Tri godine skandala rektora koji tuži studenta
To se doista ne viđa niti svaki dan niti bilo gdje, da sveučilište zbog povrede ugleda pokreće građansku parnicu protiv studenta. I to s odštetnim zahtjevom. Sveučilište je ono u Zagrebu, zastupa ga rektor Damir Boras, tuženi je student Hrvatskih studija Luka Kovač, a odštetni zahtjev koje na Građanskom sudu u Zagrebu od studenta traži sveučilište iznosi 20.000 kuna.
Sve zbog toga što je Kovač 2. studenog ove godine novinaru Hine u vezi provale u prostorije Studentskog zbora i studentskih udruga na Hrvatskim studijima rekao da "ne može sa sigurnošću reći o čemu se radi, ali postoji mogućnost da se iza toga skriva pritisak uprave studija na studentske udruge". Očito se rektor Boras u njegovim riječima i prepoznao i osjetio prozvanim.
Sve ovo događa se samo nekoliko dana uoči isteka roka koji je resorno ministarstvo dalo Hrvatskim studijima još 2014. za rješavanje statusa, što direktno znači odluku o životnim sudbinama za 1500 studenata i 112 radnika Hrvatskih studija. I to 25 godina od osnutka. Njihova sudbina, sveopće je mišljenje, direktno je u rukama Borasa, čovjeka koji je rektor još od 2014. Odnosno, ako već ne njegovim, onda u rukama ministrice Blaženke Divjak, koja će u tom slučaju morati vaditi užareno kestenje iz vatre.
Umjesto da se ove godine problem Hrvatskih studija riješi, njima je ove godine degradiran status iz "sveučilišnog centra" u "sveučilišni odjel". A ako Boras ostavi Divjakici da rješava problem nakon isteka roka, ona će biti ta kojoj će nabiti na nos da krši pravila bilo da odluči da se Hrvatski studiji ukidaju ili da im se, za sveopće dobro, malo progleda kroz prste. I onda Boras još ide tjerati jednog studenta u građansku parnicu! I to ne osobno, nego uprežući iza sebe Sveučilište u Zagrebu kao pravnu osobu.
Ministrica Blaženka Divjak na Facebooku se protiv toga ovako pobunila: "Kao dugogodišnja profesorica na Sveučilištu u Zagrebu tužna sam kada čitam najave o tužbi protiv studenata - mislim da je to doista neprimjereno. Studente ne tužimo kada iznose svoje mišljenje, već ih kao učitelji, profesori i mentori poučavamo za život, a nerijetko i učimo upravo od njih."
Divjak i Boras u posebnim odnosima su još od 2014. kada su njih dvoje izašli na izbore za mjesto rektora, da bi Boras u drugom krugu pobijedio za samo četiri glasa prednosti. Praktično istog trenutka uslijedila je sva sila turbulentnih trenutaka koji su pratili Borasovo rektorovanje na Sveučilištu u Zagrebu.
Jedan od najgorih trenutaka bio je kad su dekan Filozofskog fakulteta u Zagrebu Vlatko Previšić i rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras otvoreno zaratili sa studentima, dobrim dijelom profesora i jednom prodekanicom koji su se suprotstavili praktično objedinjavanju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Katoličko bogoslovnog fakulteta.
Studenti i profesori tada su objašnjavali javnosti da to što Boras i Previšić pokušavaju znači besprimjerno favoriziranje jednih studenata u odnosu na druge, kao i predavanje cijelog jednog fakulteta u ruke Kaptola, de facto Vatikana. Isticali su da se vjeroučitelje u školama ne zapošljava po proceduri kao ostale nastavnike, nego ih imenuje Crkva. Ugovor između FF i KBF značio bi da bi Crkva to sad mogla i sa svim onim predmetima koje bi studenti s KBF završili na odjelima FF.
Zauzvrat bi studenti sa FF imali na drugoj strani samo studij Religijske pedagogije i katehetike, a i tu bi morali tražiti potvrde o krštenju, preporuke župnika. O sukobu koncepata fakulteta pod jurisdikcijom Republike Hrvatske i onoga pod jurisdikcijom Kaptola i kanonskog prava da se ne govori. I naravno da su jedinu prodekanicu koja se tome protivila na FF-u naprosto smijenili. Samo, nisu stali na tome.
Nastavak na sljedećoj stranici...
Dekan fakulteta uveo je tada izvanredno stanje u pseudopolicijskom smislu, i to tako što je za uvođenje reda pozvao zaštitare tvrtke Sokol Marić. Kako se ne bi moglo prosvjedovati, kako studenti ne bi mogli blokirati fakultet. Uslijedio je sveopći ustanak na fakultetu, tražila se Previšićeva smjena, i dobila, tražila se Borasova smjena, no ona se nije dobila. Veći dio profesora usprotivio se dekanu koji je, prethodnim izbacivanjem predstavnika studenata iz Vijeća, doveo do eskalacije na jednom fakultetu kakvu Hrvatska ne pamti niti iz doba diktatura na ovim prostorima.
A zašto bi uopće netko s pozicije rektora riskirao takav ustanak na nekim fakultetu, čak i fizičke sukobe sa studentima i profesorima angažiranjem zaštitara samo zbog najblaže rečeno egzotične fuzije "filozofije" i "bogoslovije"? Rektor Boras je vjernik, kao i toliki milijuni u Hrvatskoj, no on je istodobno i predsjednik Sinodalnog vijeća Hrvatske starokatoličke crkve. Koliko god titula zvučala zgodna samo za ceremonije, ona iza sebe nosi stvarnu težinu, stvarne odgovornosti i stvarne zadatke.
Za razliku od, primjerice, Borasovog članstva u Družbi braće hrvatskog zmaja, društvu zgodnom za ubijanje vremena ili naprosto održavanje kontakata koji uvijek mogu biti korisni. Kako bilo, Previšićev poraz bio je i Borasov poraz. U srpnju ove godine Boras je opet postao tema, ovaj put zato što mu je Sveučilište odobrilo 51.000 kuna za znanstveno istraživanje. Njemu, kao rektoru i šefu tima, odluku o odobrenju potpisao je prorektor Miloš Judaš.
Činjenica je bila i to da je bila riječ o drugoj najvišoj potpori sveučilišta u tom ciklusu. I bez obzira na to što pravno nije bilo ništa spornog, ostao je dojam sukoba interesa, što je Boras odbacio. Onda se ispostavilo i to da je, otkako je postao rektor, Boras 2014. godine dobio 60.000 kuna, godinu poslije 58.460 kuna, a 2016. godine od zagrebačkog sveučilišta još 68.500 kuna potpore.
Tu odluku Senata potpisao je sam. No, sa stupanjem na dužnost nove ministrice, s istekom Borasovog rektorskog mandata, uoči novih izbora za rektora, aktualni rektor našao se pod pritiskom kakav nije trpio u doba Domoljubne koalicije. Prvo je ministrica postala Blaženka Divjak koja tijekom cijele 2016. i sukoba oko Filozofskog fakulteta i Hrvatskih studija nije skrivala koliko se protivi onome što čini rektor.
Prozivala je nezakonite i protustatutarne odluke uprave Sveučilišta, štrajk i blokadu na Hrvatskim studijima javno je podržala, oštro je kritizirala prijedlog izmjena i dopuna Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, popularno nazvan "lex Boras". To što je takva osoba postala ministricom značilo bi Borasu probleme sve da mu mandat i ne istječe početkom sljedeće godine, jer je, primjerice, u listopadu pokrenula upravni nadzor na Hrvatskim studijima. A istječe mu mandat i morat će na nove izbore.
Pritom je krajem prošlog mjeseca svoju kandidaturu javno najavio Damir Bakić, profesor na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, koji se kao član Senata Sveučilišta nije libio postavljati rektoru Borasu i neugodna pitanja. Za Borasove tri godine Bakić otvoreno kaže da su bile tri godine nazadovanja. Borasa proziva da je suprotno Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju transformirao Hrvatske studije u sveučilišni odjel.
Javno je ispitivao Borasa i o detaljima spornih zapošljavanja. Njihove razlike ne staju samo na tome. Dok je Boras očito osoba od određene važnosti u vjerskoj hijerarhiji, pa i pokušao je progurati povezivanje FF-a i KBF-a, prirodnjak Bakić je čovjek iz liberalnog i aktivističkog Zagreba. Na prošlim lokalnim izborima podržao je bez premca najprogresivniju platformu "Zagreb je naš", što je obrazlagao time što platforma "okuplja ljude koji razumiju i prakticiraju autentični građanski i kvartovski aktivizam".
Sudjelovao je i u građanskoj inicijativi Čuvamo naš park, koja se žestoko usprotivila izgradnji crkve u parku na Savici. Protiv ovakvog protukandidata Borasu će trebati baš svaki glas na rektorskim izborima. Pokazali su to već oni izbori na kojima je za samo četiri glasa pobijedio Divjak. Novi set problema Borasu donosi i Sindikat znanosti i visokog obrazovanja koji ga optužuje da "želi zabraniti nadzor države nad zakonitošću rada i financijama sveučilišta koja pretvara u privatna zabavišta".
Utoliko je i manje razumljivo zašto si uoči takvih izbora i nakon svih ovih afera, skandala, sukoba sa studentima i profesorima čini to da sa Sveučilištem za leđima kreće u građansku parnicu protiv jednog studenta zbog vrlo nejasne i blijede optužbe za povredu časti i ugleda.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
ARHEOLOŠKO BLAGOOd Pompeja pa do danas elita je imala spa kupke. A tu je i stilizirani falus na zidu...