Turudićev bratić Vrlja pravi je ekspert za izbjegavanje zatvora

Davorin Visnjic/Pixsell
Mora odslužiti godinu dana zbog utaje poreza još iz 2007., no već pet puta je tražio odgodu zbog zdravstvenih problema. Miru Vrlji zastara nastupa 2028. godine. Još malo...
Vidi originalni članak

Miro Vrlja, bratić novoizabranog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, ponovno je tražio odgodu izvršenja zatvorske kazne, a sve zbog zdravstvenih razloga, potvrdili su nam to na Županijskom sudu u Zagrebu.

Vrlja mora odslužiti godinu dana zatvora zbog utaje poreza iz 2007. godine. Pravomoćna presuda donesena mu je tek 2022. godine, no od tada uspijeva odgađati odlazak u zatvor. Sudac izvršenja donio je prvo rješenje u prosincu 2022. godine i njime Vrlju upućuje da se javi u zagrebački Centar za dijagnostiku.

Nekoliko dana kasnije doneseno je novo rješenje kojom je izvršenje kazne zatvora odgođeno do 28. lipnja 2023. godine. Poslije toga odlazak u zatvor odgođen je još četiri puta, i to zbog “znatnog pogoršanja postojeće kronične bolesti, za čije liječenje nema uvjeta unutar zatvorskog suda”, otkrili su nam na Županijskom sudu u Zagrebu.

VRIJE U DORH-u Turudić osjeća moć i stišće obruč, traži krivca za debakl slučaja Agrokor

Treba reći i kako je u tijeku donošenje odluke o novoj Vrljinoj molbi za odgodu izvršenja kazne zatvora, kojom on traži odgodu također zbog zdravstvenih razloga.

- Sud je do sada donio odluke o ukupno pet podnesenih molbi osuđenika za odgodu izvršavanja kazne zatvora, s time da su sve odluke o odgodi izvršenja kazne zatvora zbog zdravstvenih razloga donesene nakon što je pribavljeno očitovanje Zatvorske bolnice u Zagrebu, dok je odluka o odgodi za potrebe skrbi o bolesnoj supruzi donesena nakon pribave mišljenja Centra za socijalni rad. U svim navedenim slučajevima pribavljena očitovanja, odnosno pribavljeno mišljenje uputili su na potrebu da se osuđeniku odobri odgoda izvršavanja zatvorske kazne - rekli su na Županijskom sudu u Zagrebu.

Inače, izvršenje zatvorske kazne od godine dana zastarijeva nakon proteka šest godina od pravomoćnosti presude. U Vrljinu slučaju, dakle, 2028. godine.

Kontaktirali smo i jednog od Vrljinih branjenika, odvjetnika Ivana Stanića, koji nam nije htio reći o kakvoj je bolesti njegova klijenta je riječ.

- Ja sam vam malo odsutan radi godišnjeg, a moram se, osim toga, čuti s klijentom oko davanja bilo kakvih izjava tako da vam ništa konkretno ne mogu reći - kratko nam je rekao. Odgovor smo ipak dobili na Sudu.

- Osuđeniku je izvršavanje kazne zatvora odgođeno jer je 11. travnja 2024. bio na neurokirurškoj operaciji. Na kontroli koju je obavio 13. svibnja 2024. preporučeni su mu mirovanje, kontrola i stacionarna fizikalna rehabilitacija u toplicama. U molbi osuđenika, o kojoj još nije donijeta odluka, osuđenik odgodu moli zbog stacionarne fizikalne rehabilitacije u toplicama, koju će obavljati tijekom srpnja 2024., te pregleda specijalista neurokirurga, na koji je naručen krajem kolovoza 2024 - rekli su.

POZADINA TAJNOG SUSRETA Kad je Milanović krenuo u bombardiranje Turudića, ostvarena je veza s Linićem

Inače, Županijski sud u Zagrebu u lipnju ove godine donio je rješenje kojim upravo odvjetnik Stanić i njegov kolega Nikola Mandić, Vrljini branitelji, moraju nadoknaditi troškove odgode rasprave u iznosu od 200 eura, i to u predmetu u kojem zastupaju upravo Miru Vrlju.

- S obzirom na to da su branitelji optuženika (Miro Vrlja) odvjetnici Ivan Stanić i Nikola Mandić 14. svibnja 2024. znali za termin održavanja rasprave 10. lipnja 2024., kao i da su za razloge zbog kojih ne postoji mogućnost da se rasprava održi 10. lipnja 2024. znali prethodno, već 27. svibnja 2024., obzirom je na temelju istih odgođeno izvršavanje kazne zatvora optuženiku u drugom predmetu, a o čemu nisu obavijestili sud na vrijeme, odgoda današnje rasprave na koju je uz zastupnicu optužbe pristupila i svjedokinja, po ocjeni ovoga suda, pada na teret branitelja optuženika - stoji u rješenju koje potpisuje Sanja Nola.

Inače, upravo odvjetnik Stanić i Mandić zastupali su Vrljina bratića, sad glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića u predmetu iz 2019. godine na Općinskom sudu u Virovitici. Pitali smo Stanića zastupaju li oni inače Turudića, na što nam on nije htio dati odgovor.

- Kakva su to pitanja? Čiji ste vi novinar? To su pitanja koja nemaju smisla - rekao nam je odvjetnik Stanić pa nas pitao zašto mi mislimo da ga možemo nazvati u 8 ujutro i to pitati.

Inače, Ivan Turudić se našao u problemu zbog bratića Vrlje kad je tijekom ispitivanja kandidata za glavnog državnog odvjetnika zastupnica Sandra Benić pred Odborom od njega tražila da se razjasni je li se iz predmeta svog bratiće Mire Vrlje optuženog za kaznena djela zloupotrebe položaja izuzeo tek nakon 200 dana, kao što je svojedobno, 2015., pisao tjednik Nacional, ili nakon mjesec, najviše mjesec i pol, kako je Turudić tvrdio u travnju 2023. u HTV-ovoj emisiji.

Kasnije je Jutarnji list dobio službeni odgovor Županijskog suda u Zagrebu koji je potvrdio da je Turudić lagao pred Odborom za pravosuđe. Iz odgovora zagrebačkog Županijskog suda vidljivo je da se Turudić iz predmeta bratića Mire Vrlje izuzeo 206 dana (gotovo sedam mjeseci) od dodjele spisa, a ne kako je pred Odborom tvrdio - mjesec i pol dana od dodjele. Početkom 2015. je Miri Vrlji potvrđena optužnica za izvlačenje 2,9 milijuna kuna iz vlastite tvrtke i utaju poreza od 1,47 milijuna kuna. Za suđenje je nadležan Županijski sud u Zagrebu i automatskom dodjelom Vrljin je predmet dodijeljen sucu i predsjedniku tog suda, njegovu bratiću Ivanu Turudiću. Turudić je pred Odborom objašnjavao da mu je bratićev predmet dodijeljen automatizmom, a on se iz njega izuzeo mjesec i pol dana od dodjele, odmah po povratku s bolovanja na kojem je bio zbog operacije koljena.

 

Posjeti Express