec dana kasnije Adam Kadirov je ipak primio najviše priznanje Kabardino-Balkarije.
Kadirov junior već je i snimljen kako obavlja dužnosti imenovanjem novog šefa operativno-istražnog odjela Čečenije i dodjeljuje medalje policajcima. Tinejdžer je u travnju prošle godine već postavljen za nadzornika Ruske specijalne vojne škole u Čečeniji. U opisu posla im je da podučavaju civile i vojnike pucanju i skakanju padobranom. Adam je inače treći sin Ramzana Kadirova, vođe Čečenske Republike, koja je većinom muslimanska. I sam Ramzan Kadirov na vlasti je naslijedio oca koji je pomogao ruskom predsjedniku da pobjedi čečenske separatiste početkom dvijetisućitih, piše Business Insider. Čečenski borci od početka rata imaju značajnu ulogu u invaziji na Ukrajinu. Bili su naročito zapaženi u ranim danima rata kad su čečenske postrojbe često viđane na prvim linijama, a stotine pripadnika elitnih postrojbi Ramzana Kadirova izginule su napadajući Kijev, odnosno Buču na samom začetku invazije.
-
NASER ORIĆTko je Naser Orić? Vučić je govorio da je Srbima u Srebrenici vadio oči
-
FELJTON: SRĐAN MLAĐANHrvatski monstrum broj 1: Ubio troje do 21. godine, a u zatvoru imao listu za odstrel
-
NISKraj za Srbiju! Susjedi doživjeli energetski kolaps
-
SVJEDOK IZRUČENJASlobin posljednji let: 'Tražio me cigaretu, rekao sam mu da nije više glavni'
-
DOLAZI U HRVATSKUHtjeli su mu zabraniti nastup u pulskoj Areni, a nije Thompson. Sjećate li se što je bilo?