Tko je Silvije Novak - Bandićev specijalac za arhitekturu

Davor Visnjic/PIXSELL
Sporni radovi na poznatoj Džamiji samo su jedni u nizu onih koje je odobrio pročelnik Novak
Vidi originalni članak

Radovi na uređenju zelene površine oko poznate Džamije na zagrebačkom Trgu žrtva fašizma ponovno su aktualizirali pitanje potrebnih dozvola za očuvanje vrijednih kulturnih građevina. Zdanje kojeg je dizajnirao Ivan Meštrović, tijekom proteklih 80 godina doživjelo je niz prenamjena koje su ostavile traga i na izgledu paviljona. Najviše promjena zgrada je doživjela za vrijeme 40-ih godina proteklog stoljeća kada je umjetnički dom postao džamija.

Taj se naziv koristi i danas za građevinu koju koristi Hrvatsko društvo likovnih umjetnika a vlasništvu je RH. Meštrovićev paviljon, sasvim je jasno, potrebno je održavati i uslijed raznih prirodnih uništavanja i dodatno obnoviti. I to nije sporno. Sporni su posljednji radovi koji su se dotakli, osim uređenja zelene površine oko zgrade i zamjene stepenica. Bez potrebne dokumentacije i uz odobrenje pročelnika gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Silvija Novaka, dosada često kritiziranog zbog različitih obnova i gradnji. 

Kako nam je pojasnila Zrinka Paladino, bivša njegova zamjenica, zadiranje u radove na samoj građevini, iziskuje prateću dokumentaciju, restauratorske i konzervatorske elaborate, koji su u ovom slučaju izostali.

"Pod izlikom dozvole za uređenje javne površine i zelenila dirnuli su u građevinu koja je pojedinačno štićena i za koju je trebalo ishoditi posebne dozvole za radove. Ovo što su napravili, tj. za način na koji su uklonili stepenice i tako dotaknuli konstrukciju trebali su ishoditi dozvolu za rekonstrukciju građevine, koja bi iziskivala i detaljan konzervatorski i restauratorski elaborat", smatra Paladino.

Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture na čelu s Novakom, kako naglašava Paladino, izdao je arhitektici Loredani Stunić dozvolu za radove na uređenju javnih i zelenih površina.

"To su kruške i jabuke. Građevina je priča za sebe i trebalo je za njenu rekonstrukciju i sanaciju ishoditi posebnu dozvolu. Naravno da Novak ima odgovornost jer gradski zavod pristupio ovakvim radovima bez izdane dozvole. Trebao je obustaviti radove, a zapravo su izdali dozvolu za uređenje okoliša koja je krajnje upitna", naglasila je Paladino.

NJENA PRIČA Zrinka Paladino - žena koja je Bandiću rekla: "Dosta!"

Slučaj poznate Džamije tako postaje još jedan upitan slučaj u portfelju pročelnika Novaka, šefa zavoda koji u svojim rukama ima veliku moć. Moć da mijenja vizuru grada i da kontrolira građevinske tvrtke i arhitektonske urede koji projektiraju ili izvode radove na određenim zdanjima.

Svoj put Novak je u zavodu počeo je kao inspektor a nakon toga bio je i zamjenik pročelnice. Jedan od njegovih prvih problema u radu bilo je oštećenje Meštrovićeva mozaika Seljaci, koji je oštećen postavljanjem skela na zaštićenom spomeniku kulture, kući Popović na Trgu bana Jelačića 4, 2009. godine.

Silvije Novak, povjesničar umjetnosti i arheolog, zbog propusta u postupanju s Meštrovićem mozaikom, suspendiran je. Tada se u javnosti pričalo kako će ubrzo dobiti i otkaz, no on je nakon toga unaprijeđen na mjesto pročelnika. U njegovom zavodu, kako pišu mediji, svi važni slučajevi su u rukama jednog građevinskog tehničara i dvije odabrane arhitektice.

Nakon toga njegov rad, po pisanju mnogi medija, pratilo je niz afera, od misterioznog premještanja spomenika Nikoli Tesli, do trošenja novca od spomeničkih renti. Naime grad je samostalno, tj. njegov zavod, određivao koje će se građevine naći na listi prioriteta ta obnovu za koju će se iskoristiti sredstva iz uplata spomeničke rente. Mnogi građani centra, tada su se žalili kako unatoč tome što redoviti rentu plaćaju, sredstva ne mogu iskoristi za prijeko potrebnu obnovu građevina. 

Novaka se svojevremeno prozivalo i zbog odobravanja postavljanja nadstrešnica na Cvjetnom trgu. Paladino je tada na svom Facebook profilu napisala kako je upravo Novak sporne radove odobrio u suradnji sa zamjenikom pročelnika Gradskog ureda za graditeljstvo.  Čak je i gradonačelnik Milan Bandić najavio kako će Novak biti kažnjen zbog postavljanja nadstrešnica, no to se zapravo nikad nije dogodilo. 

 

Po nalogu državnog odvjetništva građevinska inspekcija pokrenula je nadzor i nad radovima na Britanskom trgu 2016. godine koji su započeli prije nego je bila prikupljena sva potrebna dokumentacija

Najdugovječniji pročelnik, rođen 1951. godine, u mirovinu je mogao još prije dvije godine. Unatoč prozivanjima, suspenzijama, najavama mogućih kažnjavanja, radišni Novak čini se o mirovini ne razmišlja. I dok uživa u radu, u gradskoj upravi, uredu za upravljanje hitnim situacijama na čelu kojeg je Pavle Kalinić, zaposlio je svog sina Filipa. 

Posebno dramatičan odnos imao je sa svojom tadašnjom zamjenicom Zrinkom Paladino. Ona je tako u jednom intervju izjavila kako sa svojim tadašnjim šefom, nije imala nikakav odnos, te kako godinama nisu razgovarali.

Napisala je tada kako su oni osobe od povjerenja koje su osim Cvjetnog, hitno odradile i još neke projekte poput preuređenja Britanca. Osim zajedničke osobe koja je odobrila radove na Britancu i Cvjetnom, pa tako i oko Džamije, ove arhitektonske aktivnosti povezuje i arhitektica Stunić.

"Ta arhitektica radi apsolutno sve na isti način. Radila je i Britanac na isti način. Dozvoljeno joj je apsolutno sve. No mene više zanima zašto je izostala reakcija Ministarstva kulture i uprave za zaštitu kulturne baštine. Njih bi trebalo pitati kako se može dopustiti ovakva devastacija. Ja se ne sjećam kad je u Zagrebu ovako nešto napravljeno", kaže Paladino.

Tajnost rada pročelnika Novaka, na koju je ukazivala i dok je radila u njegovu uredu, način je njegovog poslovanja, smatra, što samo dodatno potvrđuje i slučaj radova na Džamiji. Jedina dokumentacija korištena u ovom slučaju bila je potvrda za uređenje javnih zelenih površina, kojoj je ranije ispisana i odbijenica.

Udara ga USKOK Bandićevo mutno carstvo: Kome je sve davao poslove

"Pročelnik Novak je na svoju ruku napisao pozitivno rješenje i to odobrio. A što je odobrio to samo on zna. No nedostaje ono što je ključno, dozvola za radove na rekonstrukciji kulturnog dobra koja je trebala imati niz dokumentacije i detaljne konzervatorske i restauratorske elaborate", naglašava Paladino.

Njihova suradnja nije bila dobra a tako je i završila. No čini se kako pročelnik Novak jako dobro surađuje s arhitekticom Stunić, kojoj povjerenje pokazuje i dodjelom novog i jako zahtjevnog projekta uređenja Trga žrtava fašizma. Bez poznatih elaborata koji bi zaštitili ovo vrijedno kulturno djelo.

Njegovi kritičari reći će kako time samo nastavlja svoj već poznati put odobrenja radova bez prikupljanja potrebe dokumentacije, koja se onda naknadno prikuplja.

"Britanac je isto bio rađen bez prateće dokumentacije, koju su naknadno ishodili pa se sve proglasilo legalnim. No međutim u uređenim društvima gdje se poštuju zakoni tako se ne postupa, svi snosimo odgovornost za svoje radnje", smatra Paladino.

Da je riječ o velikoj povredi poslovanja a i možda novoj aferi vezanoj uz pročelnika Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture ukazuju i drugi stručnjaci koji smatraju koji se slažu kako u ovakve radove nije trebalo krenuti bez potrebnih dozvola. Paladino pak smatra kako bi se ovakav čin trebao najoštrije osuditi, ali i kazniti.

"Ministarstvo kulture je trebalo, po ovim fotografijama koje su nam poznate, obustaviti radove i podnijeti kaznene prijave. Mislim da tu ima elemenata i za podnošenje kaznenih prijava za ovo što se sada radi. Međutim nije, a zašto nije trebalo bi pitati šefa inspekcije za zaštitu kulturnih dobara Hrvoja Koržineka, supruga ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek. Trebalo bi ga pitati zašto je izostala reakcija Ministarstva kulture", naglašava Paladino.

Posjeti Express