Nesretna vjenčanja imperija: Od Wallis do Diane

News Syndication/PIXSELL
Iako nisu opstale u ulogama princeza, a i vjenčanja su im bila različita, Wallis i Diana su, svaka na svoj način, reformirale monarhiju
Vidi originalni članak

Vjenčanje jednih bilo je "događaj stoljeća" , dok se drugi par ženio u u egzilu, jedni su potrošili 34 milijuna dolara, a drugima su, navodno, prijatelji posuđivali novac. No i jedni i drugi su formirali lice današnje britanske monarhije, brakovi im nisu bili sretni (iako je jedan čak i opstao), a mahnito su ih pratili i mediji.

Diana i Charles s jedne strane, te Wallis i Edward VIII s druge čak su i obiteljski povezani. Šest mjeseci prije no što je Edward oženio Wallis radi svoje ljubavi abdicirao je te prijestolje prepustio mlađem bratu, Georgeu VI, čija je kći današnja kraljica Elizabeta II, a njezin je pak sin, i prijestolonasljednik, upravo Charles.

Smrt morčića Nestaje li slavna hrvatska tradicija zbog Harryja i Meghan?

Charles i Diana bili su dio bajke koja je fascinirala čak i mnoge koji su se, ideološki, protivili ideji monarhije i plemstva. Charles je svoje dvadesete proveo nižući afere koje se čak nije niti trudio pretjerano sakriti. Slušao je savjet svoj pra-strica, Lord Mountbattena koji mu je rekao neka se "do braka iživi". A brak je, posebno monarhiji, važna institucija, gotovo neraskidiva. I zato je, kada je u svojim tridesetima počeo pretraživati kraljevstvo, Charlesu i njegovoj obitelji bilo izrazito važno kakvu će djevojku pronaći. 

Njegovim vezama i aferama usprkos, tražila se, naravno, djevica. Pametna, lijepa, skromna, pristojna i plave krvi, činilo se da će u svijetu kojeg je odavno zahvatio val feminizma biti teško pronaći modernu Pepeljugu. No, Windsori su to sve pronašli u Diani Spencer. Jedva dvadesetogodišnja pomoćnica tete u vrtiću nije imala nikakvih iskustava s muškarcima, bila je gotovo "plavije" krvi od Charlesa (svoje pretke prati do 15. stoljeća, a u rodu je i s Winstonom Churchillom), i pri tome prekrasna i šarmantna.

Da bi, kako Vanity Fair piše, Pepeljuga priča bila još bolja, Charles je godinama prije hodao s njezinom sestrom Sarah, a Diana je, da se nauči vrijednost novca, tri godine za minimalan džeparac čistila odaje starije sestre. 

Wallis je, pak, bila nešto sasvim drugo. Amerikanka Wallis Simpson, rođena 1986. u Pennsylvaniji budućeg je kralja upoznala kao odrasla žena koja je u to doba bila u svom drugom braku. Sa svojom burnom prošlosti, brojnim aferama i čestim psovanjem nije niti dolazila u obzir da bude buduća kraljica. Kralju je zabranjen brak sa ženom koja nije Britanka, ne pripada protestantima (Crkva Engleske), te je, kao u ovom slučaju, razvedena.

TROŠKOVNIK Cjenik kraljevskog vjenčanja: Vjenčanica, torta, hrana...

Obitelj je Edwardu, kojega su u familiji zvali David, govorila da mora prekinuti vezu, a kada je 1936. postao kralj rečeno mu je, najozbiljnije, da je vrijeme da počne "tražiti suprugu".

Edwardov otac, kralj George V, navodno je oduvijek htio da titula kralja ne ode Edwardu već mlađem bratu Albertu i njegovoj kćeri Lilibeth - današnjoj kraljici Elizabeti II, pa su Edwardovu abdikaciju neki doživjeli kao prst sudbine. U siječnju 1936. godine preminuo je George V, a Edward je postao kralj, no na toj se poziciji zadržao niti 11 mjeseci.

U posljednjem očajničkom pokušaju da zadrži najbolje od oba svijeta Edward je molio premijera da sklopi morganatski brak sa Simpson - brak nejednakih po tituli tijekom kojeg ona, formalno, neće postati kraljica niti će njihova eventualna djeca naslijediti titule. Molba je odbijena, a on je napravio je nezamislivo. Umjesto žene, on se odrekao krune koja je sletjela u krilo njegovom nepripremljenom mlađem bratu, Charlesovom djedu.

NEMA MILOSTI Osveta za Dianu: Na Harryjevom vjenčanju bit će jedan novinar

U ime ljubavi prema Wallis Simpson kralj Edward VIII abdicirao je 11. prosinca 1936. godine uz riječi "shvatio sam da je nemoguće nositi težak teret odgovornosti i obavljati moje kraljevske dužnosti bez ljubavi i pomoći žene koju volim".

Vjenčanja parova su, baš kao i njihove sudbine, bila potpuno različita, iako je zajedničko to da se niti mladenci niti gosti kasnije nisu mogli dogovoriti oko toga je li im je to bio najljepši, ili najgori dan života.

Diana je u kasnijim intervjuima (posebno kada je razvod bio finaliziran) tvrdila kako nije "imala pojma što radi, a osjećala se kao janje koje ide na klanje", no dio gostiju kaže kako su princeza i princ bili iskreno sretni, plakali su od sreće i uživali u svakom trenutku.

"Iskreno ti mogu reći da sam nekoliko puta skoro zaplakao od dragosti", napisao je prijatelju Charles, koji u tom trenutku nije shvaćao da je Diana tvrđi orah i kompliciranija djevojka no što se činilo. Medeni je mjesec, navodno, bio period otrežnjenja, kada je Diana shvatila da se udala za muškarca koji pola dana čita (i onda samo o tome želi i pričati), a navečer ugošćuje političare i umjetnike. Na nju nije uopće obraćao pažnju.

Naime, dok je Wallis prije braka sa Edwardom provela godine, Diana je Charlesa, rekla je jednom, prije svadbe vidjela ravno 13 puta.

No, iako je možda bila mlada i neiskusna, točno je znala što želi od vjenčanja koje je pratilo preko 750 milijuna gledatelja. Za kreatore haljine odabrala je relativno nepoznate Davida i Elizabeth Emanuela, čije je haljine voljela Bianca Jagger. 

Tajni signali Kraljičin šifrarnik: Čuvajte se kad vrti prsten

"Znala je točno što želi. Od volumena haljine koji će jedva stati u automobil, preko pufastih rukava i beskrajnih metara svile, dijamantne potkove za sreću na remenu, antikne čipke s biserima, pa sve do toga da je htjela najdulji šlep u povijesti monarhije", kažu dizajneri čiji je atelje bio pod opsadom. U smeće su morali bacati lažne nacrte, a prave ili paliti ili skrivati u dvostrukom sefu, a palača im je platila i dodatne zaštitare. 

Diana je na petama cipelica imala izvezena slova D i C, a šlapice i cipele bile su ukrašene tisućama perlica i dijamantića. U slučaju da kiši napravljen je i poseban kišobran ukrašen perlama. Bilo je to ostvarenje svih njenih snova i fantazija o haljini dostojnoj princeze.

Nastavak na sljedećoj stranici...

No, bračni par dizajnera (koji se u međuvremenu rastao) potvrdili su kako je Diana rapidno mršavjela, pa je tako napravljeno čak pet različitih korzeta, a Dianu su na kraju morali "ušiti" u haljinu jer se toliko smanjila. Pojeo ju je, kažu, stres.

Dok je, iz današnje perspektive pomalo kičasta i pretjerana haljina bila san plavokose i plavooke Diane, visoka i vitka brineta Wallis za nekadašnjeg se kralja udala u relativno jednostavnoj haljini nebesko plave boje koja se danas i zove "Wallis" plava. Haljinu je dizajnirao brend Mainbocher, a danas je izložena u njujorškom Metropolitanu. Sve je na Wallis bilo te nijanse plave boje kako bi se istaknule njezine oči, a na vrat je stavila veliki safirno-dijamantni broš.

NESRETAN BRAK Wallis je prezirala Edwarda VIII jer ju nije učinio kraljicom

Dok su se Diana i Charles ženili u katedrali sv. Pavla, koju su radi veličine i ljepote odabrali prije no tradicionalan Westminster Abbey, Wallis i Edward oženili su se u knjižnici francuskog dvorca Château de Candé. Gostiju je bilo manje od 20, nitko iz obitelji mladoženje, profesionalni fotograf također nije bio tamo pa su fotografirali gosti, a Edward se do kraja nadao da će njegov brat, s kojim je prije abdikacije bio jako blizak, ipak doći na svadbu. Na medeni mjesec su, vrlo nesmotreno, otišli u nacističku Njemačku.

Wallis i Edward bili su nevjerojatno nervozni, valjda su bili svjesni da će im riječ "uzimam" promijenit život do kraja. On je zavjete rekao visokim, gotovo ženskim, paničnim glasom, a dok je Wallis na prst stavljao burmu, prema kraljevskoj tradiciji napravljenoj od velškog zlata, oboma su im se tresle ruke.

Diana, koja je kasnije tvrdila da joj je vjenčanje bio najtužniji dan u životu, tada je rekla "da je bilo prekrasno" kao i da su joj dok je hodala prema oltaru "tako klecala koljena da se bojala da će cijela Engleska čuti". Charles i Diana bili su prvi kraljevski par koji je iz zavjeta izbacio frazu "i slušati ću ga" kojeg je Diana trebala reći Charlesu. Iako su se zaboravili poljubiti u crkvi, to su javno nadoknadili, na sreću naroda, na balkonu Buckinghamske palače.

No, dok je Edward obožavao Wallis i samo Wallis, u katedrali sv. Pavla je tijekom obreda sjedila i žena koju je Diana mrzila, a koja je nakon njezine smrti postala i Charlesova druga supruga. Camilla Parker-Bowles je, da su svi u kraljevskoj obitelji bili pametni i manje konzervativni, žena koju je Charles htio (i trebao) oženiti. Problem je što je Camilla već bila u braku.

Charles je s njom imao dugu aferu, a Diana je bila slomljenog srca već kad je prije vjenčanja pronašla narukvicu koju je Charles dao napraviti za Camillu, te ugravirati poruku. 

OTKRIVENA TAJNA Velika laž Charlesa i Diane: Što je čudno na ovoj fotki?

Dok je hodala prema Charlesu, kažu Dianini biografi, bila je itekako svjesna gdje Camilla sjedi, i posebno se pobrinula da, iako je pozvana u crkvu, ne bude pozvana i na kasniju večeru. Diana je rukom na haljini sakrivala mrlju gdje je prije ulaska u crkvu razlila svoj najdraži parfem, Quelques Fleurs, a od nervoze je Charlesu zabunom preokrenula redoslijed imena, dok je on isto "fulao" neke zavjete.

To je, kažu mnogi, trebao biti znak nadolazeće katastrofe. Iako je brak rezultirao sinovima koje su oboje obožavali, Williamom i Harryjem, nije bio sretan. Wallis i Edward, navodno na njegovu žalost, nikada nisu imali djece.

Dianu je pak kroz brak pratila bulimija, pokušaji samoubojstva, depresija i brojni ljubavnici. Nakon sedam godina braka, iako stvari evidentno nisu funkcionirale pa se par čak i "razdvojio", najavljen je razvod, instrument u kojeg "monarhija nije vjerovala". Vjenčanje iz bajke nije urodilo istim takvim brakom, nacija je bila slomljena, a monarhija opet poljuljana. Uslijedili su neugodni televizijski intervjui gdje su oba bivša supružnika "iznosila prljavi veš" kako bi dobili simpatije javnosti. Većina je bila na strani "princeze srca" dok je Charles za njih bio član arhaične i tvrde obitelji koja je uništila Dianu, dok je on cijelo vrijeme volio drugu ženu.

Samo godinu dana kasnije Diana je poginula, a stvari su se dodatno pogoršale. Kraljici se zamjeralo što nije odmah došla iz Balmorala i ukazala se narodu da s njima "podijeli bol", i što nisu odmah spuštene zastave na pola koplja. Iako Diana možda više nije bila Charlesova supruga, formalno je ostala članica kraljevske obitelji i uvjerljivo najpopularnija osoba monarhije.

"Iako je brak Wallis i Edwarda izdržao do kraja do je više bila svojevrsna tamnica iz koje oboje nisu imali izlaza. Edward je Wallis obožavao do kraja života, bio je siguran da je pronašao jedinu ženu s kojom želi biti, iako nikome nije bilo jasno zašto. Wallis je, s druge strane, entuzijazam pao čim je shvatila da nema šanse da postane kraljica. Brak, koji je trajao 35 godina, nije bio sretan. Dapače, bio je mizeran", tvrdi biograf Andrew Morton.

Na dvoru Stroga pravila kraljevskih vjenčanja za Harryja i Meghan

Šezdesetih je Edward ponovno pitao, ovaj puta kraljicu Elizabetu II, može li se vratiti te može li Wallis biti dodijeljena neka titula, no Elizabeta je odbila. Preminuo je 1972. godine, a supruga, kažu, nije bila uz njega. Wallis je pak živjela još 14 godina zaboravljena i sama, a starost je provela boreći se s demencijom.

Kraljevska je obitelj na kraju dozvolila da se bračni par zajedno pokopa na obiteljskom imanju.

Britanskoj se kraljevskoj obitelji modernizacija događala zajedno s teškim krizama koje su se odvile nakon što su im se "dogodile" dvije žene - prvo Wallis Simpson, a onda i princeza Diana. Hoće li se isti scenarij ponoviti s Meghan Markle nakon što uđe u brak s princom Harryjem, pokazati će vrijeme. 

Posjeti Express