Kuba došla do revolucionarnog otkrića, sad ga hoće i Amerikanci
20. travnja, tijekom posjeta njujorškog guvernera Andrewa Cuomoa Kubi, dogovoren je sporazum između Roswell Park instituta za karcinom iz New Yorka i Centra za molekularnu imunologiju iz Havane. Kuba je potpisala da će SAD-u dati tajni recept za lijek Cimavax.
Climavax ne sprječava rak pluća, ali zaustavlja širenje bolesti tako što napada bjelančevine uključene u rast raka. Zahvaljujući ovoj transformaciji, uznapredovali rak bi se mogao pretvoriti u kroničnu, izlječivu bolest umjesto u fatalnu.
Ovaj lijek je prvi takve vrste, a da je riječ o stvarno značajnoj inovaciji dovoljno govori podatak da bi se ekonomska velesila poput SAD-a mogla okrenuti svojem zakletom neprijatelju za pomoć.
Kubina prednost pred SAD-om sastoji se u tome što ona učinkovito preraspoređuje svoje resurse, bar kad je zdravstvo u pitanju. Država je naime investirala prilične svote u biotehnologiju od 1980-ih godina, kad su osnovali Biološku frontu za precizna istraživanja imunologije. Unatoč desetljećima koja su pratile ekonomske sanacije, Fidel i Raul Castro su biotehnologiju i zdravstvena istraživanja, pogotovo u preventivnoj medicini, učinili prioriotetima.
Kuba se usredotočila na istraživanja koja su se ticala prevencije bolesti uz pomoć razvoja cjepiva, što rezultira manjim troškovima. A dok se američka farmaceutska industrija fokusirala na investiranje milijuna dolara u razvoj lijekova koji će olakšati simptome HIV-a, umjesto da otkrije i izliječi uzročnike virusa, Kuba navodno od 2012. godine provodi klinička istraživanja kojima testira svoja cjepiva protiv HIV-a.
Iako Kuba troši puno manje na zdravstveno osiguranje (603 dolara po stanovniku između 2010. i 2014. godine, za razliku od 9.146 dolara koliko je potrošio SAD), imaju jednu od najmanjim stopa smrtnosti novorođenčadi u svijetu, te je prosječna životna dob 79.
Fidel Castro je s bivšim venezuelanskim predsjednikom Hugom Chavezom 2004. godine pokrenuo zdravstveni program Operation Miracle koji je do danas osigurao zdravstvenu njegu za oči i 'povratio' vid 3.4 milijuna ljudi diljem Latinske Amerike, piše Mic.