Panika u Bijeloj kući: Vodio je Trumpa, sad ga ruši

REUTERS
Paul Manafort uzimao je novac od diktatora, vodio je izbornu kampanju sadašnjem predsjedniku
Vidi originalni članak

Paul Manafort, Rick Gates i George Papadopoulos tri su imena zbog kojih bi Donald Trump trebao provoditi besane noći u Bijeloj kući. Prva dvojica su dugogodišnji suradnici i jedno vrijeme su čak vodili Trumpovu predsjedničku kampanju, da bi se ovih dana našli pod optužnicama za urotu protiv Sjedinjenih Američkih Država, laganju istražiteljima FBI-a i skrivanje novca na inozemnim bankovnim računima.

Ovaj treći je nekadašnji nižerangirani službenik u predsjedničkoj kampanji koji je već pristao na suradnju s Robertom Muellerom i njegovim timom istražitelja koji pokušavaju otkriti točno kakav su utjecaj ruske obavještajne službe imale na američke predsjedničke izbore i koliko su zapravo pridonijele iznenađujućoj Trumpovoj pobjedi. U danima i satima nakon uhićenja Manaforta i Gatesa razvijale su se teorije o tome zašto je Mueller počeo s njima.

Paul Manafort Trumpov kraj? - Šef kampanje optužen za urotu

Najizglednija je da istražitelji žele prisiliti dvojac na suradnju, slično kao što su već uradili s Papadopoulosom. Naime, Papadopoulos je bio neplaćeni savjetnik za vanjsku politiku u Trumpovu izbornom stožeru i priznao je da je lagao FBI-u kad su ga pitali je li imao kakvih kontakata s ruskim državljanima. Ključna točka njegova svjedočanstva mogao bi biti britanski profesor Joseph Mifsud.

Naime, George je bio uvjeren da Mifsud ima odlične veze s ruskim vlastima te da može pomoći Trumpu i njegovim suradnicima zato što zna da Rusi imaju mnoštvo prljavih tajni o Hillary Clinton. Riječ je bila o tisućama e-mailova te je razumno pretpostaviti da se tu priča o e-mailovima ukradenima iz računalnog sustava Clintoničine kampanje i stožera Demokratske stranke, koji su objavljeni preko WikiLeaksa nešto prije izbora prošle godine.

"Mjesecima je pokušavao iskoristiti profesorove (Mifsudove) veze s Rusima kako bi dogovorio susret između predstavnika (Trumpove izborne) kampanje i ruskih vladinih dužnosnika", stoji u opsežnim dokumentima o Papadopoulosovu priznanju i optužnici za laganje istražiteljima.

Dokumenti otkrivaju i da su članovi Trumpova izbornog stožera prihvatili te pokušaje i posebno je zanimljiva jedna fusnota kad su visokorangirani članovi Trumpova izbornog stožera raspravljali o logistici susreta između Trumpa kao kandidata za američkog predsjednika i Vladimira Putina. Gotovo zakopano negdje oko polovice užasno suhoparnog pravnog dokumenta skrio se možda i ključni dokaz čitave sage.

"Trebamo porazgovarati. Treba nam netko da je jasno da DT (Donald Trump) ne ide na takvo putovanja. Treba biti netko niže rangirani da ne bismo slali bilo kakve signale", stoji u jednom od e-mailova koje je FBI otkrio. Tek nakon što su priveli Manaforta i Gatesa, FBI je objavio sve što su radili s Papadopoulosom te je baš zbog toga većina analitičara uvjerena da je čak i Manafort samo stepenica do još viših razina.

U satima nakon objave optužbi i priznanja očekivalo se da će Trump pokušati što prije distancirati se od, praktički osuđenog, bivšeg savjetnika. Trump je ispunio očekivanja i počeo govoriti da je Papadopoulos bio tek jedan beznačajni dužnosnik u golemoj kampanji, ali ne kaže se bez razloga da internet sve pamti, a ni FBI nije sklon zaboravljanju.

Paul Manafort Trump u problemima: FBI stisnuo 'PR-a koljača'

"31. ožujka 2016. godine je optuženi Papadopoulos nazočio ‘sastanku o nacionalnoj sigurnosti’ u Washingtonu, zajedno s tad kandidatom Trumpom i drugim savjetnicima za vanjsku politiku. Kad se predstavio grupi, rekao je da ima odlične veze koje može koristiti za dogovaranje sastanka između kandidata za predsjednika Trumpa i predsjednika Putina", stoji u FBI-evim dokumentima.

Osim toga, u razgovoru s urednicima Washington Posta krajem ožujka 2016. godine Trump je nahvalio upravo Georgea. Šef Posta, Frederick Ryan, pitao je Trumpa može li otkriti neka od imena stručnjaka koje želi da ga savjetuju po pitanjima vanjske politike, a Trump je kao iz topa spomenuo nekoliko stručnjaka za obranu i terorizam, da bi u tom nabrajanju rekao: "George Papadopoulos, on je konzultant za energetiku i naftu, sjajan tip".

U određenim krugovima špekulira se da bi Manafortovo ispitivanje moglo početi njegovim radom za odbjeglog ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča i 12 milijuna dolara koje je za taj rad dobio između 2012. i 2014. godine. Sudeći prema izjavama koje dolaze iz Muellerova ureda, u tome bi moglo biti i nešto istine zato što se Manafortu na teret stavljaju i brojne financijske malverzacije povezane s lažnim prijavama novca zarađenog za lobiranje za druge države te laganje oko bankovnih računa u inozemstvu.

Kako su druge kolege iz Expressa već pisale, Center for Public Integrity nazvao je 1992. Manafortovu lobističku tvrtku skoro ekskluzivnim pružateljem usluga onima koji najgore krše ljudska prava.

Nastavak čitajte na sljedećoj stranici...

Manafortov klijent bio je i Mobutu Sese Seko, jedan od najgorih diktatora u Africi ikad, jedan od onih po kojima su se mjerile kasnije diktature diljem svijeta. Godine 1989. Manafort je za milijun dolara godišnje peglao njegov PR diljem svijeta. Tim novcem financirao je svoj luksuzni stil života, a volio je kupovati nekretnine, umjetnine i sagove. Pretpostavlja se da je zaradio desetke milijuna dolara od lobiranja. Nekadašnji zamjenik američkog državnog tužitelja Renato Mariotti pisao je da je ostao iznenađen svim optužbama protiv Manaforta i Gatesa.

"Očekivao sam tek neke iznimno specifične optužbe. Mueller stvarno i jest podigao specifične optužbe o inozemnim bankovnim računima i sličnim lako dokazivim stvarima. Ili si imao bankovni račun ili nisi. Ali podigao je i iznimno široku optužbu o uroti protiv SAD-a i moći će donijeti mnoštvo dokaza pred porotu. Savezni tužitelji obično pobjeđuju na sudu i sumnjam da bi Mueller podigao ove optužbe da nije imao konkretne dokaze", piše Mariotti na Twitteru.

Tajni nalozi Trumpova najgora noćna mora se ostvaruje

Njegov krucijalni zaključak je da Mueller i ekipa mogu podići još optužnica za druga kriminalna djela, a i da mogu dovesti još optuženika u čitav slučaj. Zbog toga je zavladala prava panika u Bijeloj kući. Jedan odlomak govori i najviše o trenutačnom stanju u Trumpovoj administraciji.

"Daleko od podija i javnosti, Trumpovi suradnici privatno se brinu hoće li Manafort ili Gates podijeliti s Muellerovim istražiteljima kompromitirajuće informacije o drugim kolegama. Posebno ih brine što Gates ima obitelj, možda je više financijski osjetljiviji od Manaforta, a i nastavio je raditi na Trumpovoj politici nakon što je Trump položio prisegu za predsjednika. Imao je pristup Bijeloj kući, a čak je i sudjelovao na sastancima u Zapadnom krilu", piše Washington Post.

Manafort je za Janukoviča počeo raditi još 2004., smatra se da je on bio presudan i za Janukovičev reizbor na izborima 2010. Ali ono što je u istrazi najzanimljivije sumnje su u američkoj javnosti da je pravi razlog zašto je tim posebnog savjetnika Roberta Muellera, koji inače vodi istragu o utjecaju Rusije na izbore, ovako žestoko navalio na Manaforta kako bi ga pritisnuo jezivo teškim dokazima o kriminalnim nedjelima, sve kako bi ga na kraju prisilio da u zamjenu za blažu kaznu ili možda čak i imunitet svjedoči protiv Donalda Trumpa.

Relativno nedavno u medije je procurila vijest da su američki istražitelji prisluškivali Manaforta po tajnim sudskim nalozima prije i poslije izbora. Prisluškivanja su nastavili početkom ove godine, uključujući i razdoblje kad je poznato da je Manafort razgovarao s predsjednikom Trumpom. Neke od prikupljenih informacija uključuju komunikaciju koja je izazvala zabrinutost među istražiteljima da je Manafort potaknuo Rusiju da pomognu u kampanji, prenio je CNN izjave iz tri izvora upoznatih s istragom.

Dva od tih izvora, međutim, upozorili su da dokazi nisu konačni. Tajni nalog izdan od strane suda koji provodi Zakon o nadzoru stranih obavještajnih službi (FISA) omogućio je prisluškivanje nakon što je Manafort postao predmetom FBI-ove istrage započete 2014. godine.

Usredotočena je na rad skupine konzultantskih tvrtki u Washingtonu koja je surađivala s bivšim vlastima u Ukrajini, izvori su rekli CNN-u. Nadzor je prekinut u nekom trenutku prošle godine zbog nedostatka dokaza, ustvrdio je jedan od izvora. FBI je zatim ponovno pokrenuo nadzor nakon dobivanja novog FISA naloga barem do početka ove godine. Izvori su pričali da je drugi nalog bio dio napora FBI-a da istraži veze između suradnika Trumpove kampanje i određenih ruskih operativaca.

Što gori to bolji Trumpov šef kampanje - lobist zločinaca, diktatora, mučitelja

Takvi nalozi zahtijevaju odobrenje vrha ministarstva pravosuđa i dužnosnika FBI-a, a FBI mora dostaviti sudu podatke koji pokazuju sumnju da predmet naloga može djelovati kao agent strane vlasti. Stoga, ako je doista bilo nekakvog miješanja Kremlja u američke predsjedničke izbore u smjeru pomoći Trumpu, onda bi Manafort sigurno bio osoba koja bi o tome znala više-manje sve.

A ako je netko slaba karika u cijeloj priči, onda je to Manafort kao lako ucjenjiv bilo kojim iz niza jezivih poglavlja svojega života. Kako je to odlično napisao Lawrence Freedman, profesor emeritus na King’s College u Londonu: "Vidjeli smo odlično novinarstvo, ali ništa ne može nadmašiti hladni, forenzični jezik optužnice poduprte dokazima".

Posjeti Express