Zoki krši zakon i čeka svoju lovu iz Albanije

Grgo Jelavić/PIXSELL
I dalje nije jasno tko su klijenti Milanovićeve konzultantske tvrtke, iako je albanski premijer Edi Rama prvi put rekao nešto o ‘prijatelju Zoranu’
Vidi originalni članak

Tvrtka koju je bivši premijer Zoran Milanović osnovao u studenom 2016. s namjerom da se, nakon gubitka visokih političkih dužnosti, bavi konzultantskim poslom već se našla u formalnom kršenju zakona. Fina, naime, na popisu obveznika koji nisu ispunili obvezu propisanu člankom 30. Zakona o računovodstvu navodi i tvrtku Euroalba Advisory d.o.o., čiji je osnivač Zoran Milanović, a direktor Dinko Suton, bivši poslovni tajnik SDP-a u vrijeme kad je Milanović bio predsjednik te stranke.

Dok su obojica bili u SDP-u, ta stranka dvije godine zaredom nije na vrijeme predavala financijska izvješća, a sad se slično ponavlja i dok Milanović i Suton vode Milanovićevu privatnu tvrtku.

Probni baloni Zoka i Karamarko - grebatori ne odustaju

Članak zakona koji Milanovićeva tvrtka nije ispunila propisuje obvezu predavanja godišnjih financijskih izvještaja i druge dokumentacije Fini u svrhu javne objave. Euroalba Advisory upisana je u sudski registar 7. studenog 2016., ali bez obzira na to što nije postojala ili poslovala tijekom cijele kalendarske godine, zakon i Milanovićevu tvrtku obvezuje na predaju godišnjih financijskih izvještaja do 30. lipnja 2017. godine (što nije učinjeno) ili barem, do 30. travnja 2017., na predaju izjave o neaktivnosti za prethodnu godinu (što također, prema podacima Fine, nije učinjeno).

Predavanje financijskih izvještaja

Kontaktirali smo direktora Dinka Sutona i pitali ga zbog čega Euroalba Advisory nije ispunila zakonsku obvezu, što može biti kažnjeno novčanom kaznom od deset do sto tisuća kuna za tvrtku ili od pet do dvadeset tisuća kuna za odgovornu osobu.

Suton nam je otkrio još jedan zanimljiv podatak, dosad nepoznat široj javnosti: Milanovićeva tvrtka do 8. ožujka 2017., dakle prva četiri mjeseca “poslovanja”, uopće nije imala otvoren žiro-račun u banci. 

- Mi po zakonu nismo trebali raditi financijski izvještaj, po zakonu smo trebali predati izjavu o neaktivnosti ako smo kompletno registrirano društvo, što očigledno niste ako nemate žiro-račun, ne možete ni poslovati. Tvrtka nije bila do kraja kompletirana 2016. godine - kaže Dinko Suton. 

NESPRETNA AKCIJA Kako je propao plan o uhićenju Zorana Milanovića

Na pitanje zašto ipak do kraja travnja 2017. nije u Finu poslao izjavu o neaktivnosti za 2016., odgovara: “Nismo bili sigurni trebamo li to slati jer nismo imali ni žiro-račun otvoren”. 

No kako je onda Euroalba Advisory uopće isplaćivala plaće, jer od osnivanja do 24. studenog imala je direktora Zorana Milanovića (koji je do danas jedini osnivač društva), a od 24. studenog do 20. veljače 2017. imala je direktoricu Sunčicu Dedić?

Suton, direktor tvrtke od 20. veljače, kaže da Euroalba Advisory do otvaranja žiro-računa nije ni isplaćivala plaće jer bivša direktorica nije zapravo radila u Euroalba Advisoryju, nego “u drugoj tvrtki”. 

- Otkad je otvorila žiro-račun, tvrtka (Euroalba Advisory) normalno posluje, isplaćuje plaće i funkcionira - kaže Suton. 

Tko su klijenti?

Sunčica Dedić Batestin, prva direktorica Milanovićeve tvrtke Euroalba Advisory, inače je bila i Milanovićeva tajnica u vladi dok je on obnašao dužnost premijera. U Vladu je došla iz SDP-a. 

Dinko Suton je bio poslovni direktor SDP-a u vrijeme kad je ta stranka dvije godine zaredom propustila poslati nadležnim tijelima svoja financijska izvješća, ali danas kaže da nije on bio odgovorna osoba za to, nego šefica računovodstva SDP-a. Milanović je, inače, kao premijer znao u nekoliko navrata koristiti englesku uzrečicu “law of the land” u smislu da poštuje zakone uvijek i svugdje. Ovdje, kroz Euroalba Advisory, Fina kaže da - možda ipak ne. 

I dalje nije sasvim jasno tko su klijenti Milanovićeve konzultantske tvrtke, iako je albanski premijer Edi Rama prošloga tjedna u Tirani, odgovarajući na pitanje novinara Expressa o tome jesu li točne glasine da ga savjetuje tvrtka bivšeg hrvatskog premijera, prvi put rekao nešto o “prijatelju Zoranu”. 

Nastavak pročitajte na idućoj stranici.

Hrvatski mediji prenijeli su to iz druge ruke, prepisujući srpske, koji su pak prepisali albanske medije, čiji su novinari bili na konferenciji za novinare u vladi Albanije na kojoj je Rama odgovarao na pitanje. No iz prve ruke, Rama nije baš potvrdio da Albanija ima ikakav ugovor s tvrtkom Euroalba Advisory, nego je više ostavio dojam da između njega i Milanovića vlada veliko prijateljstvo, u kojem jedan drugog pitaju za savjete. Ne nužno u poslovnom, nego u prijateljskom smislu.

- Hrvatska je jednostavno sjajna, za nas je ona fantastičan primjer. A što se tiče Zorana, on je veliki prijatelj, pitao sam ga savjete dok je bio premijer i pitat ću ga za savjet kad god budem trebao. Toliko je dobar prema meni da nikad ne kasni u pružanju svojih savjeta - rekao je Rama.

Milanović mu je zabavan

Kasnije, kad smo neslužbeno razgovarali s drugim izvorima vrlo blisko upoznatim s europskim putom Albanije, čuli smo da, koliko im je poznato, nema nikakvog poslovnog ugovora o Milanovićevu savjetovanju Edija Rame ili albanske vlade. 

- Rami je Milanović zabavan i općenito ga zanima mnogo hrvatskih rješenja, ali ne znam da postoji ikakav biznis - kaže jedan izvor, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti. 

Pusta obećanja Saucha nije jedini: Zokijeva 'klika' imala je milijunske i seks afere

Nije tajna da su se, dok su obojica bili premijeri, Milanović i Rama našli na istoj valnoj duljini, ljudi koji poznaju obojicu kažu da su sličnih karaktera, a pripadaju i istoj političkoj obitelji europskih socijalista i demokrata. No to još ne znači da se Rama pobrinuo da Milanovićevoj konzultantskoj tvrtki dodijeli neki ugovor. Rama to nije potvrdio, iako je naše pitanje bilo imaju li ugovor o savjetovanju, a on je govorio o prijateljstvu i prijateljskim savjetima općenito. Ramina formulacija da je Milanović “toliko dobar da nikad ne kasni” u davanju svojih savjeta više ostavlja dojam da se Milanović nudi njemu, nego da Rama nudi posao Milanoviću. 

Razgovori i pregovori u tijeku

Ipak, moguće je da Milanovićeva tvrtka već ima ili očekuje neke prihode od poslova u Albaniji, makar i posredno. Prije nekoliko mjeseci Milanović je s Goranom Granićem iz Energetskog instituta “Hrvoje Požar” snimljen u zračnoj luci u Ljubljani na putu za Tiranu. Kako smo neslužbeno doznali prošloga tjedna u albanskoj vladi, premijer Edi Rama je tad zaista primio na razgovor Milanovića i Granića te se zaista razgovaralo o mogućnosti sklapanja poslovnog ugovora između Albanije i Instituta “Hrvoje Požar”. No iako traju pregovori, ugovor još nije sklopljen i posao još nije dodijeljen. Kako neslužbeno doznajemo, opis posla koji bi “Požar” radio u Albaniji tiče se restrukturiranja albanskog energetskog sektora, a u slučaju da se taj posao sklopi, veliki su izgledi da bi i Milanovićeva konzultantska tvrtka dobila proviziju za pomoć u spajanju dviju strana. No prema tvrdnjama upućenih izvora, to se još nije dogodilo. 

Sâm Zoran Milanović govori uokolo da mu je s privatnim biznisom konačno “krenulo”. Možda i jest, možda mu tek treba “krenuti”, ali barem, za razliku od prva četiri mjeseca u poduzetničkim vodama, njegova tvrtka ima žiro-račun, što je već nešto. Još da nauči ispunjavati zakonsku obvezu koja se tiče predaje financijskih izvještaja...

Posjeti Express