Barabe u špijunskom ratu: Tajne veze Mamića i Vučića
Kakva je veza Luke Modrića, Zdravka Mamića, Aleksandra Vučića i Dražena Letića, osumnjičenog dilera iz Srbije? Ako pitate srpsku obavještajnu služba, tanka je, ali postoji. Letić je, barem tako prenose srpski mediji tvrdnje tamošnjih izvora, šest godina radio za hrvatsku obavještajnu službu, a njemu je Modrić platio barem dio novca potrebnog za lažiranje dokumenata protiv Miroslava Kraljevića, zamjenika Županijskog državnog odvjetnika u Osijeku.
“Sumnja se da je Letić od 2013. pa sve do uhićenja ove godine radio kao špijun za hrvatsku obavještajnu službu. On se tereti da je po zahtjevu nekog hrvatskog agenta napravio lažnu iskaznicu Ministarstva obrane Srbije za treću osobu, pokušavajući tako diskreditirati tu osobu”, tvrdi izvor Blica.
Zašto bi Modrić sufinancirao lažiranje dokumenata protiv Kraljevića? On je, naime, zaslužan za podizanje optužnice protiv Modrića zbog sumnji u lažno svjedočenje tijekom procesa braći Mamić u Osijeku. Što bi uopće Modrić, a time i Mamić dobili difamiranjem državnog odvjetnika? Pogotovo zato što je slučaj Kraljevića dopao slučajno. Prvo ga je trebala voditi općinska državna odvjetnica iz Osijeka Ivana Kolesarić.
Ali se otkrilo da je njezin suprug Darko imenovan za disciplinskog suca Hrvatskog nogometnog saveza. Da bi se otklonila svaka sumnja u neko pogodovanje optuženom, ona se izuzela. Budući da neki slučaj ne preuzimaju nižepozicionirani državni odvjetnici, a ona je šefica osječkog ODO-a, slučaj je trebao preuzeti netko na višoj instanci.
Taj netko je ispao Kraljević. Iako informacije cure iz srpskog obavještajnog sustava, postavlja se jednostavno pitanje zašto baš sad i zašto protiv Modrića? Dobro je poznato koliko čvrstom rukom Aleksandar Vučić kontrolira čitavu Srbiju, ne samo obavještajne službe, nego čak i dobar dio medija.
Mamić će kasnije u razgovoru za srpski Alo reći:
“Nisam znao da je Vučić ondje! U jednom trenutku na sajmu sam uočio vašeg predsjednika Vučića. Rekao sam malo glasnije prijateljima: ‘Čekajte da pozdravim svog velikog rivala - navijača Crvene zvezde’. I prije sam govorio koliko cijenim Vučića, a sad sam ga imao priliku upoznati. Susret je bio srdačan, a sudbina je htjela da se upoznamo na teritoriju treće zemlje. Vučić me čuo, pogledao, nasmijao se i, naravno, članovi njegove delegacije su se zaustavili. Rukovali smo se i najljubaznije me pitao: ‘Kako si? Kako se osjećaš? Kad ćeš u Srbiju?’. Zahvalio sam mu na pozivu i rekao da ću rado doći u Srbiju kad mi okolnosti to budu dopustile. Čestitao mi je na svim nogometnim ostvarenjima i poželio mi svako dobro u životu”.
Kad vidimo kako su se biranim riječima obraćali jedan drugome i kako su međusobno hvalili uspjehe, svi se pitaju gdje je puklo prijateljstvo Mamića i njegova najdražeg Srbina, kako je to netko opisao? Je li riječ tek o slučajnosti da je Modrić uopće spomenut u špijunskoj aferi?
Čak i srpski mediji iznimno oprezno pišu o upletenosti hrvatskog nogometaša u ovom špijunskom ratu. Uzmite za primjer da je Blic u svojem nedjeljnom izdanju objavio tezu na naslovnici popraćenu upitnikom. U novinama je ta teza opisana tek u nekoliko rečenica i dosta uopćeno.
Ne spominju se iznosi, vrijeme navodne transakcije niti ikakvi drugi detalji. Ranije spomenuta iskaznica srpskog Ministarstva obrane trebala je narušiti ugled Kraljeviću, a posebno je uporan bio Branimir Glavaš koji je govorio kako posjeduje “uverenje da je vojni obveznik Kraljević bio učesnik rata”.
Tko je Glavašu dao taj krivotvoreni dokument? Nekadašnji slavonski šerif ne želi reći, nego samo tvrdi da nisu ni Modrić ni Mamić, a ni Nikola Kajkić, kojega za to optužuju srpski mediji. Kajkić je često posjećivao Srbiju, a pogotovo otkako je bio uključen u radnu skupinu za ponovno otvaranje istrage ratnih zločina na Ovčari.
Blic piše da je radna skupina formirana na francuski zahtjev kako bi se istražio nestanak Jean-Michela Nicoliera, ubijenog na Ovčari. Suspendiran je krajem prošle godine zbog teške povrede službene dužnosti, a ove godine je protiv njega podignuta i optužnica zbog krivotvorenja službene ili poslovne isprave.
Kajkića terete da je lani, 22. siječnja, u Vinkovcima postupajući kao službena osoba, na temelju naloga nadležnog državnog odvjetništva, zajedno i u dogovoru s 59-godišnjom službenicom, izradio na računalu dokument pod nazivom “službena zabilješka”.
U tom dokumentu je navedeno da je pozvana građanka iskazala kako ju je 1991. godine pod prijetnjom oružja silovala jedna osoba, iako su oboje znali da s tom građankom nije obavljen obavijesni razgovor i da od nje nije uzeta izjava u prostorijama policije te da nije iskazivala da ju je netko silovao.
Okrivljenike se tereti da su takvu zabilješku potpisali i uložili u spis predmeta, a da je Kajkić koristio sadržaj bilješke u daljnjem tijeku istraživanja, iako su znali da njezin sadržaj ne odgovara istini, prenijela je Hina.
Blic, međutim, tvrdi da je do smjene došlo zato što je Kajkić bio previše blizak desničarskim strukturama kojima je, navodno, pomagao da rezultate istraga koriste za napade na Vladu Andreja Plenkovića.
Naime, Srbiju trenutačno potresaju dvije doista velike afere u koje su upletene čak i druge države. Jedna, također špijunska, pokazuje da Rusija baš i ne gaji tako bratski odnos prema našim istočnim susjedima, kako se to pokušava prikazati.
Druga velika afera u Srbiji tiče se tvornice Krušik. Postoje doista ozbiljne špekulacije da su tvrtke Branka Stefanovića, oca aktualnog srpskog ministra policije, od državnog Krušika kupovale oružje po povlaštenoj cijeni, koje bi preprodavale dalje po tržišnim cijenama. Najbolji opis dao je srpski Nin u tekstu pod naslovom “Ko ruši Krušik”.
“Dok vlast pokušava priču trgovini oružjem skrenuti na drugu vodenicu, da se umjesto u sukobu interesa oca i sina - Branka i Nebojše Stefanovića - fokus prebaci na sukob interesa majke i sina - Milijane i Aleksandra Obradovića - tvornica iz Valjeva odlaže rate dospjelih kredita i uzima nove zajmove, dok joj Tešićeve firme i GIM, koji je zastupao otac ministra policije, duguju novac.”
I to su samo afere s izvorom u Srbiji.
Treba spomenuti i činjenicu da su u operacijama hrvatske policije Scriptum i Veritas razbijene kriminalne organizacije koje su se bavile lažiranjem dokumenata. Iz Srbije su dobivali lažne dokumente s podacima stvarnih ljudi i fotografijama pripadnika raznih klanova.
Toliko dokumenata je došlo preko granice da je gotovo nemoguće govoriti o pokvarenim pojedincima, nego o uhodanim strukturama. Kako najlakše skrenuti pozornost javnosti sa svih problema u državi?
Iako je bilo najavljeno da će helikopteri stići u prvom kvartalu 2020. godine, Moskva ih je isporučila prije predviđenog roka, i to dva dana uoči susreta predsjednika Srbije i Rusije u Sočiju.
“Možda izgleda nevjerojatno, posebno imajući u vidu činjenicu da ruska kompanija Rostvertol iz Rostova na Donu radi sa smanjenim brojem radnika, a istodobno je došlo do značajnog povećanja ugovornih obaveza prema domaćim i inozemnim klijentima. Ipak, ako uzmemo u obzir bliske i prijateljske odnose najviših dužnosnika dviju zemalja, stvari postaju mnogo jasnije”, ispričao je Svetozar Jokanović za portal Sputnik.
Sputnik je dio istog medijskog konglomerata kao i Russia Today, državni mediji manje-više isključivo namijenjeni promociji “ruske stvari” u inozemstvu. Kako su se puštale priče o pukovniku dvostrukom špijunu, tako i ove priče o Modriću treba uzeti s nekoliko tona rezerve.
Iako je Modrić zvučnije ime, puno je opasnije da jedan saborski zastupnik pokušava plasirati lažirane dokumente protiv jednog državnog odvjetnika. I to Kraljevića, kojega su Beli orlovi htjeli likvidirati u Šidu.
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?