Procurili tajni dokumenti o krizi u Kataru
Katar je potpisao nekoliko tajnih sporazuma sa susjednim zemljama tijekom 2013. i 2014. godine i obvezali su se ukinuti potporu opozicijskim skupinama tih država, ali i u Egiptu i Jemenu. Postojanje sporazuma bilo je javna tajna, ali sami dokumenti bili su državna tajna zbog osjetljivih tema i činjenice da je sve dogovoreno u tajnosti.
CNN je po prvi put došao u posjed tih dokumenata i napokon su imali priliku vidjeti što su sve dogovorili susjedi s Arapskog poluotoka. Upravo je navodno kršenje potpisanih dogovora bilo okidač za prekid diplomatskih veza Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i Egipta s Katarom.
Dogovor, popularno nazvan Riyadski sporazum, specifično spominje i Muslimansko bratstvo koje Katar, navodno podupire, a spominje se i potpora raznim opozicijskim skupinama u Jemenu. Države su se obvezale i da neće podupirati "antagonističke medije", a vrlo vjerojatno je riječ o Al Jazeeri, medijskoj kući iz Katara. Ostale države Perzijskog zaljeva optužile su Al Jazeeru da potiče opozicijske grupe u regiji.
Kralj Bahreina, krunski princ Abu Dhabija i premijer Emirata dodali su svoje potpise na dogovor iz listopada 2014. godine, a poseban naglasak stavljen je na egipatsku stabilnost. Jedan od uvjeta stabilnosti je i zabrana gostovanja protivnicima egipatskih vlasti u programima Al Jazeere. Ovaj drugi ugovor specifično spominje Al Jazeeru, ali su izostavljeni drugi državni mediji poput Al-Arabiye. Nakon potpisa ugovora ugašena je egipatska varijanta Al Jazeere, Al Jazeera Mubashir Misr.
Aneks ugovoru iz 2013. godine uključuje zabranu financiranja Muslimanskog bratstva te sličnih skupina u Jemenu i Saudijskoj Arabiji koje bi mogle predstavljati prijetnju sigurnosti i stabilnosti. Svi ti dogovori nisu posebno izdvojili Katar već su se trebali odnositi na sve države potpisnice.
Glasnogovornik katarskih vlasti izjavio je da su Saudijci i Emiraćani prekršili "duh ugovora". "Puno čitanje teksta ugovora iz 2013. i 2014. godine pokazuje da je izvorni naum bio uspostavljanje jasnog okvira za suradnju", rekao je Saif bin Ahmed al-Thani.
U zajedničkoj izjavi Saudijci, Emiraćani, Bahreinci i Egipćani optužili Katar da je prekršio potpisane dogovore. Katar im je uzvratio izjavama da zahtjevi nakon izbijanja diplomatske krize nemaju nikakve veze s Rijadskim dogovorom.
Dokumenti ipak dokazuju da među državama postoji duga povijest napetih odnosa među nominalnim saveznicima.
Nedavno predani zahtjevi uključuju zatvaranje televizije Al Jazeere i reduciranje odnosa s Iranom, rekao je dužnosnik jedne od tih zemalja, a prenijela Hina. Popis zahtjeva za okončanje velike krize u Perzijskom zaljevu, koji su sastavili Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat i Bahrein, također uključuje zatvaranje turske vojne baze u Kataru, rekao je dužnosnik za Reuters. Katar također mora objaviti da prekida veze s terorističkim, ideološkim i sektaškim organizacijama, među kojima su Muslimansko bratstvo, Islamska država, al Kaida i Hezbolah.
Četiri države dale su Dohi rok od 10 dana da ispuni zahtjeve, a popis je Kataru predao Kuvajt, koji posreduje u sporu, rekao je neimenovani dužnosnik. Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrain i Egipat prekinuli su veze s Dohom 5. lipnja, optužujući Katar da podržava islamističke militante i Iran. Oni su zabranili Kataru ulazak u njihov zračni prostor i nametnuli trgovinske restrikcije te ograničenja kretanja osoba, a Saudijska Arabija je zatvorila svoju kopnenu granicu s Katarom.
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije