Beatlesi bez jedne kazne nikada ne bi bili zvijezde

YouTube
Iako se bend raspao prije 48 godina, i danas se vjeruje nekim pričama koje su dokazane laži
Vidi originalni članak

Snimili su neke od najvećih svjetskih evergreena i smatra se da se o njima uglavnom zna sve. Snimljeni su kilometri dokumentarnih i igranih filmova, ispisane biografije i autobiografije, objavljeni milijuni tekstova i intervjua sa slavnom četvorkom iz Liverpoola. Možda baš zbog toga stvarao se oko njih mit, pa tako i danas o njima kruže neke priče koje nemaju veze s istinom, piše The Washington Post.   

Mit prvi

Beatlesi su najviše voljeli nositi kožu i traper

John Lennon ispričao je za magazin 'Melody Makeru' 1970. godine kako ih je menadžer Brian Epstein htio odjenuti u uredna odijela i košulje, a s njim se složio i Paul McCartney. No John i George su se pobunili. Kasnije je Lennon priznao u magazinu 'The Rolling Stone"  da žali što su se prodali i odustali od kože i trapera. No, drugi Beatlesi, pa čak i sam Lennon poslije su pričali drugačije. 

"Kasnije smo se ipak vratili traperu, koži i dugoj kosi, pa smo izgledali kao huligani. Ipak, kad smo počeli zarađivati prvi ozbiljniji novac, rado smo nosili odijela da bi mogli dobiti više koncerata. 

"Kad bi krenuli po dvoranama na jugu Engleske, ako nismo imali odijela, shvatili smo da neće biti ni posla. Izvan Liverpoola to nije bilo 'in'.  Voljeli smo kožu i traperice, ali smo voljeli nositi i dobra odijela. Uostalom - nosili bi bilo što ako nam netko to plati". 

Mit drugi

Ringo Starr je bio loš bubnjar

Možda zato što se pridružio Beatlesima neposredno prije nego što su se vinuli u zvijezde. Možda i zato jer nikad nije bio karizmatični virtuoz poput Gingera Bakera iz grupe 'Cream' ili Johna Bonhama iz 'Led Zeppelina' Ringa se stalno tretiralo kao bubnjara koji je to postao pukom srećom, kao što je to napisao novinar 'Telegrapha' 2005. godine.  Rasprave o Starrovom bubnjanju često uključuju citat pripisan Lennonu, koji je navodno rekao: "Ringo nije bio najbolji bubnjar na svijetu. Nije bio ni najbolji bubnjar u Beatlesima."

No, onda je Mark Lewisohn, autor knjige "Tune In", otkrio  da ovaj citat uopće ne pripada Lennonu, nego britanskom komičaru Jasperu Carrottu koji je to izgovorio 1983. Ono što je Lennon rekao, u jednom od njegovih posljednjih intervjua, je: "Ringo je prokleto dobar bubnjar!", te je podsjetio da je Starr, prije no što je došao u 'Beatlese' bio profesionalac koji je svirao u jednom od najbolji liverpulskih bendova dok su svi oni još bili početnici. McCartney je 2016. godine rekao "Rolling Stoneu" kako Starr ima osjećaj za ritam kakav nitko drugi nema. 

Kada je Starr uvršten u Rock and Roll Hall of Fame, 2015. godine, nekoliko rock glazbenika - među kojima su Dave Grohl, Taylor Hawkins, Questlove, Tré Cool, Max Weinberg i Chad Smith - napravili su video u kojem su pohvalili Starrove vrline i rekli za njega da je vrlo inventivni bubnjar koji je pridonio glazbenoj kvaliteti Beatlesa. 

Mit treći

Producent George Martin odmah je prepoznao njihov talent

To da je Martin odmah potpisao ugovor s Beatlesima, nakon što su ih svi drugi londnski producetni odbili je također legenda koja se temelji na Martinovoj i Epsteinovoj priči. Kad je Epstein došao u Martinov ured sa snimkama nekih pjesma, Martin, prema onom što je napisao u biografiji 'Playback' iz 2002., nije bio odmah impresioniran, ali je bio 'impresioniran jer je čuo da je to nešto drugačije i intrigirao ga je neobičan zvuk koji ga je intrigirao'. 

Epstein u autobiografiji 'A Cellarful of Noise' napisao je da mu je Martin rekao:"Znam vrlo malo o bendu, ali Briane, siguran sam da imaš nešto jako dobro". 

No, Kim Bennett, koji je radio za EMI, tvrdi da je Martin odbio Epsteina, koji je pjesme ponudio Sidu Comanu, Bennetovom šefu. Colman je htio objaviti neke od pjesama koje su napisali Lennon-McCartney, ali htio je da prije toga objave ploču. Zato je Colman pokušao zainteresirati EMI-jeve producente ali bez većeg uspjeha. Ipak je uspio nagovoriti EMI-jevog direktora Lena Wooda da ih preuzme, iako je Martin užasno iznervirao Wooda i pregovorima i spoznajom da je Martin u vezi s Woodovom tajnicom. 

Ron Richards, Martinov asistent u to vrijeme i Norman Smith, njegov glavni inženjer, potvrdili su ovu verziju priče. 

Mit četvrti

Yoko Ono je razlog raspada Beatlesa

"Yoko Ono zna što vjerojatno mislite", rečenica je kojom počinje tekst o umjetničkoj izložbi Lennonove udovice koju je otvorila 2014. na Floridi. "Ona zna da ju svi krive za raspad Beatlesa". Ipak, nacionalna udruga glazbenih izdavača dodijelila joj je nagradu skladatelja za pjesmu 'Imagine' jer je Lennon i sam tvrdio da mu je Yoko Ono dala ideju za ovaj evergreen. Ali ni to nije umanjilo optužbe da je ona razlog razdora među članovima.  

Lennonova ovisnost o Yoko Ono tijekom posljednjih 16 mjeseci provedenih u bendu, naročito činjenica da ju je stalno dovodio sa sobom na sve probe i na snimanja u studiju, doista su mogle iritirati ostale članove. To je otišlo tako daleko da, kad se jednom Yoko razboljela, Lennon joj je u studio donio krevet.

Sve to je sigurno pridonijelo napetostima među članovima koja je već i prije toga bila pred raspadom. No preduvjeti za raspad bili su već i prije toga stovreni. Jedan je bilo Harrisonovo nezadovoljstvo što su ignorirali njegove pjesme, bend se nije mogao dogovoriti ni s odabirom mjesta na kojem će se održati koncert za potrebe snimanja filma 'Let It Be', a na to su se nadovezala i neslaganja oko poslovanja benda. 

"Ona sigurno nije bila razlog raspada", izjavio je McCartney u intervjuu Davidu Frostu na 'Al Jazeeri' 2012. godine. Prije dvije godine na BBC-u ponovio je da su se raspali zbog poslovnih razmirica. Naime, Harrison i Lennon su željeli angažirati američkog menadžera Allena Kleina, dok je McCartney želio svoje odvjetnike Leea i Johna Eastmana. 

Mit peti

Album 'Abbey Road' nazvan je po imenu studija u kojem je snimljen

"Smatramo to velikim komplimentom da su Beatlesi svoj posljednji album nazvali prema našem studiu u kojem su ga snimili", rekao je Ken Townsend , bivši generalni direktor EMI-jevog Abbey Road Studios u monografiji o ovom slavnom studiju. Slično je napisao i Alistair lawrence u još jednoj knjizi posvećenoj ovom kultnom mjestu. No, priča je sasvim drugačija.

Izvorno, LP se trebao zvati 'Everest', prema cigaretama koje je pušio Geoff Emerick, tonski inžinjer koji je radio u studiju. John Kurlander, drugi inžinjer koji je radio na tom albumu, rekao je da su Beatlesi već unaprijed znali da je to njihov zadnji album, a ovim imenom htjeli su poručiti da su dosegnuli najviši vrh i da slijedi silazak.  

Bend je čak pristao popeti se na Mount Everest da bi snimili fotografiju za omot, ali kako se bližio kraj studijskog snimanja, shvatili su da ipak nije vrijedno tolikog truda. 

Emerick se prisjeća da je Ringo Starr predložio da jednostavno izađu na ulicu ispred studia i obave to snimanje. McCartney je izradio skicu omota, a za to su naručili fotografa Iana Macmillana, što ej i učinio 8. kolovoza 1969. Beatlesi su na fotografiji prelazili preko zebre na Abbey Roadu. EMI je svoj studio nazvao Abbey Road tek godinu dana kasnije da bi kapitalizirao veliki uspjeh albuma. 

Posjeti Express