Paul Manafort, nekadašnji šef predsjedničke kampanje Donalda Trumpa, službeno je optužen za urotu protiv Sjedinjenih Američkih Država, pranje novca te još deset točaka optužnice, javlja britanski Independent. Manafort se dragovoljno predao američkim istražiteljim rano jutros po američkom vremenu, pišu američki mediji te dodaju da njegov suradnik Rick Gates dobio poziv da se preda kojeg je na kraju ispoštovao. Njih dvojica već godinama blisko surađuju, da bi se u petak suočili s optužbama koje polako izlaze u javnost. Istragu predvodi nekadašnji šef FBI-a Robert Mueller i trebao bi razotkriti točno kako su se Rusi uplitali u američke predsjedničke izbore i Trumpovu iznenađujuću pobjedu.
Dvojac Manafort-Gates prvi će odgovarati na brojna škakljiva pitanja, ali teško je za reći što im se točno stavlja na teret te kakve to veze ima s Trumpovom kampanju. U određenim krugovima špekulira se da bi ispitivanje moglo početi Manafortovim radom za odbjeglog ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča i 12 milijuna dolara koje je za taj rad dobio između 2012. i 2014. godine. Sudeći prema izjavama koje dolaze iz Muellerova ureda, u tome bi moglo biti i nešto istine zato što se Manafortu na teret stavljaju i brojne financijske malverzacije povezane s lažnim prijavama novca zarađenog za lobiranje za druge države te laganje oko bankovnih računa u inozemstvu.
Sve oči sada će biti uprte u Muellera, a njegove ovlasti su doista široke. Ima izravnu naredbu zamjenika državnog tužitelja Roda Rosensteina da istraži sve vezano uz predsjedničku kampanju, ali i sve nepoznanice na koje će naići u istrazi. Za sada, istraga je fokusirana na moguću suradnju Trumpa i ruske administracije, ali i moguće Trumpovo ometanje istrage zato što je dao otkaz Jamesu Comeyju, tadašnjem šefu FBI-a nakon što je otvorio istragu u rusko uplitanje u američke izbore.
Manafort je za Janukoviča počeo raditi još 2004., smatra se da je on bio presudan i za Janukovičev reizbor na izborima 2010. Ali ono što je u ovoj istrazi najzanimljivije sumnje su u američkoj javnosti da je pravi razlog zašto je tim posebnog savjetnika Roberta Muellera, koji inače vodi istragu o utjecaju Rusije na izbore, ovako žestoko navalio na Manaforta kako bi ga pritisnuo jezivo teškim dokazima o kriminalnim nedjelima, sve kako bi ga na kraju prisilio da u zamjenu za blažu kaznu ili možda čak i imunitet svjedoči protiv Donalda Trumpa.
Relativno nedavno u medije je procurila vijest da su američki istražitelji prisluškivali Manaforta po tajnim sudskim nalozima prije i poslije izbora. Stoga, ako je doista bilo nekakvog miješanja Kremlja u američke predsjedničke izbore u smjeru pomoći Trumpu, onda bi Manafort sigurno bio osoba koja bi o tome znala više manje sve. A ako je netko slaba karika u cijeloj priči, onda je to Manafort kao lako ucjenjiv bilo kojim iz niza jezivih poglavlja svog života.
Ukoliko bi svi ovi uvjeti bili ispunjeni, Trumpov skalp trebao bi biti samo pitanje vremena. Čime bi to Manafort mogao biti ucjenjiv osim navodnog spletkarenja po izborima u Ukrajini? Kad se doznalo tko će biti voditelj predsjedničke kampanje Donalda Trumpa, mnogi po SAD-u rekli su "kakav on, takav mu je i klijent". Manafort je u povijesti odavna upisan kao čovjek koji je zastupao mnoštvo zločinaca, u nekim slučajevima čak i pravih koljača, diktatora, najviše kategorije.
Njegova sušta suprotnost je Robert S. Mueller III. Omiljen s obje strane političkog spektra, Mueller je izgradio karijeru tužitelja na velikim i najvećim kriminalnim slučajevima. 1990. godine preuzeo je odgovornost upravljanja kriminalnim odjelom američkog državnog tužiteljstva i nadgledao je optužnicu protiv panamskog diktatora Manuela Noriege, pratio je suđenje šefu talijanske mafije Johnu Gottiju, ali i bombaški napad na zrakoplov Pan Am iznad škotskog Lockerbieja gdje je poginulo 270 osoba.
Nekoliko godina takvih istraga mu je bilo dovoljno da ga pošalje u privatni sektor gdje se specijalizirao za financijske zločine, ali 1998. godine se opet vraća u državnu službu, ovog puta kao državni tužitelj u Kaliforniji. 2001. godine imenovan je za šefa FBI-a, a zanimljivo je da je svjedočio pred odborom za pravosuđe gornjeg doma parlamenta samo tri dana prije operacije raka prostate.
4. rujna 2001. godine i službeno je preuzeo tu dužnost i samo tjedan dana kasnije zatekao ga je najgori teroristički napad u svjetskoj povijesti, napad na Svjetski trgovački centar u New Yorku. U godinama nakon terorističkog napada na WTC, ništa nije bilo isto, ali je ostao Muellerov integritet. Naime, kad je 2004. godine George Bush htio nastaviti s prisluškivanjem građana, a sve u svrhu nacionalne sigurnosti, Mueller i Comey su zajednički rekli da će oni radije dati ostavke. Da, isti onaj Comey kojem je Trump uručio otkaz. Tada je on obnašao dužnost zamjenika glavnog tužitelja i odlično je surađivao s Muellerom.
Istraga sada ulazi u javnu sferu i za očekivati je da će sve više i više inkriminirajućih pojedinosti curiti u medije. Ključno pitanje jest i ostat će koliko je zapravo Trump znao za sve. Čak i ako je znao, koliko toga je dokazivo na sudu i kakve posljedice će predsjednik osjetiti na vlastitoj koži?