Bandićevih 18 godina afera, ludih izjava, zlatnih WC-a...
Sve se promijenilo smrću Franje Tuđmana. Građanska, demokratska „Šestorka“ siječanjske izbore iz 2000. dobila je s umalo dvotrećinskom većinom u Saboru, a odlazak Tuđmana značio je i to da, nakon godina u kojima je Tuđman govorio da „ne može dopustiti oporbenu situaciju u glavnom gradu“, Zagreb u svojoj skupštini napokon smije izabrati gradonačelnika koji nije iz HDZ-a.
Prvi mandat
HDZ je tada imao samo 5 od 50 vjećnika i glavni grad Hrvatske dočekao je u lipnju 2000. da novi gradonačelnik postane Milan Bandić, tada 45-godišnji predsjednik SDP-a u Zagrebu koji je stranku na toj razini vodio od 1997. Nikome tada nije bilo na kraj pameti da će taj čovjek Zagreb voditi narednih 18 godina, tijekom pet mandata. Još manje ih je moglo zamisliti da će postati praktično „suveren“ grada, da će se zalijetati da postane „gradonačelnik Hrvatske“, a najmanje nepregledan niz skandala, određeni broj ozbiljnih kaznenih procesa zbog navodne jezive korupcije, čak i nešto zatvorskog staža.
Drugi mandat
Izbori u Gradu Zagrebu iz 2000. bili su izvanredni, ali su redoviti izbori iz 2001., s obzirom na Bandićevu tadašnju popularnost u SDP-u, bili čista formalnost i on je praktično samo potvrđen. Te godine je izgradio vikendicu u Slavagori, iznad Samobora, bez građevinske dozvole. Kad se to otkrilo, trebalo mu je samo tjedan dana da sve legalizira. Ne zaboravimo i onu anegdotu iz 2000. Grad Zagreb i Croatia Bus d.d. sklopili su ugovor o zamjeni zemljišta. Grad Zagreb je od tvrtke Leona Sulića, umjesto 4,5 milijuna kuna za 1013 kvadrata (kao što je ustanovilo Državno odvjetništvo) dobio samo 710.000 kuna čime je grad oštećen za 3,8 milijuna kuna.
Međutim, već sljedeće godine šokirao je hrvatsku javnost kada je svojim Range Roverom jedne večeri izazvao prometnu nesreću pod utjecajem alkohola, štono se narodski kaže „pijan“, a onda još i bježao pred policajcem. Branio se da se vraćao s karmina na kojima je popio tri-četiri gemišta, ali mu je malo tko vjerovao jer ga je policajac koji ga je tada uhvatio, prijavio za pokušaj podmićivanja. Pa je policajac dobio otkaz. Pa je policajac vraćen na posao.
Bandiću se tada srušilo nebo na glavu i u ožujku je morao dati ostavku. Zamijenila ga je Vlasta Pavić. Samo, Bandić se nije predavao. Izborio se da bude dogradonačelnik, blokirao je gradonačelnicu i činio sve moguće i nemoguće da što prije dođe do novih izbora. 2003. ponovno se vjenčao sa svojom suprugom od koje se rastao 1995. Javnost je tada stala ispitivati da li se razveo samo fiktivno kako bi lakše kupili stan u kojem su živjeli.
U travnju 2004. Pavić ga je optužila da joj je u skupštini psovao majku, ali Bandić za to nije odgovarao u stranci. Povod sukobu je bilo otkriće da je Bandić još 2001. potrošio 15 milijuna eura za atraktivno zemljište tvrtke Zagrepčanke, premda su na zemljištu bile upisane čak 43 zabilježbe kojima su razne tvrtke potraživale zemljište ili dio zemljišta na osnovi dugovanja Zagrepčanke.
Treći mandat
Na izborima 2005. ponovno je nositelj liste SDP-a u Zagrebu. Osvojio je 40,95 posto glasova, ponovno postao gradonačelnik Zagreba, ali je po prvi put pao na jurišu na nacionalnu razinu. Kandidirao se za predsjednika SDP-a na nacionalnoj razini, a pretekli su ga i Željka Antunović i Zoran Milanović. U srpnju 2005. novinari su ga čuli da radnicima dovikuje: „Rad oslobađa!“, te da u društvu govori da: „Nacisti nisu bili skroz blesavi.“ U siječnju 2006. ovako je prijetio novinaru Večernjeg lista: „Mogao bi se tu poskliznuti i slomiti nogu, ili bi se nekome od tvojih moglo nešto dogoditi.“
2006. Bandić je najavio preuređenje Cvjetnog trga u Zagrebu, što je do 2009. dovelo do mijenjanja GUP-a, do pobune desetaka tisuća Zagrepčana, pojave udruge „Pravo na grad“, da bi u kolovozu 2009. bilo porušeno sve što je trebalo biti, a Tomislav Horvatinčić izgradio je svoj šoping centar. Na kraju se otkrilo da je upravo Bandićevim pritiskom na gradske službe izmijenjen Generalni urbanistički plan grada Zagreba kako bi se mogao izvesti tako veliki zahvat u središtu grada.
Vezano baš za to, u siječnju 2007. opet je novinar Večernjeg lista uhvatio Bandića kako psuje: „Tko je taj Celakoski da ruši ono što ja gradim? Što je on stvorio cijeloga života, nema ni kučeta ni mačeta. Ne mogu svi ti jadnici zajedno srušiti što ja mogu izgraditi. P... mu materina, što hoće taj Celakoski? Bog ih j... bolesne!“ 2006. godine otkriveno je da je Bandić kupio 125 metara četvornih velik stan u Bužanovoj ulici, čija je vrijednost procijenjena na oko 370.000 eura.
Problem je izazvala informacija kako se tu radi o dvostruko većem stanu, a sukladno tome i dvostruko skupljem. Međutim, Bandić je tvrdio da drugi stan pripada njegovu bratu Dragi. Novinari su otkrili da je Drago Bandić skromni gastarbajter iz Berlina koji se ne može priuštiti tako skupu nekretninu.
Od listopada 2007. Bandić je pod istragom USKOK-a zbog nekoliko poslova koje je sklopio kao gradonačelnik, u prvom redu zbog razmjene zemljišta na raskrižju Maksimirske ulice i Avenije Gojka Šuška u centru za zemljište u Sesvetskom Kraljevcu daleko u predgrađu. Posao od 58 milijuna, sumnjali su, preplaćen je 20 milijuna, a dvjema tvrtkama s kojima je Bandić sklopio ugovor, upravljali su – studenti.
Dokumenti Porezne uprave pokazivali su da je zemljište u Sesvetskom Kraljevcu preuzeto po cijeni od 270 eura za četvorni metar, iako je procjenjivano na najviše 100 eura po četvornom metru 2008. Premlaćen je Igor Rađenović, direktor Zagrebačkih cesta koji je, navodno pokušao zaustaviti kriminal u gradskoj tvrtki. Poslije se, također u medijima, spekuliralo kako gradonačelnik štiti osumnjičenike u aferi Rađenović. U priču se uključuje i Slobodan Ljubičić, koji objavljuje anonimno pismo protiv Rađenovića na web. Zbog toga mora podnijeti ostavku na dužnost u Holdingu.
Nastavak na sljedećoj stranici...
Četvrti mandat
Na prvim izravnim izborima za zagrebačkog gradonačelnika Bandić je u svibnju 2009. u drugom krugu uvjerljivo pobijedio Josipa Kregara. A onda mu vrag nije dao mira pa se kandidirao i na predsjedničkim izborima krajem godine, što ga je trenutno koštalo članstva u SDP-u. I nije postao „gradonačelnik Hrvatske“. Ali se nakon nekog vremena baš za tu njegovu predsjedničku kampanju zakačila istraga je li bilo izvlačenja novca iz Holdinga. Te iste godine Bandić je doživio i aferu „zlatni zahodi“.
Dva montažna WC-a na autobusnom stajalištu u Dubravi grad je platio 1,55 milijuna kuna, a radove je izvodila tvrtka Tigra, koje je vlasnik Bandićev kum Milan Penava. Godinu dana prije u Poglavarstvu su tvrdili da će izgradnja WC-a stajati oko 100.000 kuna. Izgradnja nadstrešnica na autobusnim i tramvajskim stajalištima u gradu Zagrebu također je afera vezana uz Milana Bandića. Nadstrešnice su se gradile od travnja 2009. do svibnja 2010. godine. U akciju je krenuo USKOK i istraživao 600 nadstrešnica na tramvajskim i autobusnim stajalištima u Zagrebu, pri čemu je cijeli posao preplaćen za 20 milijuna kuna.
Natjecao na parlamentarnim izborima 2011. sa svojom nezavisnom listom. Doživio je debakl u sve četiri izborne jedinice gdje se natjecao. Afera „Fontane“ izbila je vrlo brzo nakon gradnje prvih iz 2012. po cijeni od 25 milijuna kuna. 2015., kada je Bandić najavljivao nastavak projekta, Grad je vodila njegova zamjenica Sandra Švaljek koja je fontane izbacila iz proračuna.
No, sljedeće godine Bandić je opet sve preokrenuo i grad je krenuo u posao od još 30 milijuna kuna. DORH je krenuo u istagu, sumnjalo se da je natječaj za posao vrijedan 18,4 milijuna kuna tako sročen da ga dobije određena tvrtke, Mešić.com, te da se novac izvlačio.
Na lokalnim izborima 2013. do nogu je potukao svoje bivše kolege iz SDP-a i opet je izabran za gradonačelnika. Iste godine Grad Zagreb, pod sumnjivim okolnostima, prodaje Zagrebačkoj nadbiskupiji zemljište u Strojarskoj ulici za 737 tisuća kuna. Do zemljišta je Bandić došao izbrisavši iz vlasništva aktivni nogometni klub i njegove terene koji se na zemljištu nalaze
Bandić je uhićen 19. listopada 2014. godine nakon višemjesečnog složenog kriminalističkog istraživanja vezanog za nezakonita postupanja u Gradu Zagrebu i Zagrebačkom holdingu d.o.o. A danas, optužnica protiv Milana Bandića i ostalih u aferi Agram ni nakon više od tri godine nakon podizanja nije pravomoćna.
Zagrebački Županijski sud o optužbama Uskoka teškim 25 milijuna kuna potvrdio je sedam od deset točaka optužnice protiv Bandića i njegovih suoptuženika u slučaju Agram, a tri ih je vratio tužiteljstvu na doradu. Inače, one nedjelje iz 2014. kada je Bandić završio u Remetincu, Marijan Hanžeković stao je za njega skupljati 15 milijuna kuna jamčevine.
Bandić je u studenome te godine pušten uz jamčevinu, da bi u istražni zatvor bio vraćen u ožujku 2015. jer je istraga protiv njega bila proširena nakon što je Vida Demarin, kao predsjednica upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja. Naknadno mu je sud ipak vratio novac jamčevine
U listopadu 2016. Express je povodom zapošljavanja bivše hrvatske Miss Universe Sare Ivanković bez natječaja u direkciji Holdinga, a ubrzo i u ZET-u, napisao poduži popis uhljebljivanja potomaka palić moćnika u gradskim tvrtkama. Razlog za bivšu misicu, pisao je Express, navodno je prijateljstvo čelnice Zagrebačkog holdinga Ane Stojić Deban s njezinim suprugom, kao i taj što je otac pretrčao iz HSP-a AS u Bandićevu stranku.
Peti mandat
Svibanjski izbori 2017. bili su najteži za Bandića, iako je i ovaj put pobijedio. Prije prethodnih izbora, unatoč desecima otvorenih afera na koje su upozoravali mediji, a prijave poslane u DORH i Uskok, ništa nije pokrenuto. Ovaj put sve je bilo drugačije, a pojedinci iz uprave koji su šutjeli više to ne žele. Moć mu je očito blijedila, ljudi su progovarali, tako i, primjerice, zamjenica pročelnika za zaštitu spomenika i prirode Zrinka Paladino o pogodovanju za Tomislava Horvatinčića na Cvjetnom trgu. Progovorilo se o fontanama, o GUP-u, već tada se spominjalo da je šteta po grad uslijed samo jedne zamjene zemljišta bila 152 milijuna kuna.
Prije dva mjeseca USKOK je podigao optužnicu za majku svih afera u Gradu Zagrebu, odnosno za aferu Pročišćivač. Pred Županijskim sudom u Zagrebu podignuta je tako optužnica protiv Ante Pavića, direktora tvrtke Zagrebačke otpadne vode, Darka Turopoljca, vlasnika tvrtke Dija graditeljstvo Damira Vuljanka, te Hannesa Schweitzera. Istraga se spominjala još 2011. godine, većina ih je uhićena početkom 2016. godine, a sada je stigla optužnica. Aferu je Zelena akcija isticala više od 10 godina, te je tražila odgovornost Milana Bandića i Marine Matulović Dropulić.
Posljednja u nizu afera je ona sa 62 putovanja Bandića u Rim tijekom pet godina. Sve na račun Grada Zagreba. Riječ je o još jednoj velikoj hrpi novca. Gradonačelnik je, inače, u ovih 18 godina službeno putovao u ove gradove:
Ankaru, Berlin, Mainz, Beč, Lisabon, Moskvu, Pečuh, Ljubljanu, Budimpeštu, Bruxelles, Milano, Rim, Sarajevo, Peking, Šangaj, Sankt Peterburg, Sofiju, Skopje, Varšavu, Astanu, Tiranu, Sarajevo, Prištinu, Amsterdam, Pariz, New York, Washington, Los Angeles, Las Vegas, Beograd, Podgoricu, Trst, Prag, Portorož, Suboticu, Tavankut, San Francisco, Toronto, Pittsburg, Bratislavu, Banja Luku, Srebrenicu, Prnjavor, London, Mostar, Salzburg, Maribor
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
KOLUMNA IVANA PANDŽIĆADabrin krug: Vratio si zemlju državi? Naravno da će biti opet zapuštena i neobrađena
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra