Glumica klonirala psića jer bez njega ne može živjeti
Barbra Streisand priznala je da je, nakon svoje omiljene kujice, pasmine tulearski pas, imala dva njezina klona. Njezina draga Samantha prošle je godine uginula.
Odmah nakon što je to priznala slavna američka pjevačica i glumica, javila se i njezina kolegica, modna dizajnerica Diane von Furstenburg, koja je također potvrdila da je prije dvije godine klonirala svog psa.
Iako je kloniranje kućnih ljubimaca ilegalno u nekim zemljama - uključujući i Veliku Britaniju - čini se da je riječ o novom trendu. Naravno, prvi su to počeli raditi Amerikanci i tamo postoji specijalizirana tvrtka koja se bavi ovim unosnim poslom.
Pa kako se dakle, kloniraju kućni ljubimci i što vam je za to potrebno?
Naravno - prvo vam je potreban novac. Točnije - jako mnogo novca. Američka tvrtka Viagen, tržišni lider, naplaćuje 50.000 dolara za kloniranje psa i 25.000 dolara za kloniranje mačke.
Daju i garanciju. Kažu da klonirane životinje izgledaju kao jednojajčani blizanac uginulom originalu.
Za 1.600 dolara možete pohraniti u banku zamrznuto tkivo svog ljubimca i tako ga genetički sačuvati.
Zatim, zainteresirani za kloniranje trebaju naravno i veterinara. Kloniranje zahtijeva biopsiju za ekstrakciju tkiva od originalnog ljubimca.
U slučaju Barbre Streisand, stanice su bile izuzete iz Samanthinih usta i s trbuha.
Ako ljubimac umre prije izuzimanja tkiva još uvijek ga je moguće klonirati. Ali važna je brzina.
Jedan bračni par ispričao je da su se doista natrčali kako bi našli što prije potrebne instrumente da sami izdvoje s uginulog ljubimca komadiće uzoraka, zamrznuli ih i zatim sjednu u avion za Seoul ne bi li stigli do veterinara na vrijeme.
Čini se da je sudbina kloniranih životinja da imaju glupa imena. Dolly - prva klonirana ovca zvuči kao da je riječ o dječjoj lutki.Prva klonirana mačka dobila je ime CC (Carbon Copy).
Potomka psa Winnieja, prvog britanskog kloniranog psa, nazvali su Mini Winnie. Kako je pas ili mačka značilo izraziti svoju individualnost?
Udruge za zaštitu životinja ozbiljno su zabrinute 'zbog etičkog i socijalnog pitanja oko primjene tehnologije kloniranja životinja'.
- Preporučujemo svima koji žele novog ljubimca kao člana svoje obitelji, neka radije udome jednu od tisuća napuštenih životinja, oglasili su se iz Udruge RSPCA - najveće britanske udruge za zaštitu životinja, piše theguardian.com