Tajna pisma otkrila: Slavni kompozitor bio je gay
Riječi kojima jedan od najpoznatijih svjetskih skladatelja opisuje svoje snaže emocije nježne su i strastvene. Pisma koja su prepuna takvih poruka prema osobi koju voli i želi dugo su godina bila skrivena od očiju javnosti. Bili su tajna jer pokazuju kako je objekt čežnje i strasti Petra Iljiča Čajkovskog bio drugi muškarac.
Pisma su po prvi put, u cijelosti, objavljena u Velikoj Britaniji. U jednom od njih Čajkovski je pisao o mladom slugi, u kojeg je kako je sam napisao "zaljubljen više nego ikad prije". Dodao je Čajkovski i sljedeće retke: "Bože moj, kako anđeosko biće i kako želim biti njegov rob, njegova igračka, njegova imovina".
"U našoj knjizi svi tekstovi objavljeni su u cijelosti, nema nikakve cenzure ili selekcije", rekla je Marina Kostalevsky, urednica knjige The Tchaikovsky Papers: Unlocking the Family Archive, objavljene u SAD-u i Velikoj Britaniji. Naglašava kako je homoseksualnost Čajkovskog već odavno prihvaćena na Zapadu, no u Rusiji je "i dalje predmet vrućih i često ružnih javnih rasprava".
U jednom je pismu skladatelj napisao kako se susreo "s mladosti fantastične ljepote" i nastavio: "Nakon naše šetnje, ponudio sam mu nešto novca, što je on odbio. On to radi iz ljubavi prema umjetnosti i obožava muškarce s bradama".
Kostalevsky, izvanredna profesorica ruskog na koledžu u New Yorku, rusku cenzuru njegovih pisama i ostalih dokumenata potvrđuje i činjenicom kako ovaj ranije spomenuti odlomak nije bio uključen, prikazan, u verziji ranije objavljenih pisama u ruskom izdanju ili u engleskom prijevodu, piše The Guardian.
U još jednom odlomku koji je ranije bio izostavljen skladatelj je pisao o homoseksualnom poznaniku. "Petashenka je dolazio s kriminalnom namjerom promatranja kadeta, koji su bili točno nasuprot našeg prozora. Ja sam pokušao obeshrabriti ove kompromitirajuće posjete, i imao sam nešto uspjeha".
Njegova pisma čuvaju se u arhivama muzeja Čajkovskog u gradu Klinu, sjeverozapadno od Moskve, gdje je živio godinu dana do svoje smrti 1893. godine. Umro je tijekom epidemije kolere u 53 godini.
Većina tih pisama nikada prije nisu bila objavljena na engleskom jeziku. Prikazuju svakodnevan život i intimne mislim skladatelja poznatog po velikim djelima između ostalih i operi Jevgenij Onjegin, baletima Labuđe jezero i Orašar, te šest simfonija i velikog niza ostalih djela.
"Oko devet sati otišao sam u šetnju. Neki svodnici, znaš tu vrstu, pretpostavili su što tražim, i nisu me htjeli pustit na miru. Mamac kojeg su koristili kako bi upecali ribu (mene) bio je divan mladi stvor. Morao sam pružiti veliki otpor budući da je mamac bio jako uspješan. Ne znam jesu li me željeli ucjenjivati ili izvući samo nešto novaca od mene, ali nisam dozvolio da me uvuku".
U jednom drugom pismo napisao je kako osjeća "muku neodlučnosti".
"Imao sam dogovoren sastanak za večeras. Bila je to doista gorko slatka dilema. I konačno sam odlučio otići. Proveo sam dva apsolutno sjajna sata u najromantičnijim okolnostima. Bio sam u strahu, bio sam oduševljen, bojao sam se i najmanjeg zvuka. Zagrljaji, poljupci, odličan stan...nježan razgovor, kakav užitak!".
Čajkovski je ostavio oko 5000 pisama, a Kostalevsky je rekla kako ovo novo izdanje sadrži "niz nikada ranije objavljenih obiteljskih pisama". Obnovljeni su i dijelovi koje je iz sadržaj izbacio njegov mlađi brat Modest Iljič Čajkovski i ostali ruski biografi.
Ono što posebno brine je i dalje prisutna ruska potreba cenzuriranja bilo kakvog spomena činjenice da je Čajkovski bio homoseksualac, pa je zato i upitno koliko će ova 'vrata' u intimni svijet skladatelja zapravo ostati otvorena.
Pisma pokazuju, osim homoseksualnosti, i skladateljevu skromnost. Pisao je o svojoj "nevjerojatnoj sramežljivosti" i nizu godina koje je proveo "prije nego što sam shvatio da sam kao skladatelj, samo talentirana osoba, ali ne neki izvanredni fenomen".