Upozoravali su na puteve migranata - nisu im vjerovali

Screenshot
Već godinama čitava Europa muku muči s povećanim priljevom migranata
Vidi originalni članak

Nedjelja ujutro označila je novu tragediju na toj grozomornoj migrantskoj ruti koja se proteže od Bliskog istoka pa sve do srca Europe. Karlovačka policija objavila je da su pronašli grupicu od 12 migranata kod Ogulina, a među njima su bila i dvojica poginulih. Neslužbeno se doznaje da su mladići stradali, kako piše 24sata, nakon što se na njih odronilo veće kamenje dok su spavali uz makadamsku cestu. 

Tek posljednja je to u nizu tragedija na novoj migrantskoj ruti koja preko Albanije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine ide u Hrvatsku. Još na vrhuncu migrantske krize, tamo negdje 2015. godine, brojni stručnjaci su upozoravali da bi zatvaranje mađarske granice moglo preusmjeriti značajan broj ljudi na Hrvatsku, upravo preko BiH. 

Uzmimo za primjer samo ovu izjavu iz kolovoza 2015. godine. "Postoje realne pretpostavke da se rute ilegalnih migracija iz zemalja okruženja promijene i jednim dijelom usmjere prema Bosni i Hercegovini", izjavio je Rade Kovač, načelnik Sektora za operativnu podršku Službe za poslove sa strancima. Ukratko, glavni i odgovorni za migrante na teritoriju BiH je već tada govorio da bi razne službe za zbrinjavanje migranata mogle preplaviti tisuće novih dolazaka. "Obzirom da se radi o veoma složenom problemu, Bosna i Hercegovina kao država mora poduzeti određene aktivnosti jer su smještajni kapaciteti Imigracionog centra nedovoljni, a u sličnoj su situaciji i zemlje okruženja", kazao je Kovač za Deutsche Welle. 

Maajka is back! 'I danas me uhvati grč od straha od novog rata'

Da je njegovo upozorenje bilo gotovo proročko možemo vidjeti ovih dana kad sve veći broj migranata i izbjeglica pokušava ilegalno prijeći granicu u Hrvatsku i dalje nastaviti svoje putovanje prema ostatku EU. Na periferiji Bihaća nalazi se derutni đački dom gdje je smješteno oko 1.000 migranata. Lokalni Crveni križ pokušava im pomoći, ali svi objektivni promatrači kažu da su to nehumani uvjeti. "Ovo nije kamp i ovo nije hrana", rekla je žena koja nije htjela dati ime novinarki BIRN-a.

Za otprilike 1.000 duša derutna spavaonica i vlagom natopljeni šatori ispred su privremeni dom, samo stanica na putu prema Hrvatskoj i Europskoj uniji. Hrvatska policija ih sprječava u tome, a udruge za ljudska prava tvrde da se koriste nepoželjnim sredstvima.

Pogledajte galeriju.

Broj migranata koji su krenuli sjeverno od Grčke preko Albanije, Crne Gore i Bosne udvostručili su se od prošle godine, a Bosna se sada muči s pružanjem smještaja i hrane oko 5.000 osoba, a 3.000 ih je u Bihaću.

200 migranta i izbjeglica bilo je izvorno smješteno u domu za umirovljenje u središtu grada, ali su 17. srpnja preseljeni u spavaonicu na rubu Bihaća, kada je gradonačelnik Suhret Fazlić izjavio kako je dom nesiguran.

LIBIJSKA STRAŽA Migranti sve više ginu, a nitko ne zna zašto

Bosna i Hercegovina ima samo dva službena centra za azil. EU, pokušavajući spriječiti dotok migranata preko vlastitih granica, obećala je pomoći stvoriti još jedan, ali bosanski dužnosnici su se raspravljali i nisu se mogli dogovoriti o mjestu. Deseci gradskih vijećnika i gradonačelnika iz sjeverozapadne Bosne održali su prosvjed u Sarajevu zbog lošeg državnog rješavanja situacije.

"Spavaju u parkovima, na klupama; pretvorili su naš stadion u WC, naša djeca nemaju se gdje igrati", rekao je Fazlić.

"Nismo protiv migranata, razumijemo njihove probleme, ali molimo Vijeće ministara da pronađu odgovarajući smještaj i da ih maknu s ulice", prenijeli su njegove izjave lokalni mediji.

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak je govorio da će se prema migrantima humano postupati, njegov kolega ministar sigurnosti Dragan Mektić je govorio da su provedene određene analize i sačinjeni odgovarajući planovi. Sve to je izrečeno 2015. godine kad je bilo realno za očekivati da u skorije vrijeme neće biti većeg priljeva migranata. 

Kolumna Shvatite, Hrvatska nije prijatelj Hrvatima u BiH

Zanimljivo je podsjetiti s kakvim brojkama su tada baratali u susjednoj nam državi. Prema pisanju bosanske inačice Večernjeg iz kolovoza 2015.: "Novoizgrađeni azilantski centar u Delijašu kod Trnova ima kapacitet 150 mjesta, a po potrebi broj mjesta se može udvostručiti. Oni koji ne zatraže azil, bit će smješteni u Migracijskom centru u Istočnom Sarajevu. U ovom centru izgrađen je muški paviljon, kapaciteta stotinu mjesta, ženski paviljon s oko 15 mjesta i dva obiteljska paviljona. Uvjeti su optimalni, s obzirom da je centar izgrađen prema standardima EU-a. I u ovom centru stanje je mobilno jer se prati situacija u okruženju, konkretno rute kretanja izbjeglica, kao i situacija u Makedoniji, Đevđeliji, Srbiji. I u ovom centru su spremni prihvatiti veći broj imigranata, ali za takvo što tada bi trebao i veći angažman Vijeća ministara i ostalih relevantnih institucija."

Pa sada vidimo da ništa nije učinjeno da se institucije pripreme za zbrinjavanje više od stotinjak migranata. A njemačka N-TV je već tada objavila alternativnu rutu koja je ovih dana sve aktivnija. I ide upravo preko Bihaća u Hrvatsku. 

Posjeti Express