Mitovi o parovima bez djece: Oni više doniraju i nisu sebični
Rijetko tko će vas danas pitati koje ste vjere, otvoreno komentirati vašu boju kože ili seksualne preference. Naše predrasude u moderno doba ostavljamo, ili bi barem trebali, neizrečene. Tabu je i neprihvatljivo ljude ispitivati o podrijetlu, životnim odlukama ili preferencama, to se naprosto ne radi. No, ima jedna kategorija koja i dalje odoljeva, a to su odrasli bez djece.
Usprkos tome što neki naprosto ne mogu imati djecu, a mnogi ih pak ne žele, čak je i na zapadu još uvijek relativno 'dozvoljeno' maltretiranje pitanjima o tome 'zašto još nemate djecu', 'kada ćete' i 'kako je moguće da netko ne želi potomke'?
Osobe bez djece možda više ne oporezuju dodatno, kao što je bilo u Sovjetskom Savezu, niti ih bacaju iz stanova, no i dalje u društvu nisu 'jednaki' s onima koji se odluče na taj korak.
Papa Franjo vrlo je licemjerno ustvrdio kako je 'ne imati djecu sebično', iako nitko još nije pošteno rastumačio taj česti argument - je li riječ o sebičnosti prema partneru (ako ga imamo) ili ste pak sebični prema nekoj nepostojećoj osobi?
Ekonomisti tvrde da je to problematično jer ne 'proizvedemo' radnike koji će plaćati našu mirovinu, a političarima koji nemaju djece se prigovara da su njihovi 'razgovori i zabrinutost za budućnost lažni jer nemaju djecu', jer o budućnosti i dobrobiti valjda mare samo oni koji su roditelji.
To je francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu prigovorio Jean-Marie Le Pen, a isto se zamjera i Theresi May i Angeli Merkel. Zapadnjacima je to, navodno, neugodno priznati no istraživanja pokazuju da se ponekada i vrlo liberalni glasači slažu s time da je, posebno žena, bez djeteta nepotpuna osoba, usprkos svim potencijalnim ostvarenjima ili privatnom osjećaju sreće.
Čak pet od G7 zemalja vode političari bez djece - Macron, May, Merkel, Shinzo Abe i Paolo Gentiloni kojima se, usprkos svim njihovim manama, ne može prigovoriti da su manje zabrinuti za budućnost i dobrobit od Donalda Trumpa koji je otac petero djece.
Između 15 i 20 posto građana, među njima više žena, na zapadu nema i neće imati djecu. Neki imaju zdravstvene probleme, drugi ne upoznaju pravu osobu ili nemaju financijski sredstava, a treći djecu naprosto ne žele.
Osobe bez djece, kada je već o njihovoj sebičnosti riječ, češće i više doniraju u humanitarne svrhe ili osnivaju fondacije, piše The Economist, razlike se kod imućnijih broje u desetinama tisuća dolara. Osobe bez djece dobra su protuteža roditeljima koji perpetuiraju socijalnu nepokretljivost time što svoje socijalne i ekonomske prednosti proslijeđuju svojoj djeci. Osobe bez djece također pomažu planeti koja je već prenapučena, a smanjuju i kolektivni ugljični otisak.
Demografsko 'ne-sudjelovanje' zapravo i nije takav problem kakvim se čini jer osobe bez djece ne stavljaju takav pritisak na mirovinski sustav a svojim radom i plaćama ( i idejama) doprinose društvu. Nesrazmjer radnika i penzionera vlade je ponukao da smanje penzije, ili pak uvoze radnike.
No države ne trebaju više roditelja, oni trebaju više beba, a moguće je kombinirati visoke stope rodnosti i veliki broj građana koji djecu nemaju, sve dok obitelji koje žarko žele djecu imaju po dvoje (što je najčešći prosjek).
Statistika pokazuje da se ljudi s djecom u prosjeku češće razvode, da su slabijeg zdravlja, nesretniji su sa seksualnim životom, kao i da mnogi zažale svoj izbor kada jednom već bude prekasno.
Netočno je i da osobe bez djece ne razumiju što je to obitelj, ljubav ili odanost pa samim time nisu u stanju na taj način doprinjeti svijetu. Luisa May Alcott, autorica knjige "Male žene", baš kao i spisateljice Hilary Mantel, Brontë sestre i Karen Blixen nikada nisu imale djecu, no svejedno su stvarale remek djela. Spisateljica Jane Austen našla se na britanskoj novčanici od deset funti, još jedna žena bez potomaka koja je s rijetko mnogo razumijevanja pisala o svijetu oko sebe, a posebno međuljudskim odnosima.
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije