Ruska mafija i tajne službe plaćaju desničare u EU
Ako je riječ o Marine Le Pen, predsjednici iako opozicijske, ali snažne krajnje desne francuske stranke Nacionalni skup, jedna slika koja visi na zidu u njenoj stranačkoj centrali, odlično je svjedočanstvo vremena u kojem živimo. U travnju 2017. EU Observer objavio je da joj urede krasi slika koja prikazuje nju, Vladimira Putina i Donalda Trumpa na tamnoj podlozi. Sliku je dobila mjesec dana prije otkrića EU Observera od jednog ruskog nacionalističkog aktivista tijekom njenog posjeta Vladimiru Putinu 24. ožujka 2017.
Bilo je to uoči predsjedničkih izbora u Francuskoj, onih na kojima su u prvom krugu rame uz rame bili Emmanuel Macron i ona. Putin je tada javno govorio da se „ne želi miješati u unutarnje stvari druge zemlje“.
Istodobno je, međutim, poručivao i to da "Marine Le Pen želi sve najbolje na izborima", Marine Le Pen je bez zadrške optuživala sve Putinove kritičare na Zapadu da „uopće ne razumiju modernu Rusiju, obećavala je priznati Krim kao dio Ruske Federacije ako postane predsjednica, nastojala je povezati Putina s narodnjačkom vladom u Austriji Sebastiana Kurza...
Tih dana ispostavilo se i to da nije to bio prvi, nego već treći susret nje i Putina, a u cijeloj toj priči jako je bila zanimljiva činjenica da njena stranka ne bi mogla krenuti u onakvu kampanju za predsjedničke izbore 2017., ma uopće na izborima još od 2014., da tri godine ranije njena stranka nije ravno iz Moskve primila kredit od 9,4 milijuna eura. Bila je riječ o slabo poznatoj "Prvoj češko-ruskoj banci" i u dobu Putina, Trumpa, desničarskih ispada po Zapadu na sve strane, mašta je imala prostora raditi "sto na sat".
Nije to bilo i jedino. Marine Le Pen je novac očajnički trebao i u doba njenog prvog, zapravo trećeg susreta s Putinom francuski Mediapart objavio je da je godinu ranije kredit njenoj stranci od 3 milijuna eura odobrila još jedna opskurna ruska banka, Strategy bank. A još u siječnju francuski Le Canard Enchaine pozivao se na izvore iz američkog Senata i obavještajnih agencija da je Nacionalni front Marine Le Pen još u siječnju 2016. tražio u Rusiji način da dođe do kredita od 28,7 milijuna eura, navodno u banci bliskoj samom Putinu.
Naposljetku, Nacionalni front, itekako na vrijeme za izbore, dobio je svoje milijune, od "Prve češko-ruske banke" (FCRB). Washington Post sada otkriva na koji je točno način riječ o novcu s tragovima u organiziranom kriminalu u Rusiji, iz svijeta "obavještajnog podzemlja i nadzemlja", te kako uopće funkcionira sustav ruskog financiranja političkih projekata u inozemstvu koji odgovaraju Kremlju i Vladimiru Putinu.
"Svaki put kad se pojavi neki političar koji kaže da bi trebalo promijeniti politiku prema Rusiji, oni budu zainteresirani za poduprijeti ga", kazao je za WP Aymeric Chauprade, europarlamentarac koji je bio savjetnik Le Pen za vanjsku politiku prije nego što je napustio njenu stranku.
Prema nalazima sveobuhvatne istrage o navodnom ruskom miješanju u američke izbore 2016., točno to se dogodilo s pobjedom Donalda Trumpa. WP s najnovijim otkrićima pokazuje da stvar s milijunima iz Moskve u političke svrhe u korist Kremlja ide i drugačije, odozdo, od ljudi iz Moskve koji imaju određene ambicije, a koji računaju da će odjednom jako dobro kotirati u Kremlju, ako uspješno provedu u djelu nešto što politički odgovara Putinu.
WP opisuje da se to dogodilo 2014. na relaciji Moskva-Marine Le Pen. Njena stranka ozbiljne novce je trebala kako bi platila brutalnu kampanju kojom bi sa sebe sprala katastrofalno političko naslijeđe iz doba dok je stranku vodio njen otac Jean-Marie Le Pen, vrlo često s čisto pronacističkim stavovima. Zbog toga Marine Le Pen i danas ponekad nazivaju "đavoljom kćeri". Zbog te njene čisto fašističke političke povijesti niti jedna stranka u Francuskoj tadašnjem Nacionalnom frontu nije htjela odobriti kredit.
Marine Le Pen optuživala je banke za diskriminaciju, a istodobno stranački europarlamentarac Jean-Luc Schaffhauser krenuo je u potragu za novcem izvan zemlje. Samo što je bila riječ o čovjeku koji je već godinama zagovarao snažan "kršćanski savez" Europe i Rusije protiv Azije i Bliskog istoka, nadao se da će jednog dana voditi prorusku zakladu koja će ruski novac distribuirati po Europi kako bi je približavao Moskvi.
A veze je itekako imao kao međunarodni konzultant za naftne i svemirske kompanije. U potrazi za kreditom za svoju stranku došao je do ruskog parlamentarca i biznismena Aleksandera Babakova, kako je sam rekao, preko zajedničkog kontakta u Ruskoj pravoslavnoj crkvi. Bilo je to 2014.
"Bilo je to licem u lice. On je rekao da postoji mogućnost", kazao je Schaffhauser za WP.
Kako su došli do FCRB-a? Banka je osnovana kao zajednički projekt češke središnje banke i ruskih ulagača da bi početkom stoljeća postala dijelom ruske tvrtke koja je gradila plinovode, sve u većinskom vlasništvu Genadija Timčenka, još jednog milijardera, Putinovog prijatelja. Na kraju se banka osamostalila i vlasnik je postao Roman Popov, jedan od direktora tvrtke za gradnju plinovoda. Banka je bila zanimljiva zato što je imala licenciju za poslovanje u EU. To je bilo ključno za Popova, a ispalo je da je bilo ključno i 2014. za Schaffhausera.
Nastavak na sljedećoj stranici...
Dvojica su se susrela na ručku i dogovorila kredit od 9,4 milijuna eura po kamati od šest posto do 23. rujna 2019. Niti Nacionalni front, još manje Marine Le Pen taj posao nisu udarali na sva zvona. Ali jesu francuski novinari iz Medaparta, i to samo dva i pol mjeseca nakon sklapanja ugovora.
U Francuskoj se podigla bura. Le Pen se branila da nije imala izbora. Ispalo je i to da je Schaffhauser za sklapanje tog posla nagrađen honorarom od 140.000 eura. Slučajno je taj isti čovjek, još slučajnije i europarlamentarac, u to isto vrijeme u Europskom parlamentu tražio ukidanje sankcija Rusiji i sliče stvari.
"U čemu je problem? Pa ja imam pravo biti protiv toga", odgovorio je kad su ga pitali nije li sukob interesa posao s kreditom za njegovu stranku, od kojega on dobije basnoslovan honorar, a onda još u Europskom parlamentu žestoko zastupa političke interese onih koji su dali sve te milijune eura.
Do početka 2016. FCRB postala je vrlo sumnjivo mjesto. Predsjednica Ruske središnje banke Elvira Nabiulina pokrenula je široku akciju protiv sumnjivih banaka iza kojih su se skrivali ruski poslovnjaci, mafijaši i političari. Te godine pozatvarala je skoro 100 banaka opterećenih lošim kreditima, nedovoljnim novčanim rezervama, sve zato što su, tako na hrpi, zaprijetile ruskoj ekonomskoj stabilnosti. FCRB je došla na red zato što je kojekakvim paravan-tvrtkama izdala čak 277 milijuna eura.
Nabiulina je FCRB-u uvela prinudnu upravu, u nekoliko mjeseci banka je proglasila stečaj, izgubila je licenciju i u Rusiji i u EU, a onda se otkrilo "ono". Kredita s Nacionalnim frontom, sad već s drugim imenom – Nacionalni skup, nije bilo nigdje. Ispostavilo se da je FCRB, tko zna na čiju inicijativu, samo šest dana prije upada prinudne uprave, prodao taj kredit nekakvoj maglovitoj ruskoj tvrtki za iznajmljivanje strojeva.
Do kraja 2016. godine ta tvrtka je kredit preprodala ruskoj tvrtki Aviazapchast koja diljem svijeta servisira vojnu opremu koja potječe iz sovjetskih vremena. Po prirodi stvari jasno je zašto tri od četiri direktora iza sebe imaju desetljeća staža u sovjetskoj, potom i ruskoj vojsci, te zašto tvrtka ima i vladinu licenciju iz FSB-a. Vlasnik tvrtke je, pak, Valerij Zaharenkov, kojemu je WP iskopao da posjeduje stan u Parizu u neposrednoj blizini Slavoluka pobjede.
Tu je došlo do pravosudnog krkljanca. Ruska državna agencija za depozite tvrdi da je kredit naprosto ukraden, da otplaćivanje treba ići u njenu blagajnu, pokrenuta je zbog toga i parnica. No, taj dio priče Le Pen se zapravo više niti ne tiče, stranku još manje, a stranački "ministar financija" Wallerand de Saint Just otvoreno je rekao da mu se živo fućka, da njegova stranka anuitete isplaćuje preko "gospođe Romanove", javne bilježnice u Moskvi. A to što je Aviazapchast tvrtka sasvim povezana s FSB-om?
"Svi u Rusiji su bivši pripadnici KGB-a. Svi oni", kazao je.
U njegovoj stranci ne tiče ih se niti to što je ruska policija uhitila potpredsjednika FCRB-a koji je u banci bio samo dva tjedna, slučajno baš ona početkom 2016. uoči upada državnih vlasti u banku, tijekom kojih je "spašavan" kredit za Nacionalni front odnosno Nacionalni skup. Ubrzo je policija izdala i međunarodnu tjeralicu za Popovim.
Što se stranih analitičara tiče, a posebno onih sigurnosnih agencija na Zapadu, ovaj slučaj je dragocjen zato što nema puno primjera u kojima su na djelu uhvaćeni ruski financijeri političkih stranaka na Zapadu, te se stoga ovaj slučaj naveliko analizira. Ispostavilo se da je ulogu u postupanju Kremlja prema banci imalo i to što se kredit pokazao kao neuspješan.
Le Pen nije osvojila bitnije razine vlasti, poseban je bio podbačaj to što je poražena na predsjedničkim izborima. Iz ovog primjera sugovornici WP-a ističu i to da Rusija ne funkcionira centralizirano, strogo disciplinirano i uvijek do kraja promišljeno, reklo bi se po udžbeniku, nego naprosto igrači s nekoliko razina pokušavaju različite stvari i prate da li što prolazi ili ne.
Konačno, navodi se i to, što više odmiče vrijeme, sve manje su u igri otvorene kreditne transakcije kao što je bio slučaj s Nacionalnim frontom i FCRB-om 2014., a sve više se za operacije financijsko-političkog utjecaja koristi skriveni novac, kanaliziran tajnim tokovima.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?