Sudbina 6 parova u rukama svete Margarete, možda ima prste i u fast food biznisu...
Novi roman Ante Tomića, "Nada", koji je izdala izdavačka kuća Hena, uvodi čitatelja u priču o malom dalmatinskome mjestu i njegovim stanovnicima koji prihvaćaju sve koji su se tamo našli, pa čak i gay turiste koji imaju svoju plažu, počinje tekst o ovom djelu Laura Šiprak u Bestbooku. Novu je Tomićevu knjigu žiri nagrade Fric uvrstio u TOP 13 naslova koji konkuriraju za to priznanje, a upravo na dalmatinskoj plaži počinje priča junaka romana koji zna recept za ćevape, odnosno kebabe iz Alepa.
“Tomić, koji živi u Splitu i piše za novine, na 172 stranice priča životne priče šest parova čiju će sudbinu u svoje ruke uzeti sveta Margareta, zaštitnica malog otočnog mjesta, čija su čuda u domeni plodnosti. A možda ima i prste u fast food biznisu. (..) U otočnom svijetu koji je Tomić stvorio isprepliću se šarm malog dalmatinskog mjesta i želja za preživljavanjem lokalaca, pa tako policijski načelnik radi još pet poslova sa strane, od kojih je jedan pečenje ćevapa. Upravo iznad tog roštilja dogodit će se ljubav između dvoje mladih, dok na ulici prolazi svečana procesija u čast svete Margarete", pisala je o djelu Laura Šiprak.
Ante Tomić (Split, 22. travnja 1970.), hrvatski romanopisac, pripovjedač, kolumnist i feljtonist, komediograf i filmski scenarist. Nakon nekoliko godina novinarstva opredijelio se gotovo isključivo za satiru u raznim medijskim i umjetničkim formama. Kao pisac prvi put objavljuje u časopisu Torpedo, u kojem je poslije bio član uredništva. Prvu zbirku priča, "Zaboravio sam gdje sam parkirao", objavljuje 1997., a njezino prošireno izdanje 2001. godine. Njegov roman prvijenac, "Što je muškarac bez brkova", izlazi 2000. godine. Roman je postigao velik uspjeh. Do sada je imao sedam izdanja. Godine 2001. objavljuje knjigu feljtona "Smotra folklora". S Ivicom Ivaniševićem napisao je dramu "Krovna udruga". U adaptaciji Aide Bukvić zagrebački je HNK uprizorio roman "Što je muškarac bez brkova". Predstava je na Marulićevim danima 2002. godine osvojila nagradu za najbolju predstavu u cjelini. Godine 2003. izdaje roman "Ništa nas ne smije iznenaditi", potom 2004. godine knjigu feljtona "Klasa optimist", a 2005. godine roman "Ljubav, struja, voda i telefon".
Tomić radi kao novinar za Jutarnji list. Istodobno piše tjednu kolumnu Vlaška posla za Slobodnu Dalmaciju. Dobitnik je nagrade Hrvatskog novinarskog društva za najbolju reportažu (1996.) i kolumnu (2005).
Književnu nagradu Fric utemeljili su 24sata i tjednik Express, a dodijelit će je osmi put pod pokroviteljstvom Barcaffea, sredinom prosinca u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Za nagradu Fric konkurirale su knjige fikcijske proze napisane na hrvatskom, bosanskom, srpskom ili crnogorskom jeziku, ali premijerno objavljene u Hrvatskoj. Jedan autor/ica osvojit će nagradu koja donosi mobilnu skulpturu i 10.000 eura (neto). Na manifestaciji Sa(n)jam knjige u Puli javnosti će biti predočeni rezultati glasanja za uži izbor, a potom će odabrati pobjednicu ili pobjednika.
Do sada su dobitnici nagrade Fric bili, redom: za sezonu 2016/17. Damir Karakaš za roman "Sjećanje šume", 2017/18. Jurica Pavičić za roman "Crvena voda", 2018/19. Darko Cvijetić za roman "Schindlerov lift", 2019/20. Marko Gregur za roman "Vošicki", 2020/21. Damir Uzunović za roman "Ja sam", 2021/22. Miljenko Jergović za zbirku priča "Trojica za Kartal" i Ivana Šojat 2022/23. za roman "Sama"